Wielokrotnie wspominaliśmy, że wybór materaca powinien być podyktowany wagą użytkownika. Oczywiste jest więc, że podczas wyboru materaca dla osób z nadwagą, jest to najważniejszy parametr. Wygodny materac powinien stanowić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, być odporny na obciążenia, trwały i na długo zachować pierwotne właściwości. Warstwa zewnętrzna powinna gwarantować komfort, na który zasługuje każdy z nas. Nie jest istotne czy Twoja waga jest prawidłowa, masz lekko nadwagę czy otyłość ma już wyraźny wpływ na Twoje życie. Sen jest bardzo ważnym elementem życia, istotnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Materac dla puszystych

Znalezienie odpowiedniego modelu materaca dla osoby puszystej nie stanowi dużego wyzwania. Określenie puszysty może oznaczać zarówno osobę o wadze 80 kg przy wzroście 160 cm jak i 100 kg przy wzroście 175 cm. Mieszczą się one jednak w wadze, dla której odpowiedni będzie materac do spania średnio twardy, czyli najpopularniejszy i przeznaczony dla najszerszej grupy odbiorców. Zwróciliśmy już uwagę na to, że materac powinien stanowić dobre podparcia dla sylwetki i odpowiednią stabilizację. Również warstwy zewnętrzne powinny posiadać właściwości, które spełnią oczekiwania użytkownika. Osoby z nadwagą mogą cierpieć na różnego rodzaju dolegliwości jak bóle kręgosłupa, wzmożoną potliwość, może dokuczać im puchnięcie nóg. Materace średnio twarde to materace termoelastyczne (z warstwą pianki termoelastycznej Visco Memory), materace lateksowe, materace wysokoelastyczne (z pianką HR jako warstwą materaca z rdzeniem lateksowym), materace z profilowanym Visco Memory, materace profilowane molet. Wszystkie materace z warstwą pianki stanowią bardzo komfortowe podłoże. Pianka lateksowa jest sprężysta, przewiewna, łatwo wstać z materaca o takiej powierzchni, jest materiałem uważanym za chłodny, ciało się na nim nie poci. Pianka termoelastyczna Visco Memory reaguje z kolei na temperaturę i nacisk. Osoby, którym puchną nogi mogą odczuwać ulgę, ponieważ pianka dopasowuje się perfekcyjnie do sylwetki niwelując wszelkie uciski, krew swobodnie krąży. Materace profilowane posiadają specyficzne nacięcia, liczne wypustki i wgłębienia również pozwalające na lepsze dopasowanie powierzchni do ciała śpiącego.

Są jednak osoby, których waga osiąga wysokie wartości, znacznie odbiegające od normy. Również one mają prawo do komfortowego snu. Jakie materace odpowiedzą na ich potrzeby?

Materac dla otyłych

Osoby o sporej nadwadze często poszukują materacy o twardej lub bardzo twardej powierzchni. Istotne jest dla nich to, że materac się nie zapadnie i utrzyma ich sylwetkę w prawidłowej pozycji. Materace o oznaczeniu H3 posiadają warstwę kokosową lub warstwę z trawy morskiej, które czynią powierzchnię twardą. To surowce sztywne, zbite, o doskonałej higroskopijności, czyli wchłaniające nadmiar wilgoci i szybko oddające ją do otoczenia. Materac bardzo twardy czyli H4 wykonany jest z podwójnej warstwy kokosowej oraz warstwy końskiego włosia. Materace bardzo twarde są w stanie utrzymać sylwetkę o wadze przekraczającej 120 kg.

Przy tak dużym ciężarze ważny jest jednak rdzeń materaca, od którego tak naprawdę zależy trwałość materaca i sposób w jaki będzie podpierana sylwetka. Zdecydowanie odradzamy wybór materaca piankowego, którego odporność na wgniatanie i duże obciążenia jest niewielka. Sprawdza się w przypadku dzieci czy lekkich osób, zupełnie nie u cięższych a tym bardziej otyłych. Przy lekkiej nadwadze możemy wybrać materac z rdzeniem lateksowym, którego pianka posiada gęstość 60 kg/m3, czyli blisko o połowę większą jak pianka HR. Jaki materac dla osoby otyłej poradzi sobie najlepiej? Świetnie sprawdzi się materac sprężynowy, w szczególności kieszeniowy.

Materace kieszeniowe posiadają sprężyny o cylindrycznym kształcie, umieszczone w materiałowych, osobnych kieszonkach. Sprężyny pracują niezależnie, gwarantują punktowe podparcie sylwetki i uginają się w miejscu nacisku dopasowując do naporu sylwetki. Wśród nich wyróżniamy materace pocketowe i multipocketowe różniące się ilością sprężyn. Materace pocketowe posiadają sprężyny w ilości 262 szt/m2 natomiast multipocketowe w ilości 510 szt/m2. Im więcej sprężyn tym trwalsza i bardziej zwarta konstrukcja. I dlatego optymalnym wyborem dla osoby otyłej będzie zakup materaca multipocketowego. Materac kokosowy, materac z trawy morskiej lub materac z końskim włosiem na konstrukcji multipocketowej zagwarantują dobre wsparcie sylwetki i komfortowy sen. Opcjonalnie, gdy osoba korzystająca z materaca śpi sama, można rozważyć zakup materaca bonellowego. Sprężyny bonellowe działają progresywnie, im większy nacisk tym mocniejszy opór mu stawiają. Sprężyny mają cylindryczny kształt, są wykonane z mocnego drutu i połączone ze sobą tworząc wzór siatki. Początkowo mogą głośno pracować i nie każdy jest w stanie zaakceptować tą niedogodność.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac dla gości – jak wybrać materac do łóżka gościnnego?
- Jaki materac dla singla? Pomagamy w wyborze materaca dla śpiących w pojedynkę
- Materac nawierzchniowy – czym się różni od innych materacy?