Każdemu rodzicowi zależy na prawidłowym i zdrowym rozwoju maluszka. Chcąc zapewnić dziecku bezpieczny i spokojny sen, warto zdecydować się na dobrej jakości materac. Taki zapewni wsparcie dla kręgosłupa na całej jego długości, ale też nie będzie wywoływał żadnych ucisków na organy wewnętrzne i układ krwionośny. Niezwykle istotna jest też sama wygoda dziecka. Jaki materac dla niemowlaka jest najlepszym wyborem i o czym trzeba pamiętać, wybierając model dla swojego dziecka? Czy nakładka na materac to równie dobre i bezpieczne rozwiązanie?

Jaki materac wybrać dla niemowlaka, aby był idealnie dopasowany do jego potrzeb?

Małe dzieci ważą naprawdę niewiele. Do masy ich ciał dostosowuje się stopień twardości materaca. Osobom ważącym do 60 kg zaleca się materace oznaczone symbolem H1, czyli materace miękkie. Te o większych stopniach twardości przeznaczone są już dla cięższych użytkowników. Materacami miękkimi powinne się zainteresować osoby szukające plastycznej powierzchni do snu.

Kiedyś rodzicom zalecano, aby dla dzieci wybierali materace twarde, na przykład z naturalnych włókien kokosa. Dzisiaj wiemy już jednak, że jest to złe rozwiązanie, ponieważ takie materace nadają się dla znacznie cięższych osób dorosłych. Dziecku na kokosowym materacu nie będzie zbyt wygodnie, może też wywołać uciski na jego ciele.

Materac piankowy dla niemowlaka

Wśród rozwiązań najbardziej polecanych są właśnie materace wykonane z nowoczesnych pianek. Dlaczego jest to optymalny wybór?

  • Pianka jest odpowiednio miękka i sprężysta,

  • nie odkształca się,

  • jest surowcem bardzo higienicznym i antyalergicznym,

  • taki materac jest miękki.

Bardzo popularna pianka visco memory charakteryzuje się tym, że zapamiętuje kształt ciała i wspaniale się do niego dopasowuje, zapewniając duże poczucie komfortu i wygody. Jednocześnie, kiedy dziecko nie śpi na materacu – pianka szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu. Również materace termoelastyczne stanowią ciekawą alternatywę. Przez wielu uznawane są za najwygodniejsze.

Bardzo ważne, aby o materac piankowy odpowiednio zadbać, ponieważ trzeba mu zapewnić wentylację. Nadmiar wilgoci, która nie będzie odprowadzana sprawi, że w środku materaca mogą się rozwijać drobnoustroje i grzyby oraz pleśnie niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Czy materac sprężynowy jest odpowiedni dla maluszka?

Wśród najchętniej wybieranych materaców wymienia się również nowoczesne materace kieszeniowe oparte na systemie kieszeniowym. Ich konstrukcja jest inna niż tradycyjnych materaców bonellowych znanych sprzed lat. Przede wszystkim, stosuje się w nich dużo więcej sprężyn o różnej twardości, a każda z nich pracuje niezależnie od pozostałych. Umieszcza się je w specjalnych kieszeniach, które dbaj o bezpieczeństwo i są ze sobą połączone.

Stojąc przed wyborem, jaki materac dla noworodka wybrać, aby był na pewno bezpieczny i funkcjonalny, warto postawić jednak na tańszy materac piankowy. Ten sprężynowy może okazać się zbyt twardy, a wtedy konieczne jest zastosowanie specjalnej nakładki.

Materace nawierzchniowe – rozwiązanie dla najmłodszych

Jeśli wybrany przez rodziców materac dziecięcy jest nieco za twardy, nie trzeba panikować. Wystarczy dopasować do niego odpowiedni materac nawierzchniowy. Takie nakładki produkowane są przez te same firmy, co materace i można je idealnie dopasować. Można je prać w domowych pralkach i rolować na czas, kiedy nie są użytkowane.

Kupując nakładkę na materac dziecięcy, trzeba wybierać spośród dostępnych opcji o symbolu H1, czyli miękkich nakładek. Taki materac nawierzchniowy na pewno podniesie komfort snu maluszka i sprawi, że podłoże będzie optymalnie miękkie. Nakładkę można zastosować na każdy materac i w ten sposób dopasować go do potrzeb.

Jak zapewnić dziecku idealne warunki snu?

Kiedy wiemy już, jaki materac wybrać dla niemowlaka, trzeba zadbać o pozostałe aspekty. Aby sen mógł być zdrowy i spokojny, dziecko powinno spać w sypialni, która będzie dobrze przewietrzona. Warto wietrzyć pomieszczenie o każdej porze roku, choć przez chwilę. Dodatkowo, nie powinno się w nim utrzymywać zbyt wysokiej temperatury. Zaleca się, aby małe dzieci spały w pokoju, w którym panuje temperatura 21 stopni. Przegrzanie nie służy zdrowiu, ale może też sprawiać problemy z zaśnięciem.

Dobrze, jeśli pokój dziecka można nieco zaciemnić w ciągu dnia. Nie chodzi o to, aby zapewniać mu idealny mrok, jednak zasłonka lub roleta sprawią, że maluchowi łatwiej będzie skupić się na zaśnięciu. Dziecko powinno być również dobrze ubrane – najlepiej w przewiewne, luźne, bawełniane ubranka. Także pościel nie może być sztuczna, ponieważ dziecko będzie się nadmiernie pocić, co może wywołać problemy skórne. Latem wystarczy cieniutka bambusowa pieluszka do przykrycia. Małe dzieci nie powinny sypiać na poduszkach, ponieważ jest to dla nich niewygodne i może być niebezpieczne. Jeśli maluch urodzi się w sezonie grzewczym, na pewno nie będzie mu służyło suche powietrze. Najlepiej w pokoiku dziecka nie grzać za wiele, a dodatkowo można wyposażyć się w praktyczny nawilżacz powietrza, który ułatwi oddychanie i oczyści powietrze z kurzu i innych drobinek.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Lateks naturalny czy sztuczny?
- Dla kogo jest twardy materac?
- Materace lateksowe - opis, przegląd materacy