Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak często budzicie się zmęczeni, mimo że spaliście pełnych osiem godzin? Odpowiedź może leżeć nie w ilości snu, ale w jego jakości, a ta zależy w dużej mierze od materaca, na którym śpimy. Wybór odpowiedniego materaca to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak wybór materaca wpływa na jakość naszego snu, a co za tym idzie - na nasze samopoczucie i efektywność w ciągu dnia. Omówimy również znaczenie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa podczas snu i jak różne typy materaców mogą wpływać na jego zdrowie. Zastanowimy się, jakie mogą być skutki spania na niewłaściwym materacu i dlaczego warto zainwestować w ten droższy. Celem tego artykułu jest ułatwienie Wam podjęcia decyzji o wyborze materaca, który będzie dla Was idealny. Bo przecież zdrowy i spokojny sen to podstawa dobrego samopoczucia i efektywności w ciągu dnia. Zapraszamy do lektury!

Jak dobór materaca wpływa na jakość naszego snu?

Wybór odpowiedniego materaca ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu, a co za tym idzie, na nasze samopoczucie i zdrowie. Podczas snu nasze ciało regeneruje się, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do tego procesu. Materac, na którym śpimy, powinien dostosowywać się do kształtu naszego ciała, zapewniając mu odpowiednie podparcie. To z kolei pozwala na utrzymanie prawidłowej pozycji podczas snu, co jest kluczowe dla zdrowia naszej kręgosłupy.

Na rynku dostępne są różne rodzaje materaców, które różnią się między innymi twardością, materiałem, z którego są wykonane, czy technologią, jaką wykorzystują. Wybór odpowiedniego materaca powinien zależeć od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: nasza waga, preferowana pozycja do snu, czy ewentualne problemy zdrowotne, takie jak bóle kręgosłupy. Poniżej prezentujemy listę, która może pomóc w wyborze odpowiedniego materaca:

 • Waga - osoby cięższe potrzebują materaca twardszego, który zapewni im odpowiednie podparcie.
 • Pozycja do snu - osoby śpiące na brzuchu potrzebują materaca twardszego, na boku - miększego, a na plecach - o średniej twardości.
 • Problemy zdrowotne - osoby z problemami z kręgosłupem powinny przed zakupem materaca skonsultować się ze specjalistą

Znaczenie materaca dla zdrowia kręgosłupa

Podczas snu nasz kręgosłup ma szansę na regenerację po ciężkim dniu. Wybór odpowiedniego materaca ma kluczowe znaczenie dla tego procesu. Materac powinien dostosowywać się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Zbyt miękki materac może prowadzić do nieprawidłowej postawy podczas snu, co z kolei może prowadzić do bólów pleców. Z drugiej strony, zbyt twardy materac może powodować nacisk na pewne punkty ciała, co również nie jest korzystne dla zdrowia kręgosłupa.

Podczas wyboru materaca warto skonsultować się z ekspertem lub fizjoterapeutą. Profesjonalne porady mogą pomóc w wyborze materaca, który będzie najlepszy dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, że każdy jest inny i to, co jest dobre dla jednej osoby, niekoniecznie musi być dobre dla innej. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać materac, który jest odpowiedni dla Twojego ciała i stylu snu. Warto również zwrócić uwagę na gwarancję oferowaną przez producenta materaca. Dobrej jakości materac powinien służyć przez wiele lat, a jego wybór to inwestycja w Twoje zdrowie.

Różne typy materaców - który wybrać dla siebie?

Wybierając materac, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Typ materaca jest jednym z nich. Na rynku dostępne są różne rodzaje materaców, takie jak materace sprężynowe, piankowe czy lateksowe. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które mogą wpływać na jakość snu. Na przykład, materace sprężynowe są znane z dobrej wentylacji, co może być korzystne dla osób, które mają tendencję do pocenia się w nocy.

Wybór odpowiedniego materaca może również zależeć od indywidualnych preferencji i potrzeb. Na przykład, osoby cierpiące na bóle pleców mogą skorzystać z materaca ortopedycznego, który zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Z kolei osoby, które wolą miękkie materace, mogą wybrać materac z pianki memory, która dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia komfort podczas snu.

Wreszcie, warto pamiętać, że nie ma jednego najlepszego materaca dla wszystkich. Każdy jest inny i co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Dlatego ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na zrozumienie swoich własnych potrzeb i preferencji, zanim zdecydujesz się na konkretny typ materaca. Pamiętaj, że dobry sen jest kluczowy dla zdrowia i dobrego samopoczucia, więc wybór odpowiedniego materaca jest inwestycją, która z pewnością się opłaci.

Materace-piankowe najczęściej wybierane są dla osób lżejszych, dzieci. Jest jednak spora grupa ludzi, która preferuje materace piankowe i nie zamierza spać na materacu kieszeniowym ze względu na złe doświadczenia lub złą opinię, którą gdzieś usłyszała. Jest to liczna grupa materacy posiadająca swoich fanów. Najlepiej, aby materac piankowy zawierał w sobie piankę poliuretanową o gęstości 25 kg/m3 lub większą. Mile widziane są również dodatki jak pianka Visco Memory, mata lateksowa, profilowana pianka, pianka wysokoleastyczna HR. Surowce służące utwardzeniu materaca piankowego to kokos, trawa morska lub mata z końskiego włosia. Z kolei zmiękczenie jego powierzchni odbywa się poprzez zastosowanie podwójnej warstwy pianki Visco Memory.

Materace lateksowe to rodzaj materaca, który powoli zdobywa swoją popularność. Główną przeszkodą jest tutaj wysoka cena. Zaletą za to jest wysoki komfort snu w porównaniu do materaca piankowego. Także w tym rodzaju materacu można znaleźć warstwy zwiększające jego komfort jak w materacu piankowym, tzn. pianka profilowana, wysokoelastyczna HR czy Visco Memory. Także tutaj utwardzenie materaca lateksowego następuje poprzez zastosowanie pojedynczej lub podwójnej warstwy kokosa, trawy morskiej lub maty z końskiego włosia.

Materace kieszeniowe to najbardziej popularna grupa materacy. Oferują one najlepszy stosunek jakości ceny do jakości. Nie są tak drogie jak materace lateksowe, a oferują zbliżone parametry, jeśli chodzi o podparcie naszego ciała. Materace kieszeniowe mogą zawierać różne wysokości i ilości sprężyn pocketowych:

 • wersja standardowa: 262 szt/m2 sprężyn pocketowych
 • wersja obniżona Mini: 262szt/m2 sprężyn pocketowych - obniżona o 6 cm w porównaniu do wersji standardowej - delikatnie twardsza w odczuciu
 •  wersja podwyższona Max Plus: 262szt/m2 sprężyn pocketowych - podwyższona o 5 cm w porównaniu do wersji standardowej - delikatnie miększa w odczuciu
 • wersja Multipocket: 510szt/m2 sprężyn pocketowych - wysokość identyczna jak wersji standardowej - zalecana dla osób cięższych lub dla dwóch osób o zdecydowanej różnicy wagowej np. 50 kg kobieta, 100 kg mężczyzna

Jakie są skutki spania na niewłaściwym materacu?

Spanie na niewłaściwym materacu może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Najbardziej powszechne to bóle pleców i karku, które mogą być wynikiem niewłaściwego podparcia kręgosłupa podczas snu. W długim okresie, może to prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak przepuklina krążka międzykręgowego. Ponadto, niewłaściwy materac może przyczynić się do problemów ze snem, takich jak bezsenność, co z kolei może prowadzić do problemów z koncentracją, pamięcią i ogólnym stanem zdrowia. Porównanie skutków spania na niewłaściwym materacu:

Skutek
Przykład
Bóle pleców i karku
Chroniczne napięcie mięśni, przepuklina krążka międzykręgowego
Problemy ze snem
Bezsenność, częste budzenie się w nocy
Problemy z koncentracją i pamięcią
Zmniejszona wydajność w pracy, problemy z nauką

Zawsze warto sprawdzić, czy materac który posiadamy jest niewłaściwy ze względu na zły wybór modelu, nieodpowiednie dopasowanie, a może zbyt duże zużycie, które wpływa na to, że się nie wysypiamy. Przy zakupie materaca warto zawsze skonsultować się, poradzić w sklepie, w którym planujemy zakup. W Sweetsen.pl zawsze masz taką możliwość: możesz do nas zadzwonić, napisać na chacie lub wysłać maila - zawsze dobierzemy odpowiedni materac do Twoich wymagań.

Porady ekspertów na temat wyboru idealnego materaca

Podkreślenie znaczenia odpowiedniego materaca dla zdrowia i komfortu snu jest kluczowe. Ekspert od materaców podkreśla, że nie ma jednego idealnego materaca dla wszystkich. Każdy z nas ma unikalne potrzeby i preferencje, które powinny być brane pod uwagę podczas wyboru materaca. Właściwy materac powinien zapewniać odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, być komfortowy i dopasowany do indywidualnych preferencji co do twardości. Wybór materaca powinien być przemyślany i oparty na solidnej wiedzy, a nie tylko na reklamach czy promocjach.

Warto sprawdzić, która z twardości jest dla Ciebie odpowiednia. W Sweetsen.pl znajdziesz materace o 4 stopniach twardości:

 • materace miękkie - z podwójną warstwą pianki Visco Memory - dla osób lekkich do 60 kg, dzieci lub osób preferujących miękkie powierzchnie
 • materace średnio twarde - dla osób o wadze do 100 kg lub osób lubiących spać na średnio twardych powierzchniach
 • materace twarde - z kokosem lub trawą morską - dla osób ważacych powyżej 100 kg lub chcących spać na twardej powierzchni
 • materace bardzo twarde - z podwójną warstwą kokosa i/lub matą z końskiego włosia - idealne dla osób o wadze powyżej 120 kg lub lubiących bardzo twarde powierzchnie

Zawsze najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą. Powinien on znać swoje materace. W Sweetsen.pl sprzedajemy materace własnej produkcji, dlatego potrafimy idealnie dobrać jego twardość do wymagań naszych Klientów, tak aby sen był jak najbardziej relaksujący.

Podsumowując, wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy dla zdrowia i jakości snu, a decyzja powinna być podjęta po dokładnym zrozumieniu własnych potrzeb i preferencji oraz najlepiej po konsultacji ze sprzedawcą materacy. Pod warunkiem oczywiście, że ta osoba zna swoje produkty i wie jak dobrać odpowiedni materac.

Czy warto inwestować w droższy materac? Przegląd korzyści

Decyzja o zakupie droższego materaca może wydawać się trudna, ale warto zastanowić się nad długoterminowymi korzyściami. Wyższa jakość materaca często oznacza lepsze wsparcie dla ciała, co może przyczynić się do poprawy jakości snu i ogólnego samopoczucia. Ponadto, droższe materace są często wykonane z trwalszych materiałów, co oznacza, że mogą służyć przez dłuższy czas, zanim będzie konieczna ich wymiana.

Wadą może być oczywiście wyższa cena. Jednak, biorąc pod uwagę, że spędzamy około jednej trzeciej naszego życia śpiąc, inwestycja w dobry materac może być opłacalna. Właściwe wsparcie dla ciała podczas snu może pomóc w zapobieganiu bólom pleców i innych problemów zdrowotnych. Warto również pamiętać, że oszczędność na materacu może oznaczać konieczność częstszej wymiany, co w dłuższej perspektywie może okazać się równie kosztowne.

Kupując materac będziesz go posiadał przez wiele lat - zawsze należy mieć to na uwadze, że nie jest to produkt na miesiąc czy dwa. Sam fakt, że spędzamy na nim 1/3 życia i to, że sen jest kluczowy dla naszego codziennego funkcjonowania nie warto tutaj oszczędzać. Czy oszczędność rzędu kilkuset złotych rozłożone na kilka lat ma jakieś znaczenie? Ważniejsza jest wygodna, komfort i jakość snu niż pozorna oszczędność. Nie można kupić taniego materaca i potem niskim kosztem zmienić go w model droższy. W myśl powiedzenia "co tanie to drogie" wybierz lepszej jakości, droższy materac, który będzie Ci służył wiele lat. 

 

Czy materac piankowy jest lepszy od sprężynowego?

Materac piankowy i sprężynowy mają swoje unikalne zalety. Materace piankowe są zwykle bardziej elastyczne i mogą lepiej dostosować się do kształtu ciała, co może być korzystne dla osób z problemami z kręgosłupem. Materace sprężynowe natomiast są zwykle bardziej przewiewne i mogą być bardziej komfortowe dla osób, które się dużo pocą podczas snu. Wybór między tymi dwoma typami zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Oba typu materacy posiadają swoje grono fanów i przeciwników. Jeśli masz możliwość sprawdź u znajomych, sąsiada jaki materac on posiada, aby wyrobić sobie o nim swoje zdanie. Materace piankowe są przeważnie tańsze od kieszeniowych, mają swoje zalety i wady. Są na pewno cieńsze niż materace kieszeniowe, chociaż mogą występować ich wersje grubsze - wszystko zależy od surowców użytych do ich budowy.

Czy materac twardy jest lepszy dla zdrowia kręgosłupa?

Nie zawsze. Chociaż twardy materac może zapewnić lepsze wsparcie dla kręgosłupa, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich. Niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort lub ból na twardym materacu. Najważniejsze jest, aby materac zapewniał odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, jednocześnie zapewniając komfort podczas snu. Twardość materaca dla danej osoby jest to bardzo indywidualna rzecz. Dla osoby ważącej 140 kg materac średnio twardy będzie bardzo miękki, a dla dziecka ważącego 40 kg ten sam materac będzie twardy. Waga osób śpiących na materacu jest bardzo ważna i stanowi jeden z elementów, na który powinniśmy zwracać uwagę wybierając materac.

Jak często powinienem wymieniać materac?

Generalnie zaleca się wymianę materaca co 7-10 lat. Jednak to zależy od jakości materaca i intensywności jego użytkowania. Jeśli materac zaczyna się zapadać lub jeśli odczuwasz dyskomfort podczas snu, może to być znak, że nadszedł czas na nowy materac. Dobry materac powinien wytrzymać wymieniony wcześniej okres czasu, jednak dużo zależy od sposobu jego użytkowania. Materac, który nie jest obracany, przewracany wypracuje się szybciej. Skakanie po materacu też negatywnie wpływa na jego trwałość - jeśli jest to materac kieszeniowy mogą zostać uszkodzone jego sprężyny. Dbanie o materac jest bardzo ważne i ma ogromne znaczenie w trwałości materaca. Kolejnym elementem, który ma wpływ na jego trwałość jest jego sposób transportu. Nie zaleca się rolowania czy zginania materacy na czas transportu.W Sweetsen.pl zawsze każdy materac transportujemy na płasko - tak, aby służył naszym Klientom przez długi okres czasu.

Czy droższy materac zawsze oznacza lepszy materac?

Nie zawsze. Cena materaca często odzwierciedla jakość materiałów i technologii użytych do jego produkcji, ale nie zawsze oznacza to, że jest lepszy dla każdego. Najważniejsze jest, aby materac był komfortowy i zapewniał odpowiednie wsparcie dla twojego ciała. Droższy materac na pewno oznacza, że surowce użyte do jego budowy są najwyższej jakości. W naszym sklepie zawsze kupujemy surowce I gatunku, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Ma to wpływ na trwałość, komfort i żywotność materaca.

Czy mogę używać materaca bez stelaża?

Możliwe jest użycie materaca bez stelaża, ale nie jest to zalecane. Stelaż pod materac zapewnia dodatkowe wsparcie i pomaga zwiększyć żywotność materaca. Bez odpowiedniej podstawy materac może szybciej się zużywać. Oprócz tego stelaż ma również funkcje wentylujące. Materac leżący na ziemi nie ma od dołu wentylacji, co może spowodować gromadzenie się kurzy, grzybów i roztoczy. Zaleca się, aby materac był zawsze umiejscowiony na stelażu.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: