Każdy z nas, niezależnie od płci i wieku, potrzebuje snu. Oczywiście, z wiekiem ilość snu, jakiej wymaga organizm jest coraz mniejsza. Bardzo ważna jest jednak higiena snu, o której wiele osób zapomina. Tylko właściwe warunki sprawiają, że ciało naprawdę wypoczywa, a mózg jest w stanie przetrawić wszystkie informacje z danego dnia. Warto poświęcić nieco czasu, aby poprawić jakość swojego snu i jego efektywność. Z pewnością będzie to skutkowało dużo lepszym samopoczuciem za dnia. Jak dobrze spać i skutecznie wypoczywać w swojej sypialni? Podpowiadamy.

Podstawowe zasady dobrego snu

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na to, jak spać zdrowo na internetowym forum, gdzie wypowiadają się różne osoby. W sieci można też znaleźć cenne wskazówki ekspertów i lekarzy, którzy chętnie radzą, jak zaaranżować sypialnię i stworzyć właściwe warunki dla swojego organizmu. Najczęściej najważniejszą poruszaną kwestią jest oczywiście dobrze dopasowany materac, który będzie wspierał kręgosłup i pozwoli na zajęcie wygodnej oraz bezpiecznej pozycji. Poza tym, użytkownicy forum wskazują również na:

  • właściwą temperaturę powietrza – około 21 stopni,

  • optymalną wilgotność powietrza,

  • jego cyrkulację – jeśli to możliwe, zaleca się spanie przy otwartym oknie,

  • czystą i świeżą pościel,

  • czystość i higienę całego pomieszczenia.

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak kurz i roztocza mogą wpływać na nasze samopoczucie. Często wywołują różnego rodzaju reakcje alergiczne, takie jak katar sienny, ból gardła, uporczywy kaszel. W rezultacie mogą skutkować również bezsennością i innymi dolegliwościami. Istotna jest przede wszystkim higiena snu dziecka, ponieważ maluchy coraz częściej wykazują właśnie podatność na alergie. Rodzice powinni wiedzieć o tym, że alergeny gromadzą się głównie w materacu, który może być siedliskiem kurzu. Najlepiej zabezpieczać go przy pomocy funkcjonalnego pokrowca, który uchroni również przed plamami. Materac do spania trzeba też systematycznie odkurzać. Najlepiej robić to każdorazowo podczas zmiany pościeli.

Właściwie dopasowany materac do spania

Tworząc optymalne warunki dobrego snu, nie można zapomnieć o materacu. Śpimy na nim przez kilka godzin dziennie, dlatego materac nie może być stary i zużyty. Nieodpowiednie podparcie kręgosłupa może prowadzić do jego bólu, skrzywienia, ale również bezsenności. Na szczęście, dzisiaj producenci oferują szeroki asortyment materaców do spania. Przy okazji, zachęcają swoich klientów do tego, żeby materac dopasowywać do potrzeb ciała. Każdy z nas zbudowany jest przecież nieco inaczej i wymaga innego rodzaju wsparcia. Poza rozmiarem i wysokością oraz użytym surowcem, bardzo ważną kwestią jest stopień twardości materaca. Popularni producenci oferują dziś cztery różne rodzaje materacy:

Często na forum internetowym można znaleźć porady, w jaki sposób dopasować twardość wybranego modelu materaca do siebie. Warto jednak pamiętać o tym, że osoby wypowiadające się na takim forum bardzo często wykorzystują tylko swoje doświadczenia i indywidualne preferencje. Producent doskonale wie zaś, jaka twardość jest optymalna, aby wspierać kręgosłup przez całą noc i zapewnić mu zdrowie oraz bezpieczeństwo.

W sklepach można znaleźć zazwyczaj:

Nawet w jednym stopniu twardości takie modele będą się bardzo od siebie różnić. Pianka całkiem inaczej reaguje na ciężar ciała, niż sprężyny, które umieszczono w odrębnych kieszeniach. Znając podstawowe zasady higieny snu trzeba wziąć również pod uwagę rodzaj surowca, który znajduje się wewnątrz materaca. Jeśli cenimy sobie podłoża miękkie, które otulają sobą – na pewno lepiej wybrać jeden z modeli piankowych lub lateksowych. Osoby, które lubią podłoża raczej twarde – powinny wybierać spośród materacy wzbogaconych o włókna kokosowe lub trawę morską.

Jak dbać o higienę materaca?

Chcąc zapewnić sobie optymalną higienę snu, trzeba zadbać głównie o czystość pomieszczenia. Nie można zapomnieć o materacu, ponieważ leżymy bezpośrednio na nim i z nim mamy największy kontakt. Zwykle użytkownicy forum doradzają, żeby materac systematycznie odkurzać podczas każdej wymiany pościeli domowym odkurzaczem. Można też zostawić go bez pościeli i pokrowca na jakiś czas, aby miał możliwość „pooddychania”. Najmniej korzystne warunki to wilgoć, ponieważ uwielbiają ją drobnoustroje, takie jak pleśnie, grzyby, czy bakterie. Jeśli dopuścimy do zmoczenia się materaca, możemy mieć pewność, że po jakimś czasie pojawi się u nas reakcja alergiczna. Jest to bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Jeżeli już zajdzie konieczność wyprania materaca na mokro – trzeba go zawsze bardzo dokładnie osuszyć, nawet pozostawiając na całą noc. Bardzo zalecane jest też stosowanie pokrowca, który skutecznie chroni nasz materac, a który jednocześnie można wyprać w domowych warunkach bez trudu.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jakie są standardowe rozmiary materaca?
- Kokos i trawa morska w materacach
- Materace do kamperów