Biały szum czyli jednostajny, miarowy i niezbyt głośny dźwięk najczęściej emitowany przez znane nam urządzenia takie jak suszarka do włosów, pralka, jadący samochód, stukot pociągu lub zjawiska naturalne: szum wody, padający lekko deszcz, liście poruszane wiatrem czy śpiew ptaków - ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Najczęściej spotykamy się z tym pojęciem w kontekście usypiania maluszka, prób wyciszenia go i uspokojenia. Ma jednak znacznie szersze spektrum działania. Łagodzi bóle głowy u dorosłych oraz nadwrażliwość słuchową, wspomaga koncentrację, wycisza sumy w uszach, łagodzi stres. Zauważono również jego korzystny wpływ podczas terapii w leczeniu ADHD oraz nadpobudliwości.

Zasady działania białego szumu

Dlaczego biały szum nam pomaga? Dlaczego dzieci łatwiej zasypiają gdy jest emitowany? Powody, dla których nie możemy zasnąć są bardzo różne. Wspomniane wyżej bóle głowy, migreny, stres i rozdrażnienie oraz choroby mogą w znaczący sposób utrudniać nam zaśnięcie. Również dobiegające do nas hałasy mogą powodować kłopoty ze snem. Głośna muzyka u sąsiadów, szczekanie psa, ruchliwa ulica za oknem szczególnie w nocy, gdy panuje ogólna cisza, mogą dawać się we znaki. Każdy z nas wie, że kapiący kran w ciągu dnia nie irytuje nas tak bardzo jak w środku nocy, jest bowiem zagłuszany przez inne dźwięki z otoczenia. I to właśnie na tej zasadzie działa biały szum. Odciąga naszą uwagę od drażniących dźwięków, gdyż mózg skupia się na miarowym i cichym białym szumie.

Dziecko w łonie matki jest ciągle narażone na dość głośny, porównywalny z dźwiękiem kosiarki hałas. Tony dobiegające z zewnątrz, szum krwi pępowinowej, bijące serce, praca jelit to stale towarzyszące dziecku dźwięki. Cisza, której doświadcza po narodzeniu, gdy młodzi rodzice wręcz chodzą na palcach by go nie obudzić, często przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Brak jakichkolwiek dźwięków nie jest dla maluszka zjawiskiem naturalnym. Stąd tak popularne ostatnio misie szumisie dostępne w sklepach dla młodych rodziców czy od dawna stosowane proste i tanie metody jak włączona suszarka, pralka a w ostateczności, gdy zmęczeni rodzice wyczerpali wszystkie możliwości, rundy autem po najbliższej okolicy. Biały szum sprawi, że dziecko się wyciszy, odstresuje i spokojnie zaśnie. W przeprowadzonych badaniach w czasie emitowania białego szumu zarejestrowano u dzieci zwolnione tętno, w czasie terapii dzieci z ADHD poprawę koncentracji a także poprawę relacji międzyludzkich i społecznych. Zauważono również, że biały szum w pokoju niemowlaka zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, ponieważ mózg dziecka stale rejestruje dźwięk i stale pracuje.

Biały szum

By nie zaszkodzić dziecku pamiętajmy, że biały szum powinien być stosowany według pewnych reguł:

  • dźwięk nie powinien przekraczać 60-70 dB
  • urządzenie je emitujące nie powinno być umieszczone bezpośrednio przy łóżeczku małego dziecka
  • dźwięk powinien przypominać szum wody
  • w przypadku dzieci nie powinien być stosowany gdy jest aktywne, gdyż może przestać być skuteczne gdy będzie zasypiało
  • najskuteczniej działa do ukończenia przez dziecko 5 roku życia

Czy biały szum to jedyny czynnik wpływający na poprawę snu

Kojący i cichy dźwięk nazywany białym szumem wspomaga zasypianie, gdy ułożymy się na wygodnym materacu. Wygodnym czyli jakim? Co sprawi, że określimy go takim mianem? Wygodny materac zapewnia sen w komfortowych warunkach, dopasowuje się do kształtu sylwetki, doskonale wspiera kręgosłup i sprawia, że ciało jest zrelaksowane i wypoczęte. Jak wybrać odpowiedni model, którego parametry będą nam odpowiadać i zaspokoją nasze indywidualne preferencje? Wybór materaca zacznijmy od dobrania odpowiedniej twardości dopasowanej do wagi. By ułatwić to zadanie naszym klientom, wprowadziliśmy czterostopniową skale twardości i każdej z nich przypisaliśmy określoną wagę:

Kolejnym krokiem powinien być wybór rdzenia materaca. W naszej ofercie dostępne są materace piankowe, materace bonellowe, materace pocketowe, materace multipocketowe oraz materace lateksowe. Materace piankowe z pianki T25 polecamy głównie dzieciom, ze względu na ograniczoną odporność na duże ciężary i wygniatanie. Dorosłym i ciężkim osobom, które gustują w materacach piankowych polecamy materac lateksowy. Jest trwały, sprężysty, odporny na użytkowanie. Grubość rdzenia to 16 cm pianki lateksowej o gęstości 60 kg/m3. Jest to materac bardzo komfortowy, doskonale wspierający sylwetkę, przewiewny. Jeżeli wolimy materace sprężynowe, do wyboru mamy materac bonellowy ze sprężynami w kształcie klepsydry lub materace kieszeniowe z cylindrycznymi, pracującymi niezależnie sprężynami, umieszczonymi w materiałowych kieszonkach. Materace pocketowe posiadają sprężyny w ilości 262 szt/m2 a materace multipocketowe – 510 szt/m2. Wychodząc naprzeciw klientom, wprowadziliśmy jeszcze jeden podział materacy kieszeniowych ze względu na wysokość:

  • materace mini (wysokość sprężyn 6 cm)
  • materace max (wysokość sprężyn to 17 cm)
  • materace standardowe (wysokość sprężyn to 12 cm)

Decydujący wpływ na odczuwany komfort mają warstwy zewnętrzne i to, z czego są wykonane. Różnorodność surowców jest ogromna. Materace miękkie posiadają podwójną warstwę pianki termoelastycznej Visco Memory, materace średnio twarde pojedynczą warstwę tej pianki lub piankę lateksową, profilowaną, wysokoelastyczną HR. Materac kokosowy oraz materac z trawy morskiej to materace twarde. Materac bardzo twardy to podwójna warstwa kokosowa. Materac z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową również zaliczamy do materacy bardzo twardych.

Jeżeli nasza waga waha się pomiędzy jednym przedziałem a drugim lub nie do końca jesteśmy zdecydowani pamiętajmy, że możemy wybrać materac dwustronny. Nie tylko wydłużymy żywotność materaca lecz również mamy możliwość przetestowania dwóch różnych twardości i wyboru tej, która nam bardziej odpowiada.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Dobry materac do łóżka czyli jaki?
- Drzemka w ciągu dnia - pomaga czy szkodzi?
- Naturalne komponenty we wnętrzu materaca