Nie każdy ma możliwość spania na wygodnym i dużym sypialnianym łóżku, są przypadki – zwłaszcza w ciasnych mieszkaniach – że za alkowę służy nam salon a za łóżko rozkładana kanapa lub tapczan. Nie trzeba nikogo przekonywać, że są to powierzchnie nie gwarantujące dużej wygody. Na szczęście można to łatwo zmienić za pomocą zwykłej, cienkiej nakładki na materac. W zależności od upodobań do wyboru mamy cztery twardości: materac nawierzchniowy 140x200 cm miękki, materac nawierzchniowy 140x200 cm średnio twardy, materac nawierzchniowy 140x200 cm twardy lub materac nawierzchniowy 140x200 cm bardzo twardy.

Różnią się one między sobą rodzajem wykorzystanych surowców i przeznaczeniem. Gdy powierzchnia snu, którą posiadasz jest zbyt miękka, możesz ją utwardzić za pomocą materaca nawierzchniowego 140x200 cm twardego.

Nakładka na materac twarda – budowa

Materac nawierzchniowy 140x200 cm twardy zbudowany jest z maty kokosowej. Oferowana przez nas nakładka jest dwustronna, z jedną stroną średnio twardą (pianka T25) a drugą wykonaną z kokosu. Ponieważ głównym tematem jest nakładka twarda wspomnimy tylko, że pianka T25 to podstawowa pianka dobrze wspierająca sylwetkę, przewiewna, antyalergiczna i antygrzybiczna. Mata kokosowa wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego, sprasowanych i lateksowanych. Włókna mają brązowy kolor, są sztywne i twarde. Łupina orzecha kokosowego jest bogata w sole mineralne, które naturalnie chronią wnętrze owocu przed wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Te same sole wraz z włóknami trafiają do maty i zyskuje ona właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Mata kokosowa usztywnia powierzchnię, jest jednak mało elastyczna i sprężysta. Z tego powodu mogą się w niej wyrabiać niewielkie wgłębienia. I jest to naturalne zjawisko. By go uniknąć należy regularnie obracać materac. Warto raz na jakiś czas obracać toper, by każda ze stron mogła trochę „odpocząć”. Mimo, iż kokos jest odporny na wilgoć, tzn znaczy dobrze ją wchłania i szybko odparowuje do otoczenia, to nie powinniśmy przechowywać go w pomieszczeniu stale wilgotnym, ani narażać na częste zalanie, gdyż może zacząć pleśnieć.

Cienki materac na łóżko – zastosowanie

Głównym zadaniem materaca nawierzchniowego 140x200 cm twardego jest utwardzenie zbyt miękkiej powierzchni. Taka nakładka nałożona na materac bazowy sprawi, że nieco się on usztywni gwarantując nam komfortowy sen i dobre podparcie kręgosłupa. Po czym poznać, że materac jest za miękki? Oczywiście przede wszystkim będzie nam niewygodnie. Poza tym możemy odczuwać ucisk w klatce piersiowej, gdyż kręgosłup będzie nam się wyginał w pałąk. Również bóle kręgosłupa w różnych odcinkach dadzą o sobie znać. W takim przypadku utwardzenie powierzchni to mądra decyzja.

To jednak nie jedyna funkcja, jaką może spełniać toper. Równie dobrze sprawdzi się w roli materaca awaryjnego, gdy przyjmujemy gości, jako mata do zabawy chroniąca dziecko przed zimnem podłogi, jako dodatkowa warstwa zwiększająca wysokość materaca. Doskonale zabezpieczy materac bazowy przed zabrudzeniem, zmoczeniem, zniszczeniem czy nadmierną eksploatacją. Łatwo go wymienić i nie obciąży to istotnie domowego budżetu. Materac nawierzchniowy 140x200 cm twardy ma zdejmowany pokrowiec. W wersji podstawowej jest to pokrowiec Jersey niepikowany. Jest on wliczony w cenę nakładki. Za dopłatą możemy wybrać jeden z pozostałych oferowanych modeli czyli:

Pikowanie to laserowe połączenie włókna klimatyzującego z materiałem pokrowca. Dzięki temu pokrowiec jest grubszy, bardziej mięsisty i miękki.

Pokrowce można prać.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: