Materace nawierzchniowe 140x200 cm to cienkie nakładki służące głównie zmianie twardości powierzchni lub jej wyrównaniu, lecz nie tylko. Przydatność tego produktu jest duża i wszechstronna. Materace nawierzchniowe 140x200 cm chronią materac przed zniszczeniem i zabrudzeniem, mogą służyć jako mata do zabawy dla dziecka, możemy je wykorzystać jako dodatkowy materac dla gości. Toper przyda się również pod namiotem, w domku wakacyjnym, czy w celu zapewnienia bardziej komfortowego i higienicznego snu w akademiku, internacie czy wynajmowanym mieszkaniu.

Jaki materac nawierzchniowy

Nakładki na materac mają różną twardość, wysokość i są wykonane z różnorodnych materiałów. W zależności od oczekiwanych rezultatów możemy wybrać materac nawierzchniowy 140x200 cm spośród czterech stopni twardości. Posiadamy nakładkę miękką i średnio twardą, którymi zmiękczymy powierzchnię oraz twardą i bardzo twardą, za pomocą której ją utwardzimy. Z czego są wykonane nasze nakładki? Poniżej przedstawimy krótki opis poszczególnych modeli:

 

Cienki materac na łóżko

Topery mają zdejmowane pokrowce, które możemy łatwo zdjąć i wyprać dzięki wszytemu suwakowi w kształcie litery „L”. Zachowanie higieny i czystości nakładki jest proste i bezproblemowe. W przypadku, gdy materac pełni głównie rolę zabezpieczającą przed zabrudzeniem lub używamy go poza domem takie rozwiązanie jest bardzo pomocne. Nakładki miękkie i średnio twarde, bez dodatku warstw usztywniających czyli kokosu i końskiego włosia możemy zrolować i schować w szafie lub pod łóżkiem. Ich przechowywanie nie sprawia kłopotów. Materac nawierzchniowy 140x200 cm może być również rozwiązaniem problemu, gdy kupiliśmy zbyt niski materac i w celu uzupełnienia braków możemy użyć właśnie nakładki.

W celu uzyskania twardej powierzchni nakładka na materac zawiera w budowie warstwę kokosu i warstwę końskiego włosia. To te surowce usztywniają i utwardzają powierzchnię. Jakie posiadają właściwości?

Mata kokosowa wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego. Włókna są sztywne i twarde i zawierają dużą ilość soli mineralnych. Sole mineralne mają za zadanie chronić wnętrze kokosa przed wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Dzięki temu również mata kokosowa posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Mata koksowa dzięki lateksowaniu jest odporna na wilgoć, szybko odparowuje jej nadmiar, niweluje również nieprzyjemny zapach potu.

Podobne właściwości posiada końskie włosie. Jest to surowiec w 100% naturalny, pozyskiwany z grzywy lub końskiego ogona. Przechodzi proces oczyszczania z odzwierzęcych komponentów by nie uczulać. Końskie włosie ma właściwości higroskopijne, wchłania nadmiar wilgoci i szybko oddaje ją do otoczenia.

Podstawowym budulcem nakładek średnio twardych jest pianka T25. Ma gęstość wynoszącą 25 kg/m3, jest elastyczna i zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa i sylwetki. Pianka jest przewiewna i gwarantuje komfortowy sen. Poza tym rodzajem pianki do wyboru są jeszcze nakładki z:

  • pianką Visco Memory (w podwójnej warstwie występuje w nakładce 140x200 cm miękkiej), która reaguje na ciepło i nacisk. Pod wpływem temperatury mięknie i staje się plastyczna, a pod naporem ciała dopasowuje się do niego perfekcyjnie podpierając całą sylwetkę. W piance nie gromadzą i nie namnażają się bakterie, grzyby, pleśń, jest więc bezpieczna w użytkowaniu. Również dla alergików gdyż nie uczula.
  • pianką profilowaną molet oraz profilowaną Visco molet, które są laserowo nacinane i dzięki temu znacznie zwiększa się ich przewiewność oraz zdolność dopasowania do sylwetki, pianki moletowane zawierają liczne wypustki i wgłębienia, które dają uczucie mikromasażu i delikatnie stymulują układ krwionośny
  • lateksu, czyli najbardziej luksusowego surowca, bardzo komfortowego, trwałego, odpornego na wypracowanie. Lateks ma dużą gęstość wynoszącą 60 kg/m3, w budowie ma liczne mikrootwory, które zwiększają elastyczność punktową a przede wszystkim zapewniają dobrą wentylację. Lateks jest bezpieczny dla alergików. Nie namnażają się w nim chorobotwórcze patogeny, nie gromadzi kurz i wilgoć. Lateks wytrzymuje nawet duże obciążenia.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: