Wiosna to pora roku, która sprawia, że czujemy się bardzo dobrze. Nastawia nas pozytywnie do otaczającej rzeczywistości, dodaje energii i chęci do działania. Choć nie powinniśmy mieć w tym czasie większych problemów z zasypianiem, to warto przeprowadzić w sypialni generalne porządki, odświeżyć ją i wprowadzić pozytywną aurę. Na jakie elementy wystroju w sypialni warto zwrócić uwagę? Co wpłynie pozytywnie na komfortowy sen? Podstawą porządków w sypialni powinno być odświeżenie materaca, pokrowca, wymiana pościeli i generalne sprzątanie pomieszczenia. Choć mogłoby się wydawać, że nie powinno mieć to większego znaczenia dla jakości wypoczynku to higiena, świeży zapach i świadomość, że jest czysto mogą pozytywnie wpłynąć na nasze nastawienie i uprzyjemnić nam sen.

Pranie kołder i poduszek czyli podstawowy element wiosennych porządków

Generalne, wiosenne porządki w sypialni warto odpowiednio rozplanować i rozłożyć w czasie. Przede wszystkim wybierzmy na tę czynność ładny, ciepły i słoneczny dzień. Rozpocznijmy od zdjęcia poszewek z pościeli i wyniesienia wszystkich zbędnych przedmiotów. Jeżeli preferujemy chłodniejszy klimat w czasie snu, wymieńmy kołdrę na lżejszą i cieńszą. Warto ją przeprać i odświeżyć podobnie jak poduszki. Schemat postępowania jest jednak zależny od wypełnienia. Inaczej postąpimy z pościelą wypełnioną pierzem, inaczej z syntetyczną. Należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta. Istotna jest tu temperatura prania, prędkość wirowania, rodzaj proszku oraz metoda suszenia. W czasie gdy kołdra i poduszki schną możemy wyczyścić i odświeżyć materac. O tym jak wyczyścić materac pisaliśmy już w artykule: Jak wyczyścić materac? Czy materac można prać?

Czysty materac to przyjemny sen!

Najprostszą metodą odświeżenia materaca jest jego wietrzenie. Im częściej to robimy tym lepiej, ale wiadomo, że w naszym klimacie wiosna i lato, ewentualnie wczesna jesień to najlepszy czas na takie praktyki. Doskonale odświeżymy materac także przy pomocy sody oczyszczonej. W tym celu należy posypać jego powierzchnię sodą, pozostawić na kilka godzin a następnie odkurzyć. Jeżeli materac posiada widoczne zabrudzenia i plamy możemy je wyczyścić stosując sodę w wersji gęstej papki lub rozpuszczoną w wodzie z cytryną. Po kilku godzinach plamy powinny zniknąć lub mocno zblednąć. Soda oczyszczona ma właściwości bakteriobójcze, odkażające i eliminujące przykre zapachy. Dbając o higienę materaca unikamy rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów oraz uczulających roztoczy.

Dla osób wrażliwych na detergenty oraz zapachy rozwiązaniem może być użycie myjki parowej. Gorąca para doskonale odkazi i wyczyści zabrudzenia a jednocześnie minimalnie zmoczy materac. Szybko więc wyschnie.

Dużym ułatwieniem w utrzymaniu czystości materaca jest zdejmowany pokrowiec. Wszystkie oferowane przez nas rodzaje mają suwak w kształcie litery „L”, wszyty wzdłuż krótszego i dłuższego boku. Pokrowce można prać w pralce, w temperaturze 40°C (Jak prać pokrowiec na materac?). Dzięki temu pozbędziemy się nieestetycznych plam i zabrudzeń. Oferujemy pokrowce z różnych materiałów, między innymi:

Regularne obracanie materaca (góra-dół, przód-tył) sprawi, że na dłużej zachowa swój kształt i zapewni komfortowy wypoczynek. Niezależnie od twardości materaca, czy będzie to materac miękki, materac średnio twardy czy materac twardy zmieniając strony zapobiegamy ich nadmiernemu eksploatowaniu. Warto zwrócić na to szczególną uwagę w przypadku materacy piankowych (które są wrażliwsze na obciążenia) oraz materacy kokosowych i materacy z trawą morską, które ze względu na niewielką sprężystość i elastyczność mogą się z czasem wypracować w najintensywniej użytkowanych miejscach. Nawet tak odporny na duże ciężary produkt jak materac lateksowy czy materac kieszeniowy warto raz na jakiś czas obrócić ze względu na użyte w warstwach zewnętrznych surowce.

Zadbaj o czystość w sypialni – wiosenne porządki

Jeżeli uporałeś się już z najważniejszym elementem każdej sypialni czyli z łóżkiem pora zadbać o pozostałe jej elementy. Odkurzenie ścian i pajęczyn, umycie okien, starcie kurzu z półek i bibelotów oraz wyczyszczenie lub wytrzepanie dywanów i umycie podłóg dopełni całości. Wymiana zasłon na lekkie i dodanie pastelowych dodatków oraz świeże kwiaty w wazonie wprowadzą przyjemną i radosną aurę do pomieszczenia i tym samym nastroją nas pozytywnie. Pomieszczenie, w którym szybko się zrelaksujemy wpłynie pozytywnie na nasz sen, ułatwi zasypianie i sprawi, że przyjemniej będzie się wstawało.

Sen w czystej, pachnącej pościeli to czysta przyjemność i choć zmieniamy poszewki regularnie przez cały rok, to przy generalnych porządkach ich świeżość zostanie dodatkowo podkreślona. Wiosną i latem warto wybrać przewiewną pościel wykonaną z lnu lub dającą uczucie chłodu pościel satynową. Odpowiednie kolory, motyw kwiatów dodatkowo podkreślą panującą porę roku.

Dla większości z nas porządki w sypialni nie mają większego znaczenia dla jakości wypoczynku. Zapominamy, że zakurzone pomieszczenie utrudnia swobodne oddychanie, może powodować duszność, kaszel, łzawienie oczu. Namnażające się roztocza i inne chorobotwórcze mikroorganizmy mogą podrażniać skórę. To wszystko może obniżyć jakość snu.

Na dobry sen wpływa również nasze ogólne samopoczucie. Dzięki czystości, ładnej aranżacji i klimatowi dobrze czujemy się w danym pomieszczeniu a pozytywne nastawienie i dobry nastrój odprężają i ułatwiają szybsze zasypianie. Sen jest przyjemny i efektywny.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: