Podporą naszej sylwetki jest kręgosłup. Dzięki niemu możemy się poruszać, narządy wewnętrzne oraz rdzeń kręgowy są chronione. Powinniśmy o niego dbać, gdyż wszelkie zaniedbania skutkować będą pogłębiającymi się wadami postawy oraz innymi dolegliwościami. Codzienne ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe zapobiegną bólom kręgosłupa. Podczas snu powinniśmy zadbać o właściwe wsparcie kręgosłupa, umożliwić rozluźnienie mięśni i dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniego materaca, poduszki oraz twardości powierzchni.

Jak dbać o kręgosłup – odpowiedni materac

Choć wygodna powierzchnia do snu to nie wszystko, odpowiedni materac może mieć istotny wpływ na jakość wypoczynku. Zbyt twarda lub zbyt miękka powierzchnia mogą powodować uciski, utrudniać ułożenie w komfortowej pozycji a także powodować róże bóle w części lędźwiowej lub szyjnej kręgosłupa. Zbyt miękki materac może powodować wyginanie kręgosłupa w pałąk i utrudniać swobodne oddychanie. Jak dobrać twardość materaca? Dostosujmy ją do wagi użytkownika. W ofercie materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde i materace bardzo twarde.

Asortyment jest bardzo zróżnicowany ze względu na budowę wewnętrzną (materace piankowe, materace bonellowe, materace lateksowe, materace pocketowe i materace multipocketowe) oraz ze względu na wykorzystane surowce (materace profilowane molet, materace kokosowe, materace z trawą morską i wiele innych).

Zadbaj o kręgosłup w czasie snu – odpowiednia poduszka

Choć nasze indywidualne preferencje co do wysokości poduszki są bardzo różne, to najzdrowszy jest niski, prawie płaski model. Unikajmy pozycji półsiedzącej i wysokiego ułożenia, gdyż mocno obciąża ona nasz kręgosłup. Jeżeli chcemy zadbać o kondycję naszego kręgosłupa a w szczególności jego odcinka szyjnego zaopatrzmy się w poduszkę ortopedyczno – korekcyjną. Ma unikalny, ergonomiczny kształt gwarantujący optymalne podparcie dla szyi i kręgosłupa. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą poduszek ortopedycznych w naszym sklepie, wykonanych z dopasowującej się do ciała pianki termoelastycznej visco memory.

Wpływ pozycji przybieranej w czasie snu na nasz kręgosłup

Istnieją trzy podstawowe pozycje, które najczęściej przyjmujemy w trakcie snu. To pozycja na wznak, na boku oraz na brzuchu. Każdy z nas preferuje któreś ułożenie i choć nie każde służy naszemu kręgosłupowi, to w takiej najszybciej zasypiamy. Możemy próbować zmienić swoje nawyki lub chociaż ograniczyć ich negatywny wpływ na kark oraz odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa. Najkorzystniejszą i najbardziej komfortową dla kręgosłupa jest pozycja na wznak. Najmniej go obciąża. Druga w kolejności to pozycja na boku. Warto pod głowę podłożyć cienką poduszkę i podobną między kolana. Wówczas kręgosłup zachowa naturalną krzywiznę. Pozycja na brzuchu mocno obciąża mięśnie karku i sprawia, że kręgosłup jest nienaturalnie wygięty, również w części lędźwiowej. Poza tym uciskane są narządy wewnętrzne. Jeżeli tylko w tej pozycji zasypiasz warto spać bez poduszki lub podłożyć ją pod brzuch i lekko ugiąć nogę. W ten sposób niektóre wady tej pozycji są zminimalizowane.

Nie zrywaj się z łóżka zaraz po przebudzeniu

Po nocnym bezruchu warto się dobrze poprzeciągać. Odruch ten jest naturalny, obserwowany od pierwszych dni życia. Widok dziecka wyciągającego rączki i nóżki tuż po przebudzeniu nikogo nie dziwi. Każdy z nas powinien postępować dokładnie tak samo. Zastygnięte mięśnie i stawy łatwiej zniosą ciężar ciała i trudy dnia, jeżeli trochę je przed wstaniem rozruszamy. Pobudzimy przy okazji krążenie. Warto kontynuować poranną gimnastykę po wstaniu z łóżka i wykonać kilka dodatkowych przysiadów, skłonów, krążenie ramion i bioder.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: