Wybór materaca do spania nie jest łatwym zadaniem. Sporo mówi się dzisiaj o tym, że materac należy dopasować do potrzeb ciała osoby śpiącej. Tylko wtedy zapewnia właściwe podparcie dla całego kręgosłupa i umożliwia zajęcie ergonomicznej pozycji ciała. Osoby cierpiące na alergie powinny również pamiętać o innych kwestiach. Materac dla nich musi być higieniczny i antyalergiczny. Bardzo ważna jest cyrkulacja powietrza. Jakie materace dla alergików są polecane i dlaczego? Czy można dodatkowo zadbać o swoje zdrowie i chronić materac przed kurzem i innymi alergenami?

Materac dla alergika – najważniejsze zalecenia

W sklepach można liczyć na bardzo szeroki wybór różnych modeli materacy. Wykonuje się je dzisiaj z rozmaitych materiałów. Dostępne są na przykład:

Surowiec ma duże znaczenie w przypadku alergika, ponieważ sam nie powinien uczulać. Dodatkowo, musi być przewiewny, ponieważ tylko odprowadzanie wilgoci i cyrkulacja powietrza są w stanie sprawić, że w materacu nie zalęgną się pleśnie, ani grzyby. Na forum można znaleźć wiele opinii osób, które na co dzień zmagają się z alergiami. Zwykle polecają one materace wykonane z materiałów syntetycznych, ponieważ te wydają się być mniej przystępne dla roztoczy. Prawda jest jednak taka, że nowoczesne materace dla alergików mogą być wykonane ze wszystkich powyższych materiałów, jak również innych surowców. Kluczowe jest bowiem to, w jaki sposób układane są kolejne warstwy i czy powietrze może pomiędzy nimi swobodnie się poruszać.

Użytkownicy forum korzystają z różnych materacy i polecają wiele rozwiązań – zwykle dopasowanych do dotychczasowych własnych doświadczeń, ale też indywidualnych preferencji. Ktoś, kto lubi spać na materacu piankowym zapewne poleci właśnie takie rozwiązanie, co trzeba brać pod uwagę podczas zakupów. Najważniejsza kwestia to to, w jaki sposób zadbamy o czystość i higienę swojego materaca, aby uchronić się przed potencjalnymi alergenami.

Jaki materac dla alergika wybrać do pokoju dziecięcego?

Coraz częściej to właśnie najmłodsi zmagają się z alergiami – zarówno tymi wziewnymi, jak i pokarmowymi. Aby oszczędzić dziecku cierpienia, najlepiej postawić na antyalergiczny i w pełni higieniczny materac. Wszystkie nowoczesne modele mogą być stosowane przez osoby uczulone, jednak na forum najczęściej można spotkać opinię, że warto wybierać produkty piankowe i lateksowe. Bardzo szybko schną, co odgrywa dużą rolę przy małych dzieciach, którym zdarza się w nocy poplamienie materaca moczem. Taki materac, nawet jeśli zostanie zmoczony, można wystawić na świeże powietrze i pozwolić mu porządnie wyschnąć. Oczywiście, najpierw trzeba pozbyć się plam. Wśród osób korzystających z forum internetowego można też znaleźć wielu zwolenników korzystania z pokrowców na materac dziecięcy. Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie, ponieważ taki pokrowiec można zdjąć i wyprać w każdej chwili. Chroni materac przed kurzem i roztoczami, a sam jest łatwy w utrzymaniu czystości. Swój pokrowiec najlepiej dopasować u producenta danego materaca.

Higiena – kluczowa kwestia w domu alergika

Niezależnie od tego, jaki materac dla alergika wybierzemy, bardzo ważne jest aby właściwie zadbać o niego i całe pomieszczenie. W jaki sposób należy to robić?

  • Pokój, w którym śpi osoba uczulona powinien być jak najczęściej wietrzony,

  • trzeba go również systematycznie odkurzać – bez omijania miejsc takich, jak kąty za meblami, czy przestrzeń pod łóżkiem,

  • podłogi warto wycierać na mokro,

  • materac nie może leżeć bezpośrednio na podłodze, ponieważ nie wówczas dobrej cyrkulacji powietrza – dodatkowo narażony jest na znaczne ilości roztoczy,

  • sam materac trzeba systematycznie odkurzać, aby pozbyć się martwego naskórka, czy włosów – te stanowią pożywienie właśnie dla roztoczy wywołujących reakcje alergiczne,

  • należy wymieniać regularnie pościel.

Kwestie higieny są tutaj nieocenione. Bardzo często użytkownicy forum, którzy sami zmagają się z problemami alergicznymi zalecają właśnie wzmożoną higienę. Kurzu trzeba pozbywać się na bieżąco i nie pozwolić mu się gromadzić. Dobrze wywietrzony materac to środowisko, w którym nie ma wilgoci. Nie powinny więc rozwijać się w nim pleśnie i grzyby, które dla alergików są wyjątkowo niebezpieczne. Pościel najlepiej prać w wysokich temperaturach i odpowiednich środkach chemicznych. Silna chemia potrafi wyrządzić osobie uczulonej wiele szkód.

Jeśli symptomy alergii takie, jak kichanie, uporczywy sienny katar, kaszel, łzawienie oczu i ich zaczerwienienie, czy spuchnięte podniebienie nie mijają, pomimo zachowania wszelkich zasad higieny – warto problem skonsultować z lekarzem. Jak dowiadujemy się z forum od innych osób zmagających się z podobnymi trudnościami, niekiedy reakcja alergiczna wywoływana jest zupełnie innym czynnikiem. Być może alergik nie może spać na podłożu z trawą morską lub lateksem, ponieważ te wywołują takie problemy. Czasami objawy wywoływane są również nieodpowiednimi kosmetykami, środkami czystości, czy pożywieniem.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jaki materac dla niemowlaka kupić?
- Lateks naturalny czy sztuczny?
- Dla kogo jest twardy materac?