Dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby materac jest w stanie zapewnić maksymalny komfort snu, co przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia. Najważniejszym parametrem bez wątpienia jest twardość materaca i to jej należy poświęcić najwięcej uwagi. W jaki sposób dopasować odpowiedni stopień twardości, aby cieszyć się wygodą i komfortem przez wiele kolejnych lat?

Skala twardości materaca i jej znaczenie dla klienta

Każdy szanujący się producent materaców zapewnia je w kilku różnych stopniach twardości, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich swoich klientów. Zwykle można spotkać się z poniższą skalą:

 • H1 – materace miękkie – przeznaczone są dla dzieci i osób szczupłych, ważących maksymalnie do 60 kg,

 • H2 – materace średnio twarde – odpowiednie dla osób dorosłych o średniej budowie ciała, ważących od 60 do maksymalnie 100 kg,

 • H3 materace twarde – idealne dla użytkowników, którzy ważą około 100-120 kg,

 • H4 – materace bardzo twarde – dla osób o wadze przekraczającej 120 kg i amatorów bardzo twardego podłoża.

Decydując się na zakup takiego produktu, trzeba poznać skalę twardości materaca, aby móc go do siebie dostosować. Najtrudniej jest oczywiście osobom, które znajdują się na granicy konkretnych poziomów skali, ponieważ wtedy decydują już przyzwyczajenia i subiektywne odczucia.

Twardość materaca dla dziecka

Dzieciom, z uwagi na niewielką masę ciała i jego budowę, zaleca się raczej materace miękkie. Mogą z nich korzystać aż do momentu przekroczenia wagi 60 kg. Wiedząc jaka twardość materaca dla dziecka jest odpowiednia, można rozpocząć poszukiwania między materacami. Wśród produktów miękkich dominują przede wszystkim materace wykonane z nowoczesnych pianek, które są nie tylko miękkie i lekkie, ale też bardzo funkcjonalne. Taki materac jest rozwiązaniem bardzo higienicznym, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku pokoiku dziecięcego.

Dużą popularnością wśród rodziców cieszą się na przykład materace termoplastyczne, które wykonane są z pianki reagującej na ciepło wydzielane przez ciało. Produkt wspaniale poddaje się nawet niewielkim naciskom ze strony ciała, a następnie mięknie pod wpływem ciepła. Gwarantuje ogromny komfort i pozwala na zdrowe ułożenie kręgosłupa maluszka. To powinno mieć dla rodzica największe znaczenie, ponieważ właściwa pozycja snu zapewnia dobry rozwój dziecka.

Dla kogo jeszcze twardość materaca H1 będzie odpowiednia?

Poza dziećmi, z tego typu materacy korzysta wiele innych osób, na przykład:

 • nastolatki,

 • szczupłe osoby dorosłe ważące do 60 kg,

 • amatorzy bardzo miękkiego podłoża.

Niektórzy przyzwyczajają się przez lata do pewnego stopnia twardości i nie są w stanie zmienić swoich preferencji w pewnym wieku. Wówczas materac z miękkiej pianki będzie dla nich optymalny. Warto jednak dokonać próby zmiany swoich przyzwyczajeń, aby podnieść poziom komfortu. Bardzo często producenci umożliwiają zwrot materaca, jeżeli nie spełnia oczekiwań klienta.

Dla kogo odpowiednia jest twardość materaca H2?

Materace średnio twarde są dziś najczęściej wybierane przez klientów sklepów z materacami. Wynika to z przedziału wagowego, dla którego są przeznaczone. Większość z nas mieści się w zakresie 60-100 kg i idealnie czuje na takim materacu. Oczywiście, zawsze dobrym rozwiązaniem będzie przymierzenie się do materaca w sklepie i wypróbowanie, czy nie powinien być nieco bardziej miękki lub twardy. Być może wystarczy wypróbować inny model, wykonany z nieco innych surowców, aby dopasować materac idealny dla siebie.

Jakie materace w tym stopniu twardości oferują producenci?

 • piankowe,

 • termoplastyczne,

 • kieszeniowe sprężynowe,

 • Multipocket,

 • lateksowe,

 • kokosowe.

Asortyment w sklepach jest naprawdę szeroki, a twardość materacy nie równa. Dzisiaj klienci poza twardością materaca zwracają też uwagę na inne aspekty, jak kwestia higieny, cichość jego pracy, czy też lekkość. Podejmując decyzję o zakupie produktu wysokiej jakości, warto wziąć pod uwagę również te elementy.

Twardość materaca H3 – dla kogo?

Twarde materace są najchętniej wybierane przez osoby z lekką nadwagą i wysokich mężczyzn. Mężczyźni są grupą klientów, która raczej preferuje materace o większej twardości niż kobiety. Dlatego może pojawiać się w parach problem z dopasowaniem optymalnego rozwiązania dla dwojga, jeśli partnerzy różnią się gabarytami ciała, ale również swoimi przyzwyczajeniami. Jaka twardość materaca będzie dla nich dobra? Bywa, że nie udaje się dopasować właściwego rozwiązania i klienci decydują się na zakup dwóch wąskich materaców, które układają obok siebie w łóżku.

Wiedząc, jak dobrać twardość materaca do potrzeb swojej sylwetki trzeba zastanowić się jeszcze nad kwestią jego rozmiaru, wysokości, higieniczności i ciężaru. Jeżeli jedna osoba musi wymieniać pościel i zmieniać strony swojego materaca, powinna poszukiwać raczej wśród produktów wykonanych z lekkich pianek, a nie ciężkich materaców kieszeniowych. Dzisiaj wszystkie materace są przewiewne i umożliwiają wentylację, ale niektóre lepiej nadają się na przykład dla alergików.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jaki materac do spania na kręgosłup oraz bóle pleców?
- Jak wyczyścić materac? Czy materac można prać?
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu