Na nasze zdrowie składa się wiele różnych czynników. Jednym z najważniejszych jest ten, na który mamy bezpośredni wpływ, czyli sen. Każdej doby potrzebujemy odpowiedniej dawki efektywnego snu, który pozwala nam się regenerować. Naturalnie najwięcej snu w trakcie doby potrzebują małe dzieci, które śpiąc utrwalają nabyte w ciągu dnia nowe umiejętności i przypominają sobie wszystko, co się wydarzyło. Z czasem snu potrzeba nam nieco mniej, ale bez niego nie jesteśmy w stanie być zdrowi i odporni na choroby. Kłopoty ze snem to problem, na który skarżą się osoby w różnym wieku, nawet kilkuletnie dzieci. Najczęściej sami wywołujemy u siebie trudności z zasypianiem nie przestrzegając podstawowych zasad higieny snu. Zdarza się również, że nie potrafimy zasnąć, ponieważ leżymy na niewłaściwie dopasowanym materacu.

Trudności z zasypianiem – jaka może być ich przyczyna?

Wiele osób szukając rozwiązania problemy zwraca się do użytkowników internetowego forum. Można tam podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wesprzeć. Zwykle problem z zaśnięciem jest złożony i wynika głównie ze stresu. Każdy z nas prowadzi dość nerwowe życie. Praca, codzienne obowiązki, wydatki i kłopoty rodzinne sprawiają, że nie potrafimy o nich zapomnieć i się zrelaksować. Kiedy kładziemy się do łóżka, zamiast zamknąć oczy i usnąć, zaczynamy rozmyślać i analizować zaistniałe sytuacje, choć nie mamy na nie wpływu. Na forum można znaleźć wiele wpisów osób, które nie śpią miesiącami, ponieważ nie potrafią przestać myśleć.

Poza nerwami i kwestiami związanymi z psychiką, spora grupa osób popełnia podstawowe błędy, dotyczące miejsca, w którym chcą usnąć:

  • sypialnia nie jest oddzielnym pomieszczeniem, tylko pokojem, w którym za dnia wykonuje się różne obowiązki i prace,

  • pomieszczenie nie jest odpowiednio wywietrzone i jest w nim zbyt ciepło – zaleca się, aby spać w temperaturze około 21 stopni,

  • mamy źle dopasowany materac – za miękki, za twardy lub zbyt zużyty i nie jesteśmy w stanie zająć na nim prawidłowej pozycji.

Higiena snu to bardzo ważna kwestia, o której zapominamy. Poza tym, pijemy duże ilości kawy i herbaty, które zawierają substancje pobudzające, wieczorami pijemy alkohol, który podnosi ciśnienie, zjadamy posiłki za późno i nie relaksujemy się, na przykład czytając książkę. Okazuje się, że problemy z zasypianiem dotyczą głównie osób, które wiele godzin spędzają przed monitorem ekranowym. Niebieskie światło wydzielane przez telewizor, czy ekran smartfona jest niezwykle szkodliwe i bardzo utrudnia zaśnięcie w każdym wieku.

Problemy z zasypianiem u dziecka

Niestety trudności z zasypianiem dotyczą również dzieci i to małych. Wiele osób poszukuje pomocy na forum internetowym, ponieważ nie potrafią zapewnić maluchowi właściwych warunków. W młodym wieku sen pełni niezwykle istotną rolę i nie można jej bagatelizować. Niemowlę śpi prawie całą dobę, a kilkulatek potrzebuje nawet dwunastu godzin snu.

Problemy z wieczornym zasypianiem niemowlaka najczęściej wynikają z tego, że dziecko otrzymuje zbyt wiele bodźców, które nie pozwalają mu się uspokoić. Przede wszystkim należy winić telewizor, który w wielu domach włączony jest całe popołudnie. Maluch może nawet nie oglądać bajek, jednak niebieskie światło bardzo silnie na niego oddziałuje. Głośna muzyka, napięte emocje pomiędzy rodzicami, czy nawet zbyt późno zjedzony posiłek mogą powodować, że maluszek bardzo się męczy i nie jest w stanie usnąć. Bardzo istotną kwestią jest jedzenie. Członkowie forum przypominają młodym rodzicom, że posiłki muszą być lekkostrawne. Jeśli maluch wykazuje trudności z trawieniem, na pewno trzeba przyłożyć się do jego diety.

Jak dopasować dobry materac do spania?

Niezależnie od wieku, powinniśmy zawsze mieć materac do spania, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Minęły już czasy, kiedy wszyscy spaliśmy na takich samych materacach – sprężynowych lub piankowych. Dzisiaj każdy producent zaleca, żeby wybrany model materaca dostosować do potrzeb konkretnej osoby. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że twardość materaca odpowiada przedziałom wagowym jego użytkownika:

Problemy z zasypianiem często wynikają z braku możliwości przyjęcia właściwej pozycji ciała. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że winien może być właśnie za miękki, albo za twardy materac. Jego podstawowa rola to właśnie podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Tylko wtedy może się on rozluźnić, a przestrzenie pomiędzy dyskami napełniają się płynem, a mięśnie relaksują się. Poza kwestią wygody, źle dopasowany materac wywołuje też naciski na organy wewnętrzne, czy naczynia krwionośne, co może skutkować poważnymi chorobami i dolegliwościami. W każdym wieku trzeba więc zadbać o to, aby kłaść się w miarę możliwości na powierzchni, która odpowiada naszym potrzebom.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Higiena snu - jak dobrze spać?
- Jakie są standardowe rozmiary materaca?
- Kokos i trawa morska w materacach