Twardość to najważniejszy parametr materaca, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele szkód może wyrządzić materac źle dopasowany – za twardy albo zbyt miękki. Pierwsze objawy mogą przejść niezauważone, ale z czasem stają się wręcz nie do zniesienia. Jak postąpić, kiedy jesteśmy przekonani, że nasz materac jest za twardy i czy można go w jakiś sposób zoptymalizować? W jaki sposób dopasowuje się twardość materaca do siebie? Podpowiadamy.

Różne stopnie twardości materaców

Każdy producent zaleca, aby przy wyborze modelu dla siebie skupić się głównie na odpowiedniej twardości produktu. Dostępne są bowiem materace wykonane z różnych surowców, na przykład:

  • pianek – termoelastyczne, czy moletowane,

  • lateksu,

  • kokosa,

  • materace z trawy morskiej,

  • z zastosowaniem sprężyn – bonellowe i kieszeniowe.

W zależności od tego, jakie warstwy pojawią się w danym materacu, będzie on zachowywał się, kiedy użytkownik położy się na nim. Miękki materac wykonany z dwóch różnych pianek dostarczy całkiem innego rodzaju komfortu. Najlepiej, jeśli istnieje możliwość położenia się na materacu w sklepie i dokonania kilkuminutowej oceny jego wygody. Niektórzy producenci umożliwiają również wypróbowanie materaca nawet przez okres jego miesiąca i ewentualny zwrot do sklepu, jeśli nie jest wygodny.

Wśród popularnych producentów najczęściej można spotkać podział materacy na:

Każdy z nich ma swoje konkretne zalecenia, jaka powinna być twardość materaca przy konkretnym przedziale wagowym użytkownika. Dobrze jest stosować się do zaleceń producenta, ponieważ zależy mu na idealnym dopasowaniu produktu do danej osoby.

Jak radzić sobie w parze, kiedy materac jest za twardy?

Najczęściej problem zbyt twardego materaca pojawia się wśród par, które śpią ze sobą. Jeżeli jedna z osób jest dużo lżejsza od drugiej lub niższa, najczęściej mieści się w innym przedziale wagowym i może być dla niej odpowiednia inna twardość materaca. Zwykle problem odczuwają szczupłe kobiety, ponieważ dla nich najlepsze mogą być materace miękkie – dedykowane dzieciom i użytkownikom ważącym maksymalnie do 60 kg. Jeżeli ich partner jest wysoki albo po prostu lubi twarde podłoże i wybierze materac nawet o średniej twardości, z czasem mogą pojawić się problemy z bólami kręgosłupa lub uciskami na poszczególne organy. Poza tym, niewygodnie jest znaleźć dla siebie odpowiednią pozycję do snu i wiele nocy kończy się zmęczeniem.

Odpowiedzią na potrzeby takich par są na przykład materace dwustronne. Producent oferuje taki materac, który po dwóch stronach ma dwa różne stopnie twardości. Przez kilka tygodni śpi się na jednej stronie, a kolejne kilka na drugiej ze stron. Każda z osób może czuć komfort i wygodę odpowiednio długo.

Inna opcja to zakup dwóch materaców jednoosobowych – dla każdego użytkownika taki materac dopasowujemy indywidualnie. Wiele osób uważa, że jest to też wygodna opcja przy zmianie pościeli, ponieważ materac jest dużo mniejszy i lżejszy.

Materace nawierzchniowe – niedrogie i funkcjonalne

Jeśli nie chcemy kupować nowego materaca lub nie mamy takiej możliwości, rozwiązaniem może być też nakładka na materac, czyli tak zwany materac nawierzchniowy. Wielu producentów oferuje je w swoim asortymencie. Najlepiej, jeśli nawierzchniowy materac przygotuje dla nas producent, u którego kupiliśmy swój główny model. Wówczas mamy pewność, że nakładka będzie optymalnie dopasowana.

Materac nawierzchniowy jest dość cienki, jednak stosuje się w nim różne warstwy, dzięki czemu może całkowicie odmienić stopień twardości naszego materaca. Istnieje więc możliwość uzyskania materaca miękkiego lub średnio twardego. W tego typu materacach stosuje się te same wysokiej jakości surowce, co w produkcji tradycyjnych materaców, dlatego zachowują trwałość i funkcjonalność na długo. W przeciwieństwie do dużych modeli – materace nawierzchniowe można rolować, aby zajmowały jak najmniej powierzchni. Zakup takiego produktu to również ekonomiczny sposób na to, aby odmienić swój stary i wysłużony materac i wydłużyć jego żywotność w znaczny sposób.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Hurtownia materacy - kupuj hurtem w Swetsen.pl
- Jaki stelaż do łóżka? Który jest najlepszy?
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?