Czterostopniowa skala twardości występuje w materacach zarówno sprężynowych jak i piankowych czy lateksowych. Materace piankowe 90x200 cm, mimo iż dedykowane szczególnie dzieciom czy osobom lżejszej wagi również występują we wszystkich czterech stopniach twardość tzn. miękki, średnio twardy, twardy i bardzo twardy. Materace piankowe wygrywają z materacami sprężynowymi czy lateksowymi w kwestii wagi. Jeżeli materac musi być łatwo przechowywany czy np. przenoszony z miejsca na miejsce jego waga jest istotnym walorem. Materace oparte na rdzeniu piankowym są najlżejszym rodzajem materacy. Waga materaca jest też istotna gdy wybiera się model do użytku na łóżku piętrowym albo materac do szuflady jako spanie dodatkowe. W przypadku takich konstrukcji łóżek szuflady z reguły nie są wzmacniane więc nie wykorzystuje się tak zbyt ciężkich materacy.

Twardy materac 90x200 cm bez sprężyn

Materace, które w swojej budowie nie mają sprężyn, mogą mieć rdzeń piankowy bądź rdzeń lateksowy. Materace z rdzeniem lateksowym są niezwykle komfortowe i trwałe. Lateks to surowiec odporny na wypracowanie, perforowany na całej powierzchni, co zapewnia odpowiednią wentylację całego materaca. Taki rodzaj materaca sprawdzi się i dla osób lżejszych i osób cięższych, ponieważ ten rodzaj surowca ugina się pod wpływem ciężaru i siły nacisku. Z racji braku sprężyn można taki materac użytkować w łóżkach z ruchomym stelażem. W ofercie posiadamy dwa modele materacy opartych na rdzeniu lateksowym i z powierzchnią twardą, są to:

  • materac Kenia 90x200 cm – model o dwóch twardościach, jedna strona jest twarda, a druga średnio twarda. W tym modelu do utwardzenia powierzchni wykorzystano matę z trawy morskiej - naturalny surowiec posiadający dodatkowo ciekawy zapach suchej trawy, wykorzystywany często w aromaterapii. Trawa morska jest również bogata w Jod, który uwalnia się stopniowo podczas użytkowania materaca. pierwiastek ten wspiera prawidłową pracę tarczycy.
  • materac Tango 90x200 cm – model o dwóch twardościach, jedna strona jest twarda,  a druga bardzo twarda. W tym modelu do utwardzenia powierzchni wykorzystano matę kokosową po stronie twardej oraz podwójną matę kokosową , dodatkowo wzmocnioną końskim włosiem po stronie bardzo twardej. Alternatywą dla maty kokosowej po stronie twardej będzie mata z trawy morskiej w materacu Tango Trawa 90x200 cm.

Gąbkowy materac twardy

W celu utwardzenia powierzchni w materacu piankowym wykorzystuje się matę kokosową. Mata kokosowa produkowana jest z włókien orzechów kokosowych poddanych lateksowaniu. Taki proces ujednolica matę, zapewnia jej lepszą elastyczność i zabezpiecza włókna kokosowe przed wilgocią. Materac  na bazie z pianki poliuretanowej T25 i utwardzony matą kokosową to materac Padwa 90x200 cm. Model ten występuje w kilku wariantach, w zależności od grubości rdzenia z pianki T25, czyli materac Padwa Max Plus 90x200 cm, wyższa o 6 cm lub z dodatkiem pianki moletowanej w materacu Padwa Molet 90x200 cm. Dodatek pianki moletowanej zwiększa wysokość materaca o 3 cm zarówno. Trawa morska nie jest wykorzystywana w modelach opartych na piance T25, wykorzystujemy ją w modelach opartych na rdzeniu lateksowym.

Materac piankowy lateksowy jest bardzo dobrą inwestycją w zdrowy sen, stanowi dobre podparcie kręgosłupa dla osób, które śpią w pozycji na plecach i na boku. Idealnie sprawdzi się jako wybór dla par, nawet w przypadku dużej różnicy wagi. Materace lateksowe są droższe od materacy piankowych, jednak biorąc pod uwagę komfort i żywotność, stanowią bardzo dobrą inwestycję.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: