Chcąc zmienić swój stary materac na nowy, warto zapoznać się dobrze z ofertą producentów, ponieważ stale zmieniają swój asortyment i zapewniają coraz ciekawsze i bardziej komfortowe rozwiązania. Śpiąc spędzamy często kilka godzin w ciągu doby i trzeba zapewnić sobie właściwe warunki. Wiele osób zastanawia się – materac piankowy czy lateksowy wybrać do swojego łóżka. Oba produkty cechują się różnymi właściwościami i uznawane są za wysokiej jakości rozwiązania. Jak dokonać właściwego wyboru? Podpowiadamy.

Jaki powinien być idealny materac?

Najważniejszym zadaniem jest określenia podstawowych parametrów swojego materaca. Eksperci zaznaczają, że powinien on być dopasowany do budowy ciała oraz jego wagi, ponieważ wtedy zapewni właściwe podparcie kręgosłupowi i wesprze go w najważniejszych punktach. Ergonomiczna pozycja sprawi, że przestrzeń między dyskami będzie w stanie napełnić się płynem i zregenerować, a wszystkie mięśnie się rozluźnią.

O czym trzeba pamiętać?

  • Parametrem, który będzie odpowiadał za wygodę i bezpieczeństwo jest oczywiście twardość materaca.

  • Należy ją dopasować do zaleceń wagowych producenta, ale pamiętać przy tym o swoich indywidualnych przyzwyczajeniach.

  • Im mniejsza lub lżejsza osoba, tym bardziej miękki materac będzie dla niej odpowiedni. Osoby ze sporą nadwagą mogą rozważać tylko materace bardzo twarde.

Poza twardością, trzeba też dopasować rozmiar materaca i materiał, z jakiego zostanie wykonany. Ten w dużej mierze wynika właśnie z wybranej twardości. Decydując się na zakup dobrej jakości materaca, trzeba wziąć pod uwagę opinie innych użytkowników, ale pamiętać też o kwestii higieny i wybrać produkt, który nie ma problemu z wentylacją.

Materace wykonane z pianek – dla kogo?

Producenci materaców mają dziś dostęp do bardzo nowoczesnych surowców, z których wykonują materace. Należą do nich pianki, które znaleźć można właściwie we wszystkich miękkich materacach i większości produktów średnio twardych. Można też znaleźć materac piankowy z lateksem, który doskonale go utwardza, dzięki czemu produkt ten sprawdza się też w przypadku osób o większej masie ciała.

Osoby, które cenią sobie przede wszystkim ogromny komfort i liczą na wygodę, zastanawiając się jaki wybrać – materac lateksowy czy piankowy, z pewnością powinny wybrać materac z pianki termoplastycznej. Jest to bardzo ciekawy materiał, który reaguje na ciepło.

W jaki sposób materac współgra z anatomią ciała?

  • Najpierw pianka błyskawicznie ugina się pod wpływem nacisku wystających części ciała, jak ramiona, czy biodra.

  • Następnie, pod wpływem wydzielonego przez osobę położoną ciepła, partie materaca zaczynają idealnie mięknąć.

  • Materac otacza pianką ciało człowieka, jednocześnie zapewniając mu równomierne podparcie dla kręgosłupa.

Bardzo ważne jest, aby wybrać właściwy model takiego materaca, który będzie dopasowany do wagi ciała, ponieważ tylko wtedy produkt spełni wszelkie oczekiwania. Zawsze są to jednak produkty dość miękkie i mogą nie przypaść do gustu amatorom materacy bardziej twardych.

Czy materac lateksowo piankowy jest rozwiązaniem wygodnym?

Wielu producentów z powodzeniem łączy ze sobą oba materiały i tworzy z nich materace, które są bardzo nowoczesne i mają złożoną budowę. Dzięki zawartości różnych materiałów, materac może spełniać kilka różnych funkcji. Przede wszystkim, materac piankowy lateksowy dobrze sprężynuje i jest idealnie miękki, a jednocześnie odpowiednio twardy. Można go bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb danej sylwetki. Tego typu materace są też chętnie wybierane przez pary, które śpią razem i poszukują optymalnego rozwiązania dla obojga.

Materace lateksowe – wygodne i bardzo wytrzymałe

Porównując materac piankowy a lateksowy na pewno trzeba zwrócić uwagę na twardość obu surowców. Materace z lateksu są zawsze delikatnie miększe i nadają się również dla osób z wagą do 100 kg. Ich użytkownicy są zazwyczaj bardzo zadowoleni z wytrzymałości surowca, który może służyć przez lata. Stojąc przed wyborem materac lateksowy a piankowy można brać pod uwagę własne preferencje co do wygody, ponieważ oba materiały są wytrzymałe i higieniczne. Zapewniają wentylację i zdrową, bezpieczną pozycję.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu
- Materac bonellowy czy kieszeniowy? Rodzaje sprężyn
- Jak działa pianka termoelastyczna w materacach?
- Materace gryczane - dlaczego nie warto ich kupować