„Zdrowy przez wodę” to dosłowne tłumaczenie łacińskiej sentencji „Sanus Per Aquam”, w potocznym obiegu nazywanym w skrócie SPA. To seria relaksujących i odprężających zabiegów na skórę całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem twarzy i stóp oraz nawilżających i wzmacniających włosy. SPA kojarzy się głównie z przyjemnością i troską o własne samopoczucie oraz urodę. Jeżeli szukasz pomysłu na wolny wieczór lub chcesz sprawić sobie trochę radości seria domowych zabiegów wprawi Cię w błogi nastrój i podkreśli Twoje naturalne piękno i urodę. Przed przystąpieniem do tego wyjątkowego rytuału należy się dobrze przygotować, ponieważ jego głównym celem jest wprowadzenie w stan błogości i relaksu i nie powinniśmy robić tego w pośpiechu. Dzięki domowemu SPA sami ustalamy czas zabiegów, ich kolejność, oszczędzamy czas poświęcany na dojazd i pieniądze za usługę. Możemy wykorzystać domowe produkty np. fusy po kawie do peelingu lub kupić gotowe kosmetyki w drogerii.
Wolny czas w domowym SPA – jak się do tego przygotować?
Dzięki kilku sztuczkom jesteśmy w stanie przeistoczyć łazienkę w elegancki salon kąpielowy. Przygotowania powinniśmy zacząć o metamorfozy łazienki w miejsce pięknie pachnące i nastrojowe, co spotęguje efekt relaksujący i odprężający. Dzięki aromatycznym świecom zapachowym uzyskamy efekt jak w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Mamy przy tym dodatkową przewagę, gdyż samodzielnie decydujemy o rodzaju zapachu i możemy wybrać ten dla nas ulubiony. Aromaterapia to dziedzina medycyny alternatywnej, oddziałującej na nastrój i zdrowie fizyczne. Łącząc ją z przyjemną kąpielą potęgujemy odprężający efekt. Kolejny krok przygotowań to nastrojowe światło. Prawdziwego uroku nadadzą wspomniane już świece oraz lampiony. Idealny jest półmrok, chyba że tym co najbardziej Cię relaksuje jest czytanie książek w wannie. Cicha, kojąca muzyka dopełni całości. Możesz przygotować również lampkę ulubionego wina, lemoniadę cytrynową, owoce lub kilka tabliczek prawdziwej, gorzkiej czekolady by rozpieścić wszystkie zmysły – również ten smaku. Wyłącz lub wycisz telefon, by nikt i nic Ci nie przeszkadzało.
Jak zrobić domowe SPA krok po kroku
Domowe SPA to seria kilku zabiegów: oczyszczających, pielęgnujących i odżywczych. Cały zabieg warto rozpocząć od dokładnego peelingu całego ciała. Do wyboru jest naprawdę ogromna ilość odpowiednich kosmetyków, wśród nich peelingi gruboziarniste, drobnoziarniste lub enzymatyczne. Produkty te wmasowujemy kolistymi ruchami rozpoczynając od stóp, by naturalnie pobudzić krążenie krwi. Peelingi mają właściwości złuszczające, ale również dzięki innym dodatkom nawilżające, a dzięki przyjemnemu zapachowi odprężają. Następnie ciało spłukujemy ciepłą, ale nie gorącą wodą i możemy przystąpić do dalszego etapu. Do wanny nalewamy ciepłą wodę, najbardziej optymalna temperatura wynosi 37 – 38°C. Zbyt gorąca może nadmiernie wysuszać skórę a ta ciepła odpowiednio ją rozgrzeje i dzięki temu łatwiej wchłonie wszystkie składniki odżywcze. Do wody można dodać naturalne środki nawilżające takie jak mleko oraz miód i przyozdobić ją pachnącymi płatkami róż lub innych kwiatów. Zanurzenie ciała w takiej kąpieli jest czystą przyjemnością.
SPA dla włosów – praktyczne zabiegi upiększające
Umyte i pachnące włosy są kwintesencją kobiecości. Warto zatroszczyć się o nie by były zdrowe, gęste i lśniące. Raz na jakiś czas warto poświęcić im nieco więcej czasu i wyjść poza stałe schematy, takie jak mycie i odżywka do spłukiwania nałożona pospiesznie i szybko zmywana. Domowe SPA to doskonały moment na taką intensywną pielęgnację. O co warto zadbać? Dzięki poradom ekspertek i „włosomaniaczkom” odnalezienie ważnych informacji nie stanowi najmniejszego problemu. Wystarczy przeglądnąć internet i wybrać te najbardziej odpowiadające nam porady. Pielęgnację rozpoczynamy od umycia włosów ulubionym szamponem. Następnie pasmo po paśmie nakładamy olejek do włosów i zawijamy głowę ręcznikiem, by w wyższej temperaturze olejek jeszcze lepiej spełnił swoje zadanie. Jest to tak zwany zabieg olejowania włosów. Od ich rodzaju powinien zależeć wybór olejku. Do włosów wysokoporowatych, czyli najczęściej naturalnie kręconych, puszących się i łatwo chłonących wilgoć polecamy olej z wiesiołka, z pestek dyni, z czarnuszki lub olej lniany. Włosy falujące lub proste, które zazwyczaj po wystylizowaniu prezentują się zdrowo i elegancko, jednak pod wpływem wilgoci mają tendencję do puszenia się i falowania to włosy średnioporowate. Ich kondycję poprawi olejek arganowy i olejek jojoba oraz miks pozostałych olejków. Włosy niskoporowate są przeważnie proste, gładkie i błyszczące. Mają jednak również wady – ciężko je układać i długo schną. Dla nich przeznaczone są łatwo wnikające w strukturę włosa olejki kokosowe, olejki palmowe, masło kakaowe i shea.
Według internetowych porad, po olejowaniu należy najpierw umyć włosy odżywką, następnie szamponem i na koniec nałożyć maskę. Po jej spłukaniu włosy powinny być miękkie w dotyku, lśniące i jedwabiście gładkie.
Pielęgnacja twarzy w domowym SPA
Skóra twarzy wymaga szczególnej uwagi i troski. Dbanie o skórę wpłynie bardzo pozytywnie na jej wygląd i kondycję. Warto poświęcić jej więcej czasu, gdyż za odpowiednią pielęgnację odpłaci się promiennym i młodzieńczym wyglądem. Rozpocznij od wykonania dokładnego demakijażu przy pomocy łagodnego płynu micelarnego, następnie umyj twarz środkiem przeznaczonym do Twojego typu cery. Jeżeli chcesz zadziałać głębiej przed nałożeniem maseczki wykonaj peeling twarzy. W zależności od rodzaju cery może to być peeling gruboziarnisty, peeling drobnoziarnisty lub peeling enzymatyczny. Tak przygotowana skóra szybciej wchłonie składniki odżywcze, wnikną one głębiej a cera będzie delikatna, gładka i zdrowo wyglądająca. Maseczki można kupić gotowe lub przygotować je samemu w domu, DIY czyli „do it yourself” jest wciąż popularnym trendem. Do domowych maseczek możesz wykorzystać między innymi oliwę z oliwek, drożdże oraz miód.
Gładkie i zadbane stopy
Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane w domu możesz podzielić na etapy i wykonywać je na poszczególnych częściach ciała w różnych dniach. Dzięki temu będziesz w stanie poświęcić im odpowiednio dużo czasu i starannie przeprowadzić pielęgnację. Stopy są często zaniedbywaną częścią ciała. Przypominamy sobie o nich zazwyczaj w sezonie wiosenno – letnim, kiedy zakładamy lekkie sandały lub planujemy wyjazd na plażę i dlatego niejednokrotnie potrzebują zintensyfikowanej pielęgnacji. Tradycyjnie powinniśmy rozpocząć od zabiegu złuszczającego, który pozwoli pozbyć się zgrubień, pęknięć i wygładzi stopy. Często stosuje się kosmetyki zawierające mocznik lub używa specjalnie do tego przeznaczonych skarpet złuszczających. Kolejnym krokiem jest masaż stóp i wklepanie w nie mocno nawilżającego kremu.
Domowe SPA przynosi dużo satysfakcji, pielęgnuje ciało i ducha oraz sprawia, że każda kobieta poczuje się piękna i wyjątkowa. Pamiętaj jednak o tym, że najlepszym zabiegiem regenerującym i poprawiającym samopoczucie oraz urodę jest odpowiednia ilość i jakość snu. Zadbaj o komfortowy materac do spania na wygodnym materacu piankowym lub materacu pocketowym. Sprawdź czy lepiej śpisz na materacu lateksowym czy materacu z trawą morską. Sen to najtańszy, najprostszy i najprzyjemniejszy sposób zadbania o urodę i zdrowie.
Artykuł napisany pod nadzorem specjalisty od snu Marka Dobrowolskiego.
Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: