Kokos to owoc, który najczęściej kojarzy nam się z pysznym mlekiem i wiórkami. Jednak jest on wykorzystywany również w wielu innych dziedzinach. Także przy produkcji materacy. Choć może się to wydawać dziwne, to jest ważnym składnikiem materaca twardego.

Z włókien łupiny orzecha kokosowego produkowane są maty kokosowe. Mają około 0,5 – 0,6 cm grubości i charakterystyczny brązowy kolor. Dzięki zawartości soli mineralnych w łupinach orzecha kokosowego mata posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Nie rozwijają się w niej bakterie i grzyby. Przyczynia się do tego również doskonała przewiewność maty kokosowej, która sprawia, że materac jest dobrze wentylowany. Mata kokosowa dobrze odprowadza nadmiar wilgoci. Szybko ją wchłania a następnie oddaje do otoczenia.

Mata kokosowa na łóżko

Kokos jest sztywnym i mocnym surowcem. Dzięki trwałości i cechom stabilizującym jest umieszczany w materacach twardych i bardzo twardych, przeznaczonych dla cięższych osób. Jeżeli waga przekracza 100 kg, polecamy zakup materaca twardego, gdy przekracza 120 kg – materaca bardzo twardego.

Dobór odpowiedniej twardości materaca ułatwia skala twardości:

Została stworzona w celu ułatwienia zakupów, które nie zawsze okazują się sprawą prostą.

Zbyt twardy lub zbyt miękki materac mogą skutkować dolegliwościami ze strony kręgosłupa, występowaniu bólu w jego dolnej lub górnej części, bolesnym napięciom mięśni, sztywnością karku, drętwieniem kończyn. Odpowiednie przygotowanie do zakupów sprawi, że wybrany model spełni nasze oczekiwania i zagwarantuje wygodny sen.

Mata kokosowa do materaca występuje zarówno w materacach piankowych, jak i sprężynowych bonellowych i kieszeniowych. Jest elementem materacy jednostronnych i materacy dwustronnych.

Maty kokosowe do materacy

Bardzo twarda powierzchnia materaca uzyskiwana jest poprzez zastosowanie podwójnej warstwy kokosowej lub podwójnej warstwy kokosowej oraz końskiego włosia. Czym jest końskie włosie?

Jest pozyskiwane z grzywy lub końskiego ogona i oczyszczane z wszystkich biokomponentów, które mogłyby uczulać. Dzięki temu bez obaw może być użytkowane przez alergików.

Materace twarde uzyskujemy poprzez zastosowanie pojedynczej warstwy kokosu. Jako alternatywę możemy wybrać materac z trawą morską.

Trawa morska to kilka różnych gatunków alg, rosnących przy brzegach oceanów. Czym wyróżnia się trawa morska? Przede wszystkim zawiera duże ilości cennego pierwiastka. Jest nim jod, niezbędny do poprawnego wzrostu komórkowego, prawidłowej pracy tarczycy. Jego niedobór może zaburzać gospodarkę hormonalną i rozwój dzieci. Trawa morska jest odporna na wygniatanie i eksploatację. Po wysuszeniu i sprasowaniu jest umieszczana wewnątrz materaca jako warstwa utwardzająca. Początkowo ma intensywny zapach, który może niektórym przeszkadzać. W czasie użytkowania jod jest delikatnie i stopniowo uwalniany, ułatwiając swobodne oddychanie. Docenią go astmatycy i osoby mające trudności w oddychaniu.

Mata kokosowa na materac

Mata kokosowa może stanowić warstwę materaca lub być osobnym produktem. Mówimy wówczas o materacu nawierzchniowym. Taka nakładka to rozwiązanie problemów związanych z zakupem zbyt miękkiego materaca. Mata kokosowa nada mu odpowiednią twardość. Jest również świetnym sposobem na wyrównanie powierzchni, zniwelowanie wgłębień na zniszczonym materacu. Mata kokosowa na łóżko to dobry i tani sposób poprawy komfortu snu. Łatwo ją przechowywać i przenosić. Ma również wiele innych zastosowań. Możesz ją zabrać na biwak, na wyjazd wakacyjny. Będziesz w stanie ugościć na niej niezapowiedzianego gościa, kiedy nie masz innej możliwości. Mata kokosowa na materac to również dobry sposób na zabezpieczenie nowego materaca. Uchroni go przed przypadkowym zniszczeniem, zabrudzeniem i nadmierną eksploatacją.

Odpowiednie przechowywanie maty kokosowej do materacy

Nawet najtrwalszy materiał, jeżeli jest niewłaściwie przechowywany i użytkowany ulegnie prędzej czy później zniszczeniu. Nie inaczej jest w przypadku maty kokosowej. Mimo odporności na wilgoć, długotrwałe narażanie jej na zawilgocenie lub zalanie przyczyni się do jej zagrzybienia. Przykry zapach, który będzie jej towarzyszył zdyskwalifikuje ją w dalszym użytkowaniu.

Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, regularne wietrzenie materaca wpłynie korzystnie na jego kondycję, zwiększy jego higieniczność i poprawi nasz komfort snu.

Nie zapominajmy również o regularnym praniu pokrowca, według zaleceń producenta dotyczących temperatury, użytych środków. Świeży i pachnący umili nam sen. Wypranie go ułatwia wszyty suwak w kształcie litery „L”. Bezproblemowo zdejmiemy go i założymy ponownie po dokładnym wysuszeniu.

Mata kokosowa do materaca

Zbyt twardy materac jest równie kłopotliwy jak zbyt miękki. Jakie konkretnie dolegliwości może spowodować materac twardy, niewłaściwie dobrany do wagi lub kondycji zdrowotnej?

Na co zwrócić szczególną uwagę i co powinno nas skłonić do bardziej wnikliwego przyjrzenia się objawom:

  • regularne, częste bóle pleców i kręgosłupa
  • bóle głowy
  • drętwienie kończyn, skurcze mięśni
  • bezsenność, trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się

Bóle kręgosłupa w dolnej i górnej części pleców oraz ogólne „łamanie w kościach” to częste objawy spania na zbyt twardym materacu kokosowym. Często te dolegliwości występują zaraz po przebudzeniu i trwają dopóki nasz organizm się nie rozrusza. Mogą także powracać wieczorem. Bóle głowy to kolejny objaw, niezbyt mocne, ale regularne i uciążliwe. Mogą być również spowodowane źle dobraną poduszką. Bolesne skurcze mięśni oraz drętwienie nóg i rąk potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek. Spowodowane są najczęściej uciskiem na naczynia krwionośne. Źle podparte ciało to utrudniony przepływ krwi.

Najbardziej odczuwalnym i przekładającym się na ogólną kondycję organizmu objawem złej twardości materaca jest bezsenność. Conocne kłopoty ze snem pogarszają naszą koncentrację, pamięć, mogą być powodem rozdrażnienia i złego nastroju. Przede wszystkim powodują uciążliwą senność w ciągu dnia i ogólny spadek wydajności.

Przy zakupie materaca warto skorzystać z pomocy konsultantów posiadających bardzo obszerną wiedzę w tym temacie. Pomogą nam dobrać odpowiednie parametry, zapewniające wygodę oraz zdrowy i komfortowy sen. Wyjaśnią pojęcia, przedstawią wszystkie opcje. Jeżeli tylko mamy możliwość kontaktu z doradcą warto z niego skorzystać.

Dostawa materaca z matą kokosową

Wszystkie nasze materace dostarczamy prywatną firmą przewozową. Zarówno wkłady wewnętrzne jak i opisywana w artykule mata kokosowa mogą ulec uszkodzeniu przy rolowaniu i zginaniu. Dlatego dostarczamy materace na płasko, w pozycji bocznej. Nie gniotą się wzajemnie i nie ryzykujemy, że klient otrzyma towar uszkodzony i niepełnowartościowy.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Spanie na łyżeczkę - co to oznacza?
- Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy - skuteczne sposoby
- Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach – jaką wybrać, czy warto?