Roztocze kurzu domowego to rodzaj maleńkich pajęczaków, żyjących w kurzu pochodzącym z mebli tapicerskich, łóżek oraz podłóg. Osiągają rozmiary od kilkuset mikrometrów do jednego milimetra. Żywią się najczęściej martwym naskórkiem i są przyczyną występowania reakcji alergicznych takich jak wysypki skórne, katar, kaszel i łzawienie oczu. Najdogodniejsze warunki do rozwoju, poza tak oczywistym jak dostępność pokarmu, są także odpowiednia temperatura i wilgotność. Optymalna temperatura to 20-25° C, a jej zakres od 17 do 30°C i zauważono, że od jej parametrów zależy możliwość rozwoju populacji. Najdogodniejsza wilgotność to 60 - 80%, jeżeli spada poniżej pajęczaki muszą umiejętnie gospodarować wodą, jeżeli wzrasta powyżej 85% jest dla nich zbyt duża.

Roztocza w materacu

Materac to idealne miejsce do występowania roztoczy. Spełnione są tu zazwyczaj wszystkie parametry niezbędne do rozwoju. Obecność pokarmu, odpowiednia wilgotność i temperatura.

Okres wzmożonej reakcji alergicznej, najsilniejsze objawy kliniczne przypadają zwykle na późną jesień i zimę (pomimo zmniejszonej liczby populacji, rzadkie wietrzenie pomieszczeń i zmniejszona wentylacja powietrza sprawiają, że intensywnie dokucza nam katar, świąd, kichanie i niedrożność nosa). Największą liczebność roztoczy obserwujemy w lecie i wczesną jesienią, kiedy poziom wilgotności jest dla nich najbardziej korzystny. Jak pozbyć się tych szkodliwych mikroorganizmów i ograniczyć działanie alergenów?

Jak się pozbyć roztoczy?

By zminimalizować przykre reakcje alergiczne powinniśmy w jak największym stopniu wyeliminować szkodliwe roztocze kurzu domowego. Alergeny roztoczy unoszą się z kurzem i są przez nas wdychane. Szczególnie uczulające są odchody roztoczy, mniej fragmenty ich ciała czy same pajęczaki. Jak z nim walczyć? Jakie są najpopularniejsze metody?

Roztocze kurzu domowego nie lubią chłodnego i suchego powietrza.

Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, ograniczeniu ilości tapicerowanych powierzchni, dywanów, ciężkich zasłon. Pościel, dziecięce pluszaki, koce i poduszki powinniśmy prać w temperaturze minimum 60°C lub poddawać je działaniu bardzo niskiej temperatury (wystawiać na mróz).

Materac przynajmniej raz w tygodniu odkurzamy przy pomocy odkurzacza z wysokim filtrem HEPA. Możemy także zakupić tak zwaną pościel barierową, która charakteryzuje się drobną siecią oczek, nie przepuszczających roztoczy.

Z uwagi na fakt, że ciało roztoczy jest przezroczyste, nie chronione naturalnie przed światłem słonecznym wystawienie ich na działanie promieni słonecznych na więcej jak 3 godziny zabija roztocze. Również wietrzenie pościeli czy materaca w zimny, mroźny dzień, gdy wilgotność powietrza jest bardzo niska pozwoli znacznie zredukować ich ilość.

Jeszcze na etapie zakupu materaca dla alergika, powinniśmy pomyśleć o takim, który będzie posiadał cechy antyalergiczne i antybakteryjne. Jeżeli kupujemy materac dla dziecka, którego waga jest niższa jak 60 kg, możemy wybrać model materaca piankowego. Zarówno materac lateksowy jak i termoelastyczny lub profilowany visco memory będą odpowiednie. Wśród nich wyróżniamy zarówno materace jednostronne jak i dwustronne. Jeżeli chodzi o materace twarde oraz materace bardzo twarde klienci znajdą u nas materace kokosowe, materace z trawy morskiej i materace z końskim włosiem. Czy te ostatnie nadają się dla alergika? Każdy materac z naturalnymi warstwami wzbudza obawy o ryzyko występowania alergii. Są to jednak warstwy przewiewne, szybko odprowadzające wilgoć więc nie powinny stanowić zagrożenia. Oczywiście osoby, u których stwierdzono wrażliwość na konkretny typ alergenu powinny rozważnie wybierać model materaca. Jeżeli potrzebują twardą powierzchnię do spania mogą się rozglądnąć za trwałym, sztywnym i mocnym materacem kieszeniowym lub materacem multipocketowym.

 

Troska o zdrowie najbliższych to naturalny odruch, warto eliminować szkodliwe czynniki z naszego otoczenia. Z pewnością poprawimy tym swoje samopoczucie.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Ile powinien kosztować dobry materac?
- Producent materacy Sweetsen.pl
- Mata kokosowa – dlaczego warto dokupić ją do materacy