Zdrowy człowiek potrzebuje od 10 do 20 min na zaśnięcie. Jest to czas, w którym organizm zdąży się wyciszyć i przygotować na pozostałe fazy, z których składa się sen. Jakie czynniki pomogą nam szybko i bezproblemowo zasnąć?

By się dobrze wyspać potrzebujemy odpowiedniej ilości snu i w dobrej jakości. Nie wystarczy przeleżeć w łóżku i otwierać oczu na każdy, nawet najmniejszy szelest. Sen musi być efektywny, musi zapewnić regenerację i odprężenie.

Na nasz sen wpływ ma to, co robimy w ciągu dnia, jakie są nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia. Warto w ciągu dnia zażyć trochę ruchu, wysiłek fizyczny sprawi, że wieczorne zmęczenie przyjdzie wcześniej i uda nam się szybko zasnąć. Podobnie zadziała ciepła kąpiel z dodatkiem pachnących olejków eterycznych, medytacja lub czytanie książki. Pamiętajmy by ostatni posiłek był lekki i zjedzony minimum 3 godziny przed snem, by wyłączyć wszystkie zbędne urządzenia, w szczególności laptopy i telefony komórkowe. Organizm ludzki lubi regularność. Jeżeli codziennie będziemy wstawać i kłaść się do łóżka o określonej porze przyzwyczaimy się do danej pory i bez problemu zaśniemy.

Stres i codzienne problemy zaprzątają nam głowę szczególnie wtedy, gdy chcemy w końcu odpocząć. Jak na złość zaczyna się wtedy gonitwa myśli, a my nie możemy nad tym zapanować. Postarajmy się wówczas pomyśleć o pozytywnych rzeczach i odciągnąć uwagę od negatywnych spraw. Zadbaj o to, by materac na którym śpisz był komfortowy. Jeżeli nie będzie wystarczająco wygodny, na nic się zdadzą wszystkie metody ułatwiające szybkie zaśnięcie.

Materac powinien być dobrany według naszej wagi z dostępnych wariantów:

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się po co tracimy czas na sen? Otóż jest on niezbędny dla naszego zdrowia, samopoczucia, wydajności. W czasie snu odnawiają się nasze komórki, reguluje gospodarka hormonalna. Mija zmęczenie i stres. Napięcie mięśni znika, rozluźniamy się.

Jak szybko zasnąć w 60 sekund?

Istnieje pewna metoda, która pozwala bardzo szybko zasnąć. Została opracowana przez absolwenta Harvardu, lekarza Andrew Weil'a. On z kolei sposób zaczerpnął od indyjskich joginów, którzy poprzez tę metodę osiągają stan pełnego relaksu, zapobiegają lękowi i stresowi.

Na czym polega ta metoda? Jest bardzo prosta. Wystarczy ułożyć się wygodnie na łóżku, następnie przez 4 sekundy wdychać powietrze przez nos, później wstrzymać oddech na 7 sekund, licząc w myślach i przez kolejne 8 sekund wydychać je powoli przez usta. Spowoduje to spowolnienie rytmu serca i rozluźnienie całego ciała, czyli zadziała jak naturalny środek uspokajający. Sposób ten ma bardzo prostą nazwę „metoda 4-7-8”. Warto ją opanować i stosować regularnie, przyniesie wtedy najlepsze rezultaty.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac dla osoby o wadze powyżej 120 kg
- Spanie z telefonem - wpływ na nasz organizm
- Fazy księżyca, a sen