Elastyczność materaca to parametr, który ma wpływ na wygodę oraz zdolność dopasowania powierzchni do sylwetki. Wyróżniamy dwa rodzaje elastyczności: powierzchniową oraz punktową. Choć elastyczność zależy między innymi od wierzchniej warstwy materaca to dziś skupimy się głównie na rdzeniu. Od jego typu zależy rodzaj elastyczności .

Elastyczność materaca a rodzaj rdzenia

Wyróżniamy kilka typów wkładu wewnętrznego i na jego podstawie dokonaliśmy podziału materacy na:

  • materace piankowe
  • materace 100% lateks
  • materace bonellowe
  • materace kieszeniowe

Materace o elastyczności punktowej to wszystkie materace piankowe oraz materace pocketowe i materace multipocketowe. Elastyczność powierzchniową posiadają materace na sprężynie bonellowej. Na czym polega różnica pomiędzy jednym a drugim rodzajem elastyczności?

Bazę materacy piankowych czyli ich rdzeń stanowi pianka poliuretanowa T25. Jej główne cechy, poza elastycznością punktową, to właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i antygrzybiczne. Materace piankowe są higieniczne, nie gromadzi się w nich wilgoć i nie rozwijają szkodliwe dla zdrowia patogeny. Materace piankowe podpierają sylwetkę na całej długości, są lekkie, przewiewne i dwustronne. Polecamy je jednak głównie dzieciom i osobom lekkim, ważącym maksymalnie 60 kg. Dzięki temu nie wypracowują się zbyt szybko. W modelach piankowych występują dodatkowe warstwy, nadające powierzchni odpowiednią twardość. Materace piankowe i pozostałe występują w czterech stopniach twardości. Wyróżniamy materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde oraz materace bardzo twarde. Część oferowanych materacy posiada warstwy wykonane z pianki wysokoelastycznej HR, pianki termoelastycznej visco memory lub z pianek moletowanych. Każda z nich gwarantuje elastyczność punktową, doskonale podpiera kręgosłup, wspomaga właściwe krążenie krwi, relaksuje i odciąża mięśnie, stawy i kości.

Modele z rdzeniem wykonanym ze sprężyn w kształcie klepsydry to materace bonellowe. Sprężyny są mocne, połączone sztywnym drutem na wzór siatki. Pracują zależnie jedna od drugiej. Gdy działa na nie ciężar, jest on rozkładany równomiernie. Dlatego na materacu występuje efekt falowania, czyli gdy śpią na nim dwie osoby o różnej wadze, ta cięższa zapadnie się bardziej, a lżejsza będzie się staczać w jej kierunku. Z tego powodu nie polecamy tego wyboru parom. Materace bonellowe cechuje elastyczność powierzchniowa, pracują całą powierzchnią. Są trwałe i sprawdzą się użytkowane przez singla.

Materace kieszeniowe posiadają rdzeń wykonany z cylindrycznych sprężyn umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Kieszonki są z jednej strony ze sobą zszyte a z drugiej sklejone. To jedyna forma łączenia sprężyn, dlatego pracują one samodzielnie i niezależnie jedna od drugiej, a materac posiada elastyczność punktową. Co to znaczy? Materac ugina się tylko w miejscu nacisku. Elastyczność punktowa umożliwia dopasowanie powierzchni do strategicznych części ciała jak biodra, ramiona i głowa. Zapewnia również komfortowe warunki do regeneracji kręgosłupa. Zwłaszcza jeżeli odpowiednio dobierzemy surowce na warstwy zewnętrzne. Materace kieszeniowe są odporne na duże ciężary. Wśród nich wyróżniamy wewnętrzny podział na:

  • materace pocketowe (ilość sprężyn wynosi 262 szt/m2)
  • materace multipocketowe (ilość sprężyn to 510 szt/m2)

Materace pocketowe dzielimy dodatkowo na standardowe, mini oraz max plus w zależności od wysokości sprężyn. Standardowo ich wysokość wynosi 12 cm, w wersji mini są niższe o połowę i mają tylko 6 cm, natomiast w wersji max plus mają aż 17 cm wysokości.

Na wyjątkową uwagę zasługują materace 100% lateks z rdzeniem o wysokości 16 cm, wykonanym z pianki lateksowej. Cechują się doskonałą przewiewnością, pianka ma pęcherzykowatą budowę. Liczne mikrootwory doskonale wentylują materac. Dzięki temu nie gromadzi się w nim wilgoć i nie namnażają bakterie, pleśnie i grzyby. Jako materac piankowy cechuje go elastyczność punktowa. Jest przy tym bardzo sprężysty i odporny na duże ciężary. Mogą go użytkować nawet osoby ciężkie, gdyż nie wypracowuje się i szybko wraca do pierwotnej formy. Stanowi dobre podparcie dla kręgosłupa.

Elastyczność powierzchniowa czy punktowa w materacu – którą wybrać?

Elastyczność punktowa występuje w większości oferowanych na rynku materacach. Nie jest to dziwne ze względu na liczne walory oraz komfort jaki oferuje. Amortyzacja ruchów, doskonałe podparcie sylwetki, trwałość przemawiają na plus dla materacy z punktową elastycznością. Tańsze, bonellowe wersje z elastycznością powierzchniową są równie trwałe i odporne na użytkowanie, mogą być jednak na początku głośne. Na niekorzyść bonelli przemawia również efekt falowania powodujący, że spanie we dójkę na tego typu materacu jest niewygodne. Ostateczny wybór materaca powinien być jednak podyktowany indywidualnym gustem użytkownika, jego wagą, tym czy śpi sam, czy z kimś oraz oczekiwaniami.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: