Skala twardości materacy piankowych jest taka sama jak materacy innej konstrukcji, czyli na przykład materacy pocketowych. Oczywiście odczucia materaca piankowego a sprężynowego będą się różnić jednak nie wpływa to na sposób ich kategoryzowania ze względu na twardość. Nie ma osobnej skali twardości dla modeli opartych na rdzeniu piankowym a opartych na rdzeniu lateksowym czy na rdzeniu sprężynowym. Zatem w materacach piankowych 180x200 cm występuje klasyczna, czterostopniowa skala twardości czyli rozróżniamy:

Materace piankowe oparte na rdzeniu z pianki T25 dedykowane są raczej osobom mniejszej wagi bądź dzieciom. Z kolei materace lateksowe czyli też z kategorii piankowych jednak osadzone na rdzeniu lateksowym są niezwykle trwałymi materacami i odpornymi na odkształcenia dlatego nie ma tutaj jasno określonego odbiorcy, któremu są dedykowane. Zakup materaca lateksowego to raczej mocno uniwersalny wybór. Uniwersalność w tym przypadku oznacza, że taki materac będzie odpowiedni dla osób różnej wagi. Kwestia upodobań pozostaje mocno indywidualne stąd zróżnicowanie matyeracy pod względem powierzchni.

Bardzo twardy materac piankowy 180x200 cm

Wersji bardzo twardej z modeli piankowych odpowiada model materaca Logano 180x200 cm. Dostępny jest w czterech grubościach:

Powierzchnię bardzo twardą tworzy w materacu podwójna mata kokosowa. Matę kokosową tworzą naturalne włókna orzechów kokosowych. Posiada właściwości antygrzybicze i antyalergiczne. Dodatek kokosu poprawia wentylację materaca co zapobiega nadmiernemu poceniu się. Włókna kokosowe są lateksowane co zwiększa ich trwałość i komfort użytkowania.

Lateksowy materac 180x200 cm o bardzo twardej skali twardości

Materac 180x200 cm bardzo twardy w wersji lateksowej, czyli oparty o rdzeń z bryły lateksu zbudowany jest z warstwy utwardzającej zawierającej podwójną matę kokosową oraz końskie włosie. Rdzeń lateksowy materaca tworzy 7 strefowy i wkład o gramaturze 60 kg/m3 i grubości 16 cm. Lateks posiada perforacje na całej swojej powierzchni czyli specjalne regularne kanaliki sprawiające, że wentylacja całego materaca jest dużo lepsza a wilgoć lepiej odprowadzana. Materac lateksowy jest bardzo sprężysty i posiada elastyczność punktową, co powoduje, że rozluźnia i relaksuje mięśnie. Nie pochłania kurzu, jest hypoalergiczny, odporny na roztocza i antybakteryjny. Świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, idealnie go podpiera co wpływa na lepsze krążenie krwi i dobre samopoczucie.

Końskie włosie użyte po stronie bardzo twardej posiada wyjątkowe właściwości wentylacyjne. Jest materiałem higroskopijnym, który chłonie pot oddawany podczas snu przez użytkownika i jednocześnie ogranicza jego wchłanianie do wewnątrz materaca, zapewniając odpowiedni mikroklimat. Zapewnia przy tym bezpieczeństwo alergikom - ogranicza rozwój bakterii i roztoczy. W połączeniu z podwójną matą kokosową jest to najtwardsza warstwa wykorzystywana w produkcji materacy. Materac lateksowy o jednej stronie bardzo twardej a drugiej stronie twardej to materac Tango 180x200 cm. Występuje on w dwóch wariantach. W materacu Tango Trawa 180x200  materac po stronie twardej ma warstwę maty kokosowej, jako zamiennik dla utwardzajacego kokosu.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: