Księżyc od zawsze wzbudzał różne emocje u ludzi. W dawnych czasach wierzono, że podczas pełni księżyca na żer wychodzą wilkołaki, księżyc stanowił również piękne tło dla romantycznych scen, do dnia dzisiejszego fascynują nas zaćmienia księżyca choć wiemy, że nie są karą zesłaną przez Bogów. Wciąż jednak wierzymy, że istnieje duży wpływ pełni księżyca na sen.

Czy pełnia księżyca ma wpływ na sen

Naukowcy od dawna wiedzą, że księżyc oddziałuje na naszą planetę. Najbardziej zauważalne jest to podczas pływów morskich. Zjawisko to ma miejsce dzięki przyciąganiu księżyca. Czy poszczególne fazy księżyca takie jak nów czy pełnia wpływają również na nasz sen? Wielu z nas jest przekonanych, że tak. Również i tą kwestię naukowcy chcieli wyjaśnić. W tym celu przeprowadzono bardzo wiele różnych badań. Mimo iż nadal wpływ księżyca na sen nie jest w 100% pewny, badacze wyciągnęli kilka zaskakujących wniosków. Według badań w czasie pełni etap zasypiania wydłużył się średnio o 5 min, sen był płytszy i trwał krócej o około 20 min. Również poziomom melatoniny w organizmie podczas nowiu okazał się być wyższy jak podczas pełni, mimo iż badani uczestnicy eksperymentu byli odizolowani od świata zewnętrznego i nie wiedzieli, w jakiej fazie znajduje się księżyc.

Nów księżyca a sen

Według zainteresowanych tematem w fazie nowiu księżyca jesteśmy najbardziej wyciszeni i spokojni. Łatwo zapamiętujemy sny, mimo iż nie są zbyt wyraziste i konkretne. Nie mamy problemu z zasypianiem, a rano budzimy się wypoczęci i zrelaksowani.

 

By zapobiegać ewentualnym problemom ze snem warto praktykować pewne zachowania, które ułatwią nam zasypianie, a także zagwarantują głęboki, efektywny sen. Pomocniczo może zadziałać szklanka ciepłego mleka, bardziej wymierne skutki odniesie jednak regularna pora zasypiania i odpowiednia ilość godzin snu, wyciszenie i unikanie niebieskiego światła emitowanego przez telewizory i smartfony, lekkostrawna kolacja maksymalnie dwie godziny przed snem czy wywietrzona sypialnia.

Nie sprawdzi się to jednak, jeżeli nie zapewnimy sobie wygodnej powierzchni do spania. Komfortowy materac to klucz do regeneracyjnego wypoczynku. Musi być dobrany do naszej wagi, indywidualnych preferencji. Powinien gwarantować wsparcie całego ciała, odprężać mięśnie. To wszystko sprawi, że szybko zaśniemy a sen będzie głęboki.

Jak prawidłowo dobrać odpowiedni materac?

Materace dzielimy ze względu na twardość na 4 kategorie:

Ten podział powinien ułatwić Wam segregację dostępnych modeli, jednak poza twardością musimy zdecydować o innych parametrach materaca.

Między innymi o rodzaju wkładu wewnętrznego: materac piankowy, materac bonellowy, materac kieszeniowy (pocketowy), o rodzaju warstwy zewnętrznej : pianka termoelastyczna visco memory, pianka T25, lateks, pianka moletowana (przy materacach miękkich i średnio twardych), kokos, końskie włosie, trawa morska (przy materacach twardych i bardzo twardych) o tym, czy materac ma być jednostronny czy dwustronny. Dwustronność materaca znacząco zwiększa jego trwałość i przydatność do użycia. Dzięki zamiennym zastosowaniu stron nie są one nadmiernie eksploatowane. Mają czas na regenerację. Występują w różnych konfiguracjach twardości, ułatwiając decyzję w przypadku braku pewności co do warstw.

Materace posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty, materiały są atestowane i dobrane z największą starannością. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na spełnienie nawet największych oczekiwań klienta. Wprowadziliśmy między innymi materace pocketowe mini, w których sprężyny zostały skrócone o połowę i wynoszą tylko 6 cm natomiast pozostałe warstwy nie uległy żadnym modyfikacjom. Dzięki temu, osoby które musiały zrezygnować z tego typu materaca ze względu na jego wysokość, teraz mogą bez przeszkód korzystać z wszystkich jego walorów.

Warto również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego pokrowca. Jest to warstwa najbliższa naszej skórze, dobrze by jej właściwości spełniały nasze oczekiwania. W ofercie posiadamy kilka dostępnych modeli. Są to pokrowce:

  • Bamboo (zawiera naturalne włókna bambusa, ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, absorbuje nieprzyjemny zapach potu)
  • Tencel (zawiera dodatek celulozy, jest niezwykle przyjemny w dotyku i delikatny dla skóry, wchłania nadmiar wilgoci z ciała i szybko uwalnia do atmosfery)
  • niepikowany Jersey (wykonany z materiału typu Jersey)
  • pikowany Jersey (wykonany z materiału typu Jersey)
  • Grafitowy Żakard ( w kolorze ciemno grafitowym, bardzo mocna tkanina, odporna na zaciągnięcia i  mechacenie)
  • Silver ( wykonany z tkaniny typu Jersey ze srebrnym napisem, ogranicza powstawanie szkodliwych mikroorganizmów)
  • Aloe Vera (zawiera ekstrakt z liści aloesu, miły dla skóry, ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne)
Pokrowce posiadają wszyty suwak wzdłuż dłuższego i krótszego boku. Nadają się do prania w temp. 40°C, łatwo utrzymać je w czystości.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jakie materace dla kierowców ciężarówek wybrać?
- W objęciach Morfeusza - co to oznacza?
- Materac dla osoby o wadze powyżej 100 kg