Właściwa pozycja spania oraz odpowiednio dopasowane do potrzeb ciała podłoże są w stanie zapewnić zdrowy i bezpieczny sen. Ten jest nam niezbędny do właściwego funkcjonowania każdego dnia. Niektórzy zapominają o tym, że śpimy jedną trzecią doby i nie przykładają zbytniej uwagi wybierając materac. Najczęściej skutkuje to dyskomfortem i obolałymi plecami. Jaki materac na bóle kręgosłupa jest najbardziej polecany i w jaki sposób dopasować go do siebie?

Jaki jest dobry materac do spania na kręgosłup?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas jest przecież zbudowany w inny sposób i ma całkiem inne przyzwyczajenia, wypracowane przez lata snu. Dlatego tak trudno jest dopasować jeden materac do sypialni dla dwóch osób, które różnią się budową ciała od siebie. W jaki sposób dopasowuje się materac?

  • Jego najważniejszym parametrem jest twardość. Dopasowuje się ją do wagi ciała i jego wzrostu. Producenci sami wskazują, jaki stopień twardości dopasować do konkretnej sylwetki. Dzieciom i osobom szczupłym poleca się materace miękkie, a większości osób dorosłych – średnio twarde.

  • Ważna jest także wysokość wybranego modelu. Osoby ciężkie powinny raczej szukać materaców wysokich, bo tylko takie będą podpierały ich kręgosłup właściwie.

  • Rodzaj zastosowanego materiału w wypełnieniu materaca również ma znaczenie. Będzie miał bezpośrednie przełożenie na jego twardość. Producenci dostarczają bardzo ciekawych rozwiązań, z których każdy może wybrać najbardziej komfortowe dla siebie.

Najważniejsze jest to, aby materac na kręgosłup działał dobrze i odpowiednio go wspierał w kluczowych punktach. Kręgosłup musi móc się rozluźnić, a przede wszystkim przyjąć ergonomiczną, wyprostowaną pozycję. Będzie to całkiem inny produkt dla szczupłej kobiety i dla rosłego mężczyzny w tym samym wieku.

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszym rozwiązaniem?

Dorośli bardzo często skarżą się właśnie na bolesność tego odcinka. Zwykle wynika to z ich stylu życia i siedzącego trybu pracy. Mięśnie przykręgosłupowe na odcinku lędźwiowym są słabe i nie są w stanie znosić obciążeń, jakie serwujemy im każdego dnia. Nawet niewłaściwie poczyniony ruch może sprawić, że ból będzie towarzyszył przez kilka kolejnych dni. Dobry materac na ból kręgosłupa powinien sprawić, że będzie on mógł leżeć swobodnie w wyprostowanej pozycji, a poszczególne partie mięśni będą się po kolei rozluźniały.

Jakie materace poleca się osobom cierpiącym na takie schorzenia?

Materiały te wspaniale współgrają z ciałem, które się na nich układa i sprawiają, że jest ono w stanie przyjąć najbardziej anatomiczną pozycję. Ich sprężynowanie jest odpowiednie, a sam produkt jest dodatkowo trwały. W takiej sytuacji nie sprawdzi się za bardzo twardy materac ból kręgosłupa, ponieważ może tylko wywołać uciski i jeszcze gorsze kłopoty, nawet z poruszaniem się. Kiedyś pokutowało przekonanie, że materac musi być twardy, aby leczył kręgosłup, ale dzisiaj wiemy już doskonale, że twardość dopasowuje się do konkretnej osoby, a nie do jej schorzeń.

Jak dopasować dobry materac do spania na kręgosłup?

Jeżeli problemy z kręgosłupem trwają już od jakiegoś czasu, na pewno trzeba skonsultować je z lekarzem, a przynajmniej z dobrym fizjoterapeutą. Mogą bowiem wynikać z różnych kwestii. Najczęściej winien jest materac, jeśli oprócz bólu pleców, występują też:

  • sztywność karku i szyi,

  • bóle głowy,

  • bezsenność,

  • bóle brzucha.

Za twardy albo za miękki materac to źródło wielu nieprzyjemnych, a niekiedy nawet niebezpiecznych ucisków. Jeżeli lekarz zaleci wymianę materaca, trzeba dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Na pewno kluczowa jest waga ciała, ponieważ od niej zależał będzie rodzaj materiału i sama twardość wybranego modelu. Osoby szczupłe i dzieci mogą z powodzeniem wybierać wśród materaców miękkich wykonanych głównie z pianek.

W przypadku użytkowników o średniej budowie ciała, maksymalnie do stu kilo, sprawdzają się materace średnio twarde, a dla osób cięższych oferowane są materace twarde, a nawet bardzo twarde. Nikt nie powinien więc mieć kłopotów z wyborem i znalezieniem odpowiednich dla siebie parametrów.

Miękkie materace piankowe

Dobry materac do spania na kręgosłup to na pewno taki, który daje maksimum komfortu. Te wykonane z nowoczesnych pianek cieszą się dziś ogromną popularnością, z uwagi na swoje unikalne właściwości. Na przykład materace termoplastyczne wybierane są zarówno do domów, jak i hoteli, czy nawet szpitali. Pianka ta wspaniale dopasowuje się do kształtu ciała i wywieranego przez nie nacisku. Pod wpływem ciepła mięknie, otulając osobę śpiącą i pozwalając jej przyjąć idealną do snu pozycję. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku osób, które zmuszone są do spędzenia czasu w łóżku, na przykład po wypadku czy w trakcie choroby.

Najzdrowsze pozycje snu dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa

Zadając sobie pytanie jaki materac do spania na kręgosłup wybrać, trzeba też pomyśleć o tym, czy przyjmujemy odpowiednią i zdrowa pozycję snu. Często bowiem sami wywołujemy u siebie problemy z kręgosłupem, śpiąc w nieodpowiedniej pozycji. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby układać się prosto, ponieważ tylko wtedy przestrzenie między dyskowe mogą napełniać się płynem i regenerować, a mięśnie rozluźniać. Każdy materac ortopedyczny na kręgosłup pozwala na to, aby ułożyć się na wznak na plecach lub na boku, bez zginania nóg i rąk. Wówczas przepływy w poszczególnych układach są najlepsze, a kręgosłup zawsze bezpieczny.

Stanowczo nie poleca się spania na brzuchu. Nawet materac na chory kręgosłup nie pomoże, jeśli przez cały noc kręgosłup będzie znajdował się w wymuszonej pozycji, a głowa skręcona będzie mocno w jedną ze stron. Poza tym, cierpią na tym również uciskane organy wewnętrzne. Nie zaleca się również pozycji embrionalnej, która jest bardzo lubiana. Kręgosłup jest bardzo wygięty i przez wiele godzin narażony na przeciążenia. Zmiany ulubionej pozycji snu nie jest łatwa, jednak nie jest też niemożliwa do przeprowadzenia w każdym wieku.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jak wyczyścić materac? Czy materac można prać?
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu
- Niskie materace kieszeniowe pocketowe