Telefon komórkowy jest dziś czymś tak oczywistym, że nie wyobrażamy sobie już bez niego życia. Nie ruszamy się bez niego z domu, co chwilę sprawdzamy wiadomości, portale internetowe, telefon ułatwia nam pracę, naukę. Często też niestety zastępuje bliskie relacje z drugim człowiekiem. Jest z nami przez całą dobę. Czy zastanawialiście się kiedyś czy spanie z telefonem wpływa na nasz organizm? Niestety tak i jego wpływ nie jest mały....

Spanie z telefonem przy głowie

Zdecydowanie zbyt dużo czasu upływa nam codziennie na wpatrywaniu się w ekrany smartfonów. Nie dajemy odpocząć naszym oczom nawet leżąc już w łóżku. Zamiast poświęcić ten czas na wyciszenie, spokojną rozmowę lub ciekawą lekturę, bezmyślnie przesuwamy strony internetowe jedna po drugiej, oglądamy seriale i narażamy się na działanie niebieskiego światła. Światło to powoduje dezorientację ludzkiego mózgu, gdyż wysyła sygnał, że jest dzień. Organizm zamiast przejść na produkcję melatoniny pozwalającej się wyciszyć i spokojnie zasnąć, zaczyna produkować serotoninę, odpowiedzialną za pobudzenie i wzrost energii. W rezultacie nie możemy zasnąć, a krótki sen, często poniżej 6 godzin znacząco obniża naszą koncentrację. Poza tym jednym objawem mogą wystąpić jeszcze inne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu jak: obniżona odporność, otyłość, depresja, cukrzyca czy problemy krążeniowe.

Badania dowodzą, że na dłuższą metę ciągłe sprawdzanie telefonu, nasłuchiwanie powiadomień powodują niepokój, wzrost agresji, ciągłe poddenerwowanie. Podporządkowaliśmy się całkowicie technologii, zapominając jak ważne jest bycie tu i teraz. Kończymy dzień z telefonem w ręce i tak samo go zaczynamy.

Spanie z telefonem pod poduszką

Poza oddziaływaniem na fizjologię naszego organizmu spanie z telefonem może okazać się bardzo niebezpieczne. Często podłączamy telefon wieczorem do ładowania i pozostawiamy go tak na całą noc. Zasypiając z telefonem pod poduszką ryzykujemy przegrzaniem baterii, która może wybuchnąć lub wywołać pożar. Przykrywanie telefonu odcina dopływ świeżego powietrza chłodzącego nasz telefon. Dla własnego bezpieczeństwa, jeśli musimy podpiąć telefon do ładowania na noc starajmy się zachować bezpieczną odległość od naszego ciała. Pozostawmy go na biurku czy w drugim pokoju. Zawsze możemy skorzystać ze starego, poczciwego budzika, który również bez najmniejszego problemu obudzi nas do pracy.

Czy spanie z telefonem powoduje raka?

Świadomość troski o własne zdrowie wzrasta z roku na rok. Coraz bardziej interesujemy się zdrową żywnością, staramy się więcej ruszać, rozpoczynamy przygodę ze sportem i staramy się regularnie przeprowadzać badania zdrowotne. Nie dziwi więc fakt, że zastanawiamy się czy wszechobecna technologia ma wpływ na nasze zdrowie. Czy telefon trzymany co noc przy głowie może powodować raka mózgu? Nie ma jednoznacznych badań wyjaśniających tą kwestię. Naukowcy nadal zbierają niezbędne informacje. Z pewnością jednak pole elektromagnetyczne szkodzi naszemu zdrowiu, zwłaszcza jeśli występuje w nadmiarze. Nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Telefony komórkowe emitują wyjątkowo dużo fal elektromagnetycznych, które zakłócają niektóre fazy snu. Warto pamiętać, że telefon komórkowy powinien służyć głównie do celów szybkiej komunikacji. Nie powinien zastępować relacji międzyludzkich, w żaden sposób ich osłabiać. Szczególną ostrożność w stosunku do używania smartfonów powinniśmy zachować w stosunku do dzieci. To one uzależniają się najszybciej, a technologia uczestniczy w ich życiu praktycznie od samego początku.

Zafundujmy sobie detoks od telefonu każdego wieczora. Jeżeli to możliwe wyłączmy go. Poświęćmy czas w sypialni na wypoczynek i relaks, dajmy odpocząć oczom i odetnijmy się od natłoku informacji bardzo przeciążających nasze głowy. Organizm odwdzięczy się nam lepszą uwagą, wyciszeniem, pogodnym nastrojem i większą energią. Pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim doborze materaca do snu, u nas znajdziesz materace różnego rodzaju jak np. materace piankowe, materace bonellowe, materace kieszeniowe, materace multipocket, materace kokosowe, materace z trawą morską, materace lateksowe, materace termoelastyczne i inne.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Fazy księżyca, a sen
- Jakie materace dla kierowców ciężarówek wybrać?
- W objęciach Morfeusza - co to oznacza?