Kupując nowy materac chcemy, by jak najdłużej zachował czystość i higienę. Już na samym początku warto zaznajomić się z metodami czyszczenia materaca na sucho lub zasięgnąć informacji jak prać materac. Jeśli nie posiadamy myjki parowej, która najdokładniej i najszybciej odświeży nasz materac, docierając głęboko w jego wnętrze, należy zapoznać się z naturalnymi sposobami na wyczyszczenie go. Doskonałym sposobem na ochronę materaca i zabezpieczenie go przed zabrudzeniem jest pokrowiec na materac. Łatwo utrzymać go w czystości, ponieważ wszystkich ewentualnych zabrudzeń pozbędziemy się wrzucając go do pralki. Poza tą podstawową funkcją posiada jeszcze szereg dodatkowych, jak pielęgnacja skóry, właściwości antyalergiczne, antystatyczne i antybakteryjne.

Jak prać materac

Aby wyczyścić materac na sucho należy posypać go sodą oczyszczoną, pozostawić na kilka godzin lub całą noc, a następnie odkurzyć. Jeżeli jednak materac ma plamy warto wykorzystać naturalne metody by się ich pozbyć. Jednym z nich jest pasta wykonana z sody oczyszczonej, którą nakładamy na 30 min i następnie ścieramy wilgotną szmatką. Podobnie zadziała mieszanka wody z sokiem z cytryny w proporcjach 2:1 oraz woda utleniona.

Pranie pokrowca na materac

Jeżeli posiadamy zdejmowany pokrowiec na materac warto wykorzystać tę dogodność i przynajmniej raz na pół roku, przy okazji obracania materaca, wyczyścić go wrzucając do pralki. Jak to zrobić by nie zniszczyć pokrowca? Przede wszystkim powinniśmy się zapoznać z zaleceniami producenta, dotyczącymi podstawowych zasad prania. Znajdziemy tam informacje odnośnie temperatury prania, środków piorących, sposobu suszenia i tym podobne. Stosując się do nich zadbamy o czystość pokrowca bez ryzyka jego uszkodzenia czy skrócenia czasu użyteczności. Jakie najczęściej zalecenia znajdziemy na instrukcji prania:

- przed wrzuceniem do pralki pokrowiec należy zasunąć, zwinąć w rulon lub złożyć w kostkę

- nie należy przekraczać zalecanej temperatury prania

- pierz pokrowiec przynajmniej raz na pół roku

- stosuj delikatne detergenty pomijając zupełnie płyn do płukania, który może pozbawić pokrowiec jego właściwości takich jak przewiewność, antyalergiczność,

- należy unikać stosowania wybielaczy chlorowych, które mogą zniszczyć materac

Jak założyć pokrowiec na materac?

Aby móc ponownie założyć pokrowiec na materac musisz mieć pewność, że jest zupełnie suchy. Wilgotny pokrowiec może być przyczyną pleśnienia, stęchlizny i rozwoju grzybów. Odniesiemy wówczas skutek odwrotny do zamierzonego. Dzięki wbudowanym suwakom, zdjęcie i nałożenie pokrowca nie stanowi najmniejszego problemu.

Jeżeli Twój pokrowiec jest duży i nie będziesz w stanie wyprać go w standardowej 5 kg pralce, możesz skorzystać z usług profesjonalnej pralni, które posiadają znacznie większe urządzenia.

Najpopularniejsze pokrowce, które znajdziesz również w ofercie naszego sklepu to:

  • pokrowiec pikowany Aloe Vera, nasączony wyciągiem z aloesu. Ekstrakt ten ma właściwości pielęgnacyjne, chroni i pielęgnuje naskórek, ma właściwości przeciw zapalne i utrzymuje prawidłowe pH skóry. Szkodliwych dla zdrowia i uciążliwych dla alergików roztoczy pozbędziemy się piorąc pokrowiec w temperaturze 40°C.
  • pokrowiec pikowany Jersey, antyalergiczny, przeznaczony dla osób uczulonych na naturalne dodatki. Jest przewiewny i dobrze wentyluje materac. Podobnie jak inne pokrowce posiada wszyty suwak ułatwiający zdejmowanie i pranie pokrowca w temp. 40°C.
  • pokrowiec niepikowany Jersey - owata, która standardowo jest przyszyta z pokrowcem, w tym wypadku połączona jest z materacem. Materiał, z którego wykonany jest pokrowiec Jersey ogranicza namnażanie roztoczy, bakterii i innych drobnoustrojów.
  • pokrowiec pikowany Bamboo, posiada komfortowy materiał z dodatkiem włókien bambusa. Cechuje się miękkością, higroskopijnością i przepuszczalnością. Gwarantuje uczucie świeżości. Temperatura prania wynosi 40°C.
  • pokrowiec pikowany Żakard, ciemno grafitowy pokrowiec cechujący się wyjątkową trwałością i odpornością na zmechacenie, wykonany z trudnopalnego materiału, odpornego na zaciągnięcia. Zalecany dla alergików redukuje namnażanie bakterii, roztoczy oraz likwiduje nieprzyjemny zapach.
  • pokrowiec pikowany Silver, ze srebrnym napisem, wykonany z poliestru . Gramatura materiału to 200g/m2. Bezpieczny dla alergików, ogranicza powstawanie drobnoustrojów.
Pokrowiec tworzy z materacem nieodłączną całość. Jest jego uzupełnieniem. Przemyśl jego wybór równie dogłębnie jak wybór materaca.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac dwustronny
- Dwie twardości w jednym materacu H2 i H3