Dzisiaj większość producentów materaców umożliwia ich dostosowanie do własnych potrzeb. Oznacza to, że materac można idealnie dopasować do swojej sylwetki i jej potrzeb oraz wymagań. Każdy z nas jest nieco inaczej zbudowany i jego kręgosłup wymaga odpowiedniego wsparcia. Najważniejszym parametrem materaca jest zawsze jego twardość, ponieważ to ona decyduje o wygodzie i komforcie, ale również o ergonomicznej pozycji ciała w trakcie snu. Kiedy okazuje się, że wybrany materac jest za miękki i nie można go już zwrócić można zastosować inne rozwiązanie. Zaleca się jednak, aby taki produkt wybierać po położeniu się na nim i wypróbowaniu go. Wiele firm umożliwia również zwrot źle dopasowanego materaca w ciągu kolejnych trzydziestu dni, a jest to na pewno wystarczający czas, aby dowiedzieć się, czy spełnia on nasze oczekiwania.

Jaka jest właściwa twardość materaca?

Dopasowanie twardości materaca to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy preferują podłoże bardzo miękkie i ono jest dla nich najbardziej komfortowe, inni zaś wolą spać na bardzo twardej powierzchni. Kiedyś osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa zalecano spanie na twardych materacach, ale dzisiaj wiemy już, że nie jest to odpowiednie podejście, ponieważ dla każdego twardość materaca powinna zostać optymalnie dopasowana. Poza przyzwyczajeniami i preferencjami, najważniejsza jest waga ciała oraz wzrost. Ciało obciąża bowiem materac w określony sposób i powinien on mieć możliwość podpierania kręgosłupa na całej jego długości w równomierny sposób, aby nie wywoływać żadnych ucisków.

Producenci zwykle w swojej ofercie posiadają:

  • materace miękkie – dla dzieci i osób o maksymalnej wadze ciała do około 60 kg,

  • materace średnio twarde – idealne dla większości użytkowników (zalecana masa ciała od około 60 kg do około 100 kg),

  • materace twarde – dla osób ważących około 100 kg i nieco więcej,

  • materace bardzo twarde – dla osób ważących więcej niż 120 kg i tych, którzy potrafią spać tylko na twardych podłożach.

Kupując materac trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z zaleceniami jego producenta, aby był odpowiednio dostosowany do potrzeb danej sylwetki.

Rodzaje surowców a twardość materaca

Na pewno materace wykonane tylko z pianek nie sprawdzają się przypadku osób dorosłych. Materace piankowe przeznaczone są dla dzieci i bardzo szczupłych użytkowników, gdyż ciało zapada się w nich. Najlepiej, jeśli materac wzbogacony jest o warstwę włókien kokosowych, lateksu albo trawy morskiej, ponieważ doskonale utwardzają one i zapewniają właściwą stabilizację.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są nowoczesne materace kieszeniowe, w których stosuje się systemy sprężyn zamkniętych w oddzielne kieszenie. Bardzo dobrze podpierają ciało osoby śpiącej w newralgicznych punktach, a są przy tym ciche i nie pojawia się na nich efekt falowania.

Materace nawierzchniowe – sposób na utwardzenie starego materaca

Jeśli nie chcemy kupować nowego materaca lub nie możemy sobie na taki zakup pozwolić, dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup nakładki na materac. Takie materace nawierzchniowe znajdują się w ofercie większości producentów i dają duże poczucie wygody i komfortu. Wystarczy wybrać odpowiedni model o właściwym stopniu twardości, aby całkowicie odmienić podłoże do spania.

Nowoczesne materace nawierzchniowe są bardzo praktyczne – można je prać w domowych warunkach, ale też rolować na czas, kiedy nie są używane. Wiele osób stosuje je śpiąc na kanapie, aby zniwelować nierówności i zapewnić sobie właściwą twardość powierzchni.

Pary śpiące we dwójkę decydują się również na zakup materaców dwustronnych. Jest to rozwiązanie, które pozwala na tymczasowy kompromis, ponieważ taki materac z dwóch stron posiada różne stopnie twardości i co jakiś czas każde z partnerów może być zadowolone, ponieważ materac spełnia ich wszystkie oczekiwania. Inny sposób to wymiana jednego materaca na dwa wąskie – każdy o innej twardości. Każdy może zoptymalizować swój materac i dostosować do potrzeb własnego ciała, a jednocześnie łatwiej jest zmieniać pościel, ponieważ taki model jest dużo mniejszy i na pewno znacznie lższejszy.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Pianka Visco Memory czy lateks?
- Na co jest pianka Visco Memory w materacach?
- Co zrobić, gdy materac jest za twardy?