By szybko i tanio podwyższyć komfort wypoczynku warto wyposażyć swoją sypialnie w cienki i lekki materac nawierzchniowy, który wyrówna powierzchnię, zmieni jej twardość (zmiękczy lub utwardzi), może być również wykorzystany jako dodatkowe, awaryjne miejsce do spania. Nakładka na materac zabezpieczy go również przed zabrudzeniem, zniszczeniem, wilgocią, plamami i nadmierną eksploatacją. Topery występują w czterech twardościach:

Dzięki dużemu zróżnicowaniu, każdy z nas może wybrać odpowiedni dla siebie model, który zagwarantuje komfort snu.

Jeżeli Twój materac jest za twardy, nie tylko jest Ci niewygodnie lecz także doskwierają różnego rodzaju dolegliwości jak bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn, uczucie „połamania”, bolesność i napięcie mięśni. Jeżeli zastanawiasz się jak rozwiązać ten problem to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Nie musisz od razu kupować nowego materaca. Zmiękczysz powierzchnię za pomocą materaca nawierzchniowego 140x200 cm miękkiego.

Cienki materac na łóżko – budowa

Nakładki na materac mają zróżnicowaną budowę w zależności od twardości. W toperach twardych i bardzo twardych głównym budulcem jest kokos i końskie włosie, w materacach nawierzchniowych średnio twardych – pianka T25, lateks, pianka profilowana visco memory lub pianka moletowana. Materac nawierzchniowy 140x200 cm miękki ma 5 cm wysokości i wykonany jest z podwójnej warstwy pianki termoelastycznej visco memory, włókna klimatyzującego oraz pokrowca.

Pianka termoelastyczna to wyjątkowy surowiec o nietypowych właściwościach. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że nakładka wykonana z tej podwójnej warstwy jest niesamowicie miękka i otulająca. Ale dopiero wtedy gdy zostanie ogrzana przez ciało. Gdy jest zimna jest dość sztywna. Pianka termoelastyczna – jak sugeruje jej nazwa – plastyczność i elastyczność zyskuje po ogrzaniu. Gdy jest ciepła doskonale dopasowuje się do kształtu sylwetki. Ciało się w niej zapada. Dzięki dużej plastyczności pianka nie uciska naczyń krwionośnych, krew swobodnie krąży, organizm jest dotleniony. Między innymi dlatego jest często stosowana w materacach ortopedycznych. Dzięki swoim właściwościom ogranicza ryzyko powstawania bolesnych odleżyn. Surowiec ten jest antybakteryjny i antyalergiczny. Nie uczula, nie gromadzi się w nim kurz, nie namnażają się roztocza. Pianka termoelastyczna jest przewiewna, więc materac nawierzchniowy jest higieniczny. Na czystość materaca nawierzchniowego wpływa także jego zewnętrzna, ostatnia powłoka czyli pokrowiec. Standardowo sprzedajemy go w pokrowcu niepikowanym Jersey, ale do wyboru są jeszcze: pokrowiec pikowany Tencel, pokrowiec pikowany Aloe Vera, pokrowiec pikowany Bamboo, pokrowiec pikowany Żakard, pokrowiec pikowany Silver, pokrowiec Jersey pikowany. Nasze pokrowce mają wszyty suwak w kształcie litery „L”, wzdłuż dłuższego i krótszego boku, dzięki czemu możemy z łatwością go wyprać lub wymienić.

Przechowywanie materaca nawierzchniowego 140x200 cm miękkiego nie sprawia najmniejszego kłopotu. Dzięki miękkiej piance możemy go zrolować i schować w szafie lub w łóżku. Zabranie na wycieczkę, w podróż, do hotelu również nie sprawi kłopotu.

Materac nawierzchniowy 140x200 cm miękki zwiększa wysokość posiadanego materaca. Jeżeli ma to dla nas znaczenie powinniśmy brać to pod uwagę. Z reguły im wyższe łóżko tym łatwiejsze wstawanie, szczególnie zależeć będzie na tym osobom starszym lub takim, którym poruszanie się sprawia trudność. Kąt prosty zachowany pomiędzy nogami ugiętymi w kolanach a podłogą sprawi, że wstawanie będzie dużo prostsze.

Podczas opieki nad osobą chorą i długotrwale leżącą nakładka to bardzo dobry pomysł na zachowanie higieny. Nawet w przypadku zmoczenia nakładki możemy szybko wymienić ją na nową i z pewnością będzie to rozwiązanie znacznie tańsze, niż zakup nowego materaca o standardowej wysokości.

By toper służył na dłużej warto regularnie go obracać, dać odpocząć jednej stronie. Nie będzie się wtedy zbyt szybko zużywać, a ewentualne wgniecenia trochę się zmniejszą. Warto mieć także świadomość, że zarówno nakładki jak i materace miękkie są standardowo przeznaczone dla osób lekkich, do wagi 60 kg. Jeżeli z topera korzystać będzie osoba cięższa, jej żywotność z pewnością ulegnie skróceniu.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: