Pokój nastolatka to wyjątkowe miejsce, które musi łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Młodzi ludzie zwracają już dużą uwagę na wygląd pokoju. Spędzają w nim naprawdę sporo czasu i zapraszają przyjaciół oraz znajomych. W pokoju nastolatka musi się znaleźć miejsce na kącik do spania, kącik do nauki i miejsce na rozrywkę. Jeżeli pomieszczenie jest duże, to nie powinno to być problemem, jeżeli jest małe trzeba dobrze przemyśleć rozwiązania, by stworzyć miejsce i ładne i praktyczne.

Pokój dla nastolatka – funkcjonalność

Poza charakterem pomieszczenia liczy się też jego praktyczne wykorzystanie. Każdy kącik wyróżnia się wyposażeniem i zastosowaniem. Powinny jednak tworzyć spójną całość, by pokój był harmonijny i stylowy.

Kącik do spania – nie trudno zgadnąć, że jego głównym elementem jest łóżko. Na początek musimy wybrać odpowiedni rozmiar materaca. Dla nastolatków rekomendujemy rozmiar przypisywany osobom dorosłym czyli 90x200 cm, 100x200 cm lub 120x200 cm. W przypadku bardzo małych pomieszczeń sprawdzi się także rozmiar 80x200 cm. Rodzaj materaca zależy od wagi dziecka, przeważnie są to materace miękkie lub materace średnio twarde, ale nasz sklep posiada modele we wszystkich czterech twardościach. Oferta materacy jest mocno rozbudowana. Posiadamy materace piankowe, materace bonellowe, materace lateksowe i materace kieszeniowe. Nastolatek wciąż rośnie i bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie kręgosłupa, by jego układ kostny prawidłowo się rozwijał. Dobry materac zminimalizuje ryzyko powstawania wad postawy. Umożliwi także efektywny sen, w czasie którego dziecko się zregeneruje i wkroczy w nowy dzień z odpowiednią dawką energii, skupieniem i koncentracją, łatwo przyswoi wiedzę i przede wszystkim, będzie mu towarzyszył dokonały nastrój. Dobór odpowiedniego modelu ma istotne znaczenie w trwałości produktu i odczuwanym na nim komforcie. Łóżko to jednak nie tylko materac, a z punktu widzenia nastolatka liczy się przede wszystkim jego wygląd, czyli to co widoczne. Na rynku dostępne są modele pasujące do wszystkich stylów wnętrzarskich, zarówno do nowoczesnych i minimalistycznych jak również do romantycznych, boho lub urządzonych w stylu retro. Odpowiednie łóżko potrafi podkreślić aranżację wnętrza. Dla nastolatków, którym często zmienia się gust proponujemy łóżka minimalistyczne z prostą ramą, którą dopasujemy do praktycznie wszystkich wnętrz. W kąciku do spania powinna znajdować się również lampka nocna. Dobrze jeżeli znajdziemy również miejsce do spania dla przyjaciół dziecka. Modne „nocowanie” to przeważnie pogaduchy i filmy do bardzo późnych godzin nocny. Lecz nawet tych najwytrwalszych w końcu zmorzy sen. Duże dwuosobowe łóżko załatwia sprawę. Jednak mało który nastolatek takie posiada. Znacznie częściej spotykanym rozwiązaniem jest dodatkowy materac w wysuwanej szufladzie pod łóżkiem lub materac nawierzchniowy.

Kącik do nauki – na nauce nastolatek spędza wiele godzin i potrzebuje wygodnego miejsca do odrabiania lekcji. Biurko powinno mieć odpowiednio duży blat, poręczne szuflady, jasną lampę, miejsce do przechowywania książek i zeszytów oraz wygodny i ergonomiczny fotel. Jeżeli jest taka możliwość dobrze ustawić je przy oknie, by docierało do niego jak najwięcej naturalnego światła.

Kącik relaksacyjny i rozrywkowy – najczęściej jest połączony z tym sypialnianym, to na łóżku najczęściej nastolatek ogląda filmy, czyta i rozmawia ze znajomymi. Niejednokrotnie pokój jest miejscem, w którym rozwija swoje pasje. Ponieważ pokój nastolatka jest jego azylem i miejscem izolacji, gdy chce się ukryć przed całym światem powinien się w nim dobrze czuć. Urządzony w indywidualny sposób, dopasowany do gustu nastolatka pozwoli mu się zrelaksować.

Jakie dodatki do pokoju nastolatka?

O wyjątkowości i charakterze pokoju decydują umiejętnie dobrane dodatki. Ściany możemy ozdobić modnymi grafikami, zdjęciami lub obrazami. Na zdjęcia z pewnością chętniej zdecydują się dziewczynki, choć umiejętnie dobrane ramki lub sposób ekspozycji zdjęć może zachęcić do tego również chłopców. Mimo, iż nie zawsze odpowiada nam sposób w jaki nastolatki chcą podkreślić indywidualność swojego pokoju, powinniśmy im tutaj pozwolić na dowolność. Te drobiazgi określają nastolatka. Z pewnością inaczej urządzi pokój młoda fanka rocka a inaczej zapalony piłkarz. Co innego znajdzie się na półkach kolekcjonera komiksów, co innego na szafce miłośnika kwiatów lub zapalonego fotografa. Zapewnijmy odpowiednią ilość półek na wyeksponowanie ulubionych gadżetów, płyt z muzyką, pucharów i medali. Warto zabrać dziecko na zakupy również wtedy, gdy wybieramy pościel. Wybór jest ogromny: kolorowe, z kwiatowym wzorem, romantycznymi koronkami lub proste, jednobarwne. Do prostego wnętrza dopasujmy żywe i ciekawe poszewki, do tych bogato urządzonych stonowane i nie rzucające się w oczy.

Okno w pokoju nastolatka mogą przyozdobić delikatne firanki lub proste, zaciemniające rolety a podłogę – miękki dywan. Jeżeli chodzi o dodatki to inne będą w pokoju nastolatka a inne w pokoju nastolatki. O ile młodego chłopaka ucieszy telewizor i konsola do gry, o tyle dziewczyna doceni duże lustro, w którym może się przeglądnąć w całości i toaletkę – miejsce, przy którym wykona precyzyjny makijaż. Rodzice znają swoje dzieci najlepiej i wiedzą co najbardziej je zadowoli.

Jakie kolory w pokoju nastolatka?

Nastolatek ma już jasno sprecyzowane zdanie, również w kwestii kolorów. Często to właśnie upodobanie do tego konkretnego przesądza o kolorach ścian w pokoju. Jeżeli nie są to barwy odważne i mocno rzucające się w oczy to pozwólmy na taką opcję. Jeżeli jednak jest to czerń, mocna czerwień czy inny krzykliwy kolor lepiej przekonać nastolatka do zmiany decyzji. Ulubione odcienie może przemycić w dodatkach, a na ściany lepiej wybrać uniwersalną biel, kremowy, beże lub szarości. Zwłaszcza, że gust nastolatków szybko się zmienia i to, co do tej pory cieszyło, po niedługim czasie może wzbudzać zupełnie odwrotną reakcję. Jeżeli dziecko upiera się przy swoim możemy pójść na kompromis i pomalować ulubionym kolorem tylko jedną ze ścian w pokoju. Jej ewentualne przemalowanie będzie znacznie mniej kłopotliwe niż zmiana na wszystkich ścianach. Choć poczucie piękna u dorastających chłopców i dziewczyn jest przeważnie odmienne od stylu ich rodziców to nie zapominajmy, że pokój należy do nastolatka. Okres dojrzewania to czas prób i błędów, czas poszukiwania własnego stylu i podejmowania samodzielnych decyzji. Pozwólmy na to. Dzięki tak prozaicznej sprawie jak wybór stylu pokoju dziecko uczy się konsekwencji podejmowanych decyzji (to ono będzie musiało spędzać w nim długi czas).

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: