Producenci materaców mają zwykle swoje ścisłe zalecenia co do sposobów dbania o ich kondycję i jakość. Wielu z nich jasno wskazuje, że materaca nie powinno się prać. Jak wyczyścić materac, kiedy pojawi się na nim plama i w jaki sposób dbać o jego czystość systematycznie? Czy odpowiednia dbałość o produkt wydłuży jego żywotność?

Jak czyścić materac i kiedy powinno się to robić?

Ważne, aby o swój materac dbać w sposób regularny, kiedy tylko sprzątamy mieszkanie i zmieniamy pościel. Najważniejsze jest systematyczne odkurzanie materaca przy pomocy domowego odkurzacza. Wiele z nich wyposażonych jest w małe turboszczotki, które wspaniale radzą sobie ze zgromadzonym w środku kurzem, jak również z martwym naskórkiem, włosami i okruszkami, które po sobie zostawiamy. Najlepiej odkurzać materac raz w tygodniu, aby mieć pewność, że jest on czysty i higieniczny.

Jak usunąć plamy z materaca?

Rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt domowych doskonale wiedzą o tym, że plamy to porządek dzienny. Każdego dnia może się przytrafić coś, co sprawi, że materac jednak trzeba będzie wyprać. Jak to zrobić, aby nie zrujnować dobrej jakości materaca?

  • Przede wszystkim, należy ograniczyć ilość wody i płynów do minimum, ponieważ materace bardzo nie lubią wilgoci.

  • Kiedy zakończymy czyszczenie materaca, najlepiej pozostawić go bez pościeli na jak najdłuższy czas i upewnić się, że został bardzo dobrze wysuszony. Wilgoć to przecież najlepsza pożywka dla pleśni i grzybów.

  • Najlepiej nie stosować do tego cwelu chemicznych środków, skoro nie mamy szansy na ich 100% wypłukanie. W szczególności dotyczy to materaców, na których śpią na co dzień małe dzieci. Takie warto czyścić domowymi sposobami.

Rozmaite plamy mogą wymagać różnych rozwiązań. Sposób na świeżą plamę z soku porzeczkowego znacznie odbiega od tego, jak usunąć stare plamy z moczu na materacu. Zamiast eksperymentować, lepiej zasięgnąć potwierdzonego źródła i przygotować odpowiednią mieszankę. Zwykle domowe sposoby polegają na wykorzystaniu kuchennych środków, które znaleźć można u każdego.

Jak usunąć plamę z krwi z materaca?

Plamy z krwi najłatwiej jest usunąć, jeśli zareagujemy błyskawicznie. Wówczas istnieje ogromna szansa, że zrobimy to z niewielkim trudem. Jak wyczyścić materac z krwi? Na świeżo wystarczy plamę polewać jak najzimniejszą wodą. Nigdy nie wolno zapierać krwi wodą ciepłą, ponieważ ta tylko utrwali ją na materiale i może pojawić się kłopot.

Jak usunąć plamy krwi z materaca, jeśli są stare i utrwalone?

W takiej sytuacji trzeba wypróbować domowej mieszanki:

  • sody oczyszczonej,

  • wody utlenionej,

  • ulubionego olejku zapachowego.

Ze składników przygotowuje się dość gęstą papkę. Należy ją rozprowadzić na materacu i wetrzeć w materiał. Następnie, papkę pozostawia się na materacu do całkowitego wyschnięcia, najlepiej jeśli będzie to cały dzień lub cała noc. Kiedy woda całkowicie wyschnie, materac trzeba bardzo dokładnie odkurzyć. Powinien być czysty i pachnieć ulubionym olejkiem eterycznym.

Jak wyczyścić materac z moczu?

Jeżeli dziecko uczy się spać bez pieluszki, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zastosowanie specjalnego ochraniacza. Plamy z moczu mogą się jednak przytrafić każdemu, dlatego warto znać sposób na ich całkowite usunięcie. Na plamę nakłada się również papkę złożoną z sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń, wody z dodatkiem odrobiny wody utlenionej. Bardzo ważne, aby dokładnie rozprowadzać papkę na plamie i pozostawić jej dość grubą warstwę. Po wyschnięciu, należy materac odkurzyć i można już ubierać prześcieradło. Zastanawiając się, jak wyczyścić materac z potu, można wykorzystać dokładnie ten sam sposób. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie ulubionego olejku eterycznego, ponieważ dzięki niemu materac pięknie pachnie, a jednocześnie olejek ten może mieć zastosowanie antybakteryjne.

Jak usunąć zapach moczu z materaca?

Mocz ludzki i zwierzęcy pozostawia po sobie bardzo nieprzyjemny zapach, który jest niezwykle długotrwały. Właściciele kotów często wyrzucają swoje materace i dywany, jeśli nie są w stanie pozbyć się tego przykrego zapachu. W sytuacji, kiedy domowe sposoby nie są skuteczne i zapach wydaje się nadal unosić nad materacem, warto sięgnąć po nieco poważniejszy kaliber w postaci gotowych środków chemicznych. Często ich producenci sami wskazują, że idealnie nadają się do wyeliminowania tego zapachu. Trzeba jednak pamiętać o ostrożności, ponieważ na materacu później śpimy.

Jak czyścić materac z plam po jedzeniu i piciu?

Mało kto się do tego przyznaje, ale większość osób lubi od czasu do czasu jeść w łóżku. Zdarzyć się może, że na materacu powstaną brzydkie plamy, które ciężko jest usunąć. W domu warto posiadać w takiej sytuacji:

  • płyn do mycia naczyń, który wspaniale odtłuszcza i pozwala na pozbycie się plam,

  • ocet spirytusowy, ponieważ działa wybielająco i również pozwala na pozycie się trudnych plam,

  • sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia – najlepsze środki na plamy z owoców i warzyw.

Ważne, aby reagować jak najszybciej, ponieważ wtedy najłatwiej jest pozbyć się trudnych plam. Producenci zachęcają też, żeby na materace nakładać pokrowce, ponieważ skutecznie chronią je przed brzydkimi plamami i można je z łatwością prać w pralce domowej.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu
- Niskie materace kieszeniowe pocketowe
- Materac piankowy czy lateksowy?