Coraz częściej zwracamy się w stronę ekologicznych rozwiązań. Moda na proekologiczne działanie motywuje nas do większej dbałości o naturę i nasze zdrowie. Staramy się unikać sztucznych surowców, czytamy etykiety, pamiętamy o gaszeniu światła wychodząc z pomieszczenia, korzystamy z prysznica zamiast z wanny. Edukacja ekologiczna jest na coraz wyższym poziomie. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z potrzeby dbania o środowisko i świadomie tak działamy. Nie dziwi nas więc fakt, że zależy Wam również na zdrowym śnie. We wnętrzu materacy znajdziecie wiele naturalnych surowców, które są wykorzystywane w ich budowie.

Materace ekologiczne

Do najpopularniejszych, naturalnych surowców wykorzystywanych w budowie materacy należą kokos, trawa morska, lateks oraz końskie włosie. Co to za materiały? Jakie posiadają właściwości i czy warto kupować materace z tymi surowcami?

  1. Kokos – warstwa kokosowa wykonana jest z włosia łupiny orzecha kokosowego. Ma około 0,5 – 0,6 cm grubości i ma brązowy kolor. Dzięki dużej zawartości soli mineralnych w łupinie, warstwa kokosowa ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Nie rozwijają się w niej grzyby, bakterie i pleśnie. Warstwa kokosowa dobrze wchłania nadmiar wilgoci i natychmiast oddaje ją do otoczenia. Ta właściwość zapobiega namnażaniu chorobotwórczych drobnoustrojów wewnątrz materaca, nie mają środowiska sprzyjającego ich rozwojowi. Materace kokosowe spotkamy wśród wszystkich typów materacy czyli materacach z wkładem piankowym, w materacach bonellowych, materacach pocketowych oraz materacach lateksowych.
  2. Trawa morska – to w 100% naturalny surowiec, warstwa wykonana jest z kilku gatunków nadmorskich alg. Trawa morska ma dużą zawartość jodu, pierwiastka niezbędnego do prawidłowego rozwoju dzieci i prawidłowej pracy tarczycy. Po wysuszeniu trawa jest prasowana. W trakcie użytkowania jod w niewielkich ilościach ulatnia się, ułatwiając oddychanie. Trawa morska ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne i podobnie jak kokos doskonale odprowadza wilgoć. Stosowana w materacach dobrze podpiera kręgosłup. Materace z trawą morską zaliczamy do materacy twardych i śmiało możemy o nich powiedzieć, że to materace ekologiczne.
  3. Lateks – występuje w naturalnej i syntetycznej postaci. Nasze materace wykonywane są z lateksu mieszanego, w proporcji 20% naturalnego i 80% syntetycznego. Dzięki temu materace są tańsze i ryzyko uczulenia (częste w przypadku naturalnego lateksu) zostaje zminimalizowane. Lateks naturalny powstaje z mleka kauczukowego. Jest bardzo trwały, doskonale amortyzuje ruchy. Niestety przez dużą zawartość związków organicznych jak białka, może uczulać osoby wrażliwe. Uczulenie będzie się objawiać pokrzywką, świądem skóry, katarem, pieczeniem oczu. Mimo tego lateks jest zaliczany do ekskluzywnych surowców. Materace lateksowe oraz z lateksem są chętnie wybierane przez klientów.
  4. Końskie włosie - kolejny naturalny surowiec pozyskiwany z końskiego ogona lub grzywy. Przed umieszczeniem go w materacu jest oczyszczany ze wszystkich zwierzęcych biokomponentów, by nie uczulał i był bezpieczny dla alergików. Materace z końskim włosiem mają właściwości higroskopijne, doskonale wchłaniają i odprowadza wilgoć. Ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne. Doskonale utwardza materac. Jest używany w materacach bardzo twardych razem z podwójną warstwą kokosową.

 

Materace ekologiczne czyli zawierające naturalne komponenty są zdrowe, komfortowe i bezpieczne. Wszystkie materace ze sklepu Sweetsen.pl posiadają atesty i certyfikaty. Mogą być bezpiecznie użytkowane zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci. Gwarantują regenerujący sen. Dobierz model właściwy do swojej wagi, o odpowiedniej twardości. Wkład wewnętrzny stanowi rdzeń materaca, ale bezpośrednio śpisz na jednej z wymienionych wyżej warstwach. Dlatego ich wybór jest nie mniej istotny jak wybór pozostałych parametrów. Materace ekologiczne to inwestycja w zdrowy sen i w lepszą przyszłość Twoich dzieci i wnuków. Dbajmy o siebie korzystając z bezpiecznych darów natury.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Sen a odchudzanie: czy sen może wpływać na efektywność odchudzania?
- Jaka temperatura w sypialni jest optymalna do spania?
- Sypialnia w stylu rustykalnym