Przy wyborze odpowiedniego modelu niezwykle ważne jest by twardość materaca została odpowiednio dopasowana zarówno do wagi użytkownika, jak i jego potrzeb oraz upodobań.
Materace miękkie dedykowane są dzieciom, osobom o niskiej wadze, bądź takim, które ze względów zdrowotnych lub upodobań, lubią plastyczne powierzchnie materaca. Materac miękki będzie dopasowywał się do ciała w większym stopniu niż pozostałe. Sprawia to wrażenie otulenia, ciepła i bezpieczeństwa. Do uzyskania takiej powierzchni używa się podwójnej warstwy pianki Visco Memory. Materace piankowe ze względu na swoją niską wagę, z racji braku sprężyn, stanowią częsty wybór do użytku w łóżkach piętrowych czy innych konstrukcjach podobnego typu gdzie waga materaca jest istotnym czynnikiem. Mogą też służyć do nałożenia na istniejący już materac, którego nie chcemy albo nie możemy wymienić, celem poprawienia, wyrówniania powierzchni, zmiany twardości czy podniesienia wysokości materaca.

Miękki materac piankowy 120x200 cm

Pianka Visco Memory jest jedynym surowcem, który na tyle zmiękcza powierzchnię materaca, by klasyfikować go jako miękki. Do tego celu używa się podwójnej warstwy pianki visco memory. Pianka Visco Memory powoduje, że powierzchnia materaca jest plastyczna i ciepła poniewaz pod wpływem temperatury ciepła nagrzewa się oddając to ciepło i mięknie, dzięki czemum perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu ciała. Nazywa się ją często pianką pamięciową lub zapamiętującą dlatego, że z racji swojej plastyczności posiada niską sprężystość i po usunięciu ciężaru stopniowo i powoli wraca do pierwotnego stanu,  czyli na początku można zauważyć i odczuć zapamiętane kształty ciała. W modelu piankowym taką stronę miękką posiada materac Tunezja 120x200 cm. Model ten występuje w kilku wariantach grubości. Wersja bazowa ma 13 cm grubości i występuje również w wersji z pianką visco moletowaną. Moletowanie pianki oznacza, że w technice laserowej wycinki powierzchni nadano strefy. Strefy w prostym języku oznaczają nierówności powierzchni czyli uwypuklenia i wgłębienia. Powierzchnia posiada szereg występujących po sobie wgłębień i wypustek co składa się na 7 strefowe profilowanie materaca. Ma to na celu nadanie powierzchni większej sprężystości. Zwiększa to też podparcie miejsc trudniej dostępnych jak np. lędźwie. Odczucia takiej powierzchni też są inne. Pianka moletowana posiada właściwości mikro masujące, poprawia krążenie krwi. Wersja wyższa modelu z jedną stroną miękką to Tunezja Max Plus 120x200 cm i też występuje w wersji z pianką moletowaną oraz grubości 19 cm oraz 22 cm z moletowaną wersją pianek po obu stronach jako Tunezja Max Plus 2x Molet 120x200 cm przy czy są to pianki różnej gęstości, jedna plastyczna visco memory druga T25.

Materac piankowy lateksowy 120x200 cm miękki

Do grupy materacy piankowych należą również materace lateksowe, czyli takie, których rdzeń stanowi blok lateksu o grubości 16 cm. Materac lateksowy 120x200 cm jest niezwykle komfortowy i trwały, jednak cięższy od swojego odpowiednika z pianki poliuretanowej T25. Rdzeń lateksowy posiada szereg kanalików na całej swojej powierzchni, są to tzw. perforacje, które wpływają na wentylację wewnątrz materaca, czyli wilgoć jest bardzo dobrze odprowadzana. Gramatura lateksu wynosi 60kg/m3. Lateks jest surowcem hypoalergicznym, w pełni bezpiecznym dla osób zmagających się z alergiami, ponieważ nie pochłania kurzu, nie stwarza środowiska korzystnego do rozwoju roztocza. W ofercie sklepu Sweetsen.pl mamy dwa materace lateksowe 120x200 miękkie:

materac Andora 120x200 - 24 cm, rdzeń 16 cm lateks, pianka pofilowana molet po stronie średnio twardej, podwójna warstwa pianki Visco memory po stronie miękkiej,
materac Toledo 120x200 - 26 cm, rdzeń 16 cm lateks, pianka wysokoelastyczna HR po stronie średnio twardej, podwójna warstwa pianki Visco memory po stronie miękkiej

Wybór materaca piankowego lateksowego 120x200 miękkiego polecamy dla osób dorosłych, które ważą więcej niż 60 kg i preferują spanie na miękkich powierzchniach, a także tym, którzy mają problemy z krążeniem krwi i marzną w nocy. Ze względu na właściwości termiczne pianki Visco, nie polecamy ich dla osób, które mają tendencje do pocenia się w nocy, ponieważ pianka Visco, która ogrzewa się pod wpływem temperatury ciała, oddaje to ciepło, co może pogłębić ten problem.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: