Wybór odpowiedniego stelaża do łóżka ma nie mniejsze znacznie, niż dopasowanie odpowiedniego materaca do swoich nawyków sypialnianych czy masy ciała. Odpowiedź na pytanie jaki stelaż do łóżka nie jest prosta i wymaga najpierw odpowiedzi na kilka pytań pomocniczych. Dzięki kilku prostym zasadom, uniknąć można rozczarowania, jakie wiąże się z zakupem niedostatecznie dobrego stelaża do łóżka, a środki dodatkowe zainwestowane w lepsze modele mogą zwrócić się bardzo szybko, więc warto rozważyć sięgnięcie po lepsze modele dostępne na rynku. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w natłoku dostępnych opcji i wariantów i jaki stelaż pod materac dopasować dla pełnej satysfakcji.

Trwały i funkcjonalny – stelaż do łóżka jaki wybrać

Wybór odpowiedniego stelaża ma kolosalne znaczenie zarówno z punktu widzenia funkcjonalności jak i aspektów ekonomicznych. Zdecydowanie się na stelaż wykonany z różnych rodzajów drewna, liczyć można na bardzo różny poziom elastyczności czy trwałości danego drewna. Przykładowo sama brzoza czy samo drewno bukowe, chociaż charakteryzują się w pojedynkę dostatecznym poziomem trwałości czy elastyczności, to jednak dla uzyskania pełnego komfortu wypoczynku i jednoczesnego zagwarantowania maksymalnej trwałości danego stelaża, wielu producentów decyduje się na sprytne łączenie ze sobą materiałów drewnianych pochodzących z drzew różnego gatunku.

Szczególnie często na rynku dostępne są stelaże łączące w sobie drewno bukowe i brzozowe, co ma znaczenie również funkcjonalne. Taka mieszanka jest bardziej odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również świetnie sprawdza się jeśli chodzi o odporność na zawilgocenie czy przyjmowanie innych środków fizykochemicznych. Ma to wpływ na aspekt finansowy zakupu – mocniejsze i bardziej trwałe połączenia drewnianych surowców, wzmacniane dodatkowo syntetykami jak guma, PCV czy stalowymi łączeniami, gwarantują znacznie dłuższą przydatność stelażu do pracy. Zakupując więc stelaż wykonany z takich materiałów, klient może liczyć na to, że wytrzyma on – bez względu na miejsce i typ użytkowania – przez wiele lat, oszczędzając późniejszych dodatkowych wydatków.

Stelaż pod materac – jaki wybrać

Jednym z podstawowych wyróżników dla stelaży pod łóżka dostępnych na współczesnym rynku, jest podział na stelaże elektryczne oraz te obsługiwane całkowicie manualnie. Zarówno jedne jak i drugie mogą być regulowane w wielu płaszczyznach i dowolnie modyfikowane jeśli chodzi o punkty podparcia, twardość, elastyczność, przepuszczalność itp. Dzięki elektronicznemu sterowaniu i silnikom oraz siłownikom zainstalowanym pod takim stelażem – jego obsługa jest bardzo łatwa, szybka i przyjemna, a dodatkowe kilogramy wagi całego stelaża nie robią wtedy użytkownikowi większego problemu.

Użytkownicy poszukujący informacji jaki materac do stelaża elektrycznego bardzo często wychodzą z założenia, że musi to być materac cienki. Ważniejsze jednak od takich parametrów jak grubość czy twardość materaca, w przypadku dopasowywania go do stelaża elektrycznego – są takie parametry jak elastyczność i przenoszenie amortyzacji. Te z kolei stoją na najwyższym poziomie w przypadku modeli wykonanych z pianki, najlepiej najnowocześniejszej, syntetycznej pianki termoplastycznej HR. Jej struktura, budowa i działanie sprawiają, że wielokierunkowe i wielopłaszczyznowe stelaże elektryczne świetnie oddziałują na kształt i podparcie ciała człowieka – zgodnie z ustawieniami stelaża.

Opinie na temat stelaży do materaców kieszeniowych

Materace kieszeniowe, zarówno te wykonane w najbardziej podstawowych wariantach i technologiach, stanowią dzisiaj zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj materaców kupowanych przez klientów wszystkich salonów. Dlatego też coraz częściej pojawiają się wśród klientów pytania o to, jaki stelaż pod materac kieszeniowy multipocket. Wiele zależy od tego, w jakiej technologii wykonany jest dokładnie konkretny model – nie wszystkie modele kieszeniowe są bowiem w równym stopniu adekwatne do stelaży, chociażby elektrycznych.

Większość ekspertów doradzających jaki stelaż do materaca kieszeniowego podkreśla, że modele Multipocket są do tego zdecydowanie lepiej przygotowane, aby dobrze współdziałać zarówno ze stelażami sterowanymi elektrycznie jak i tymi regulowanymi ręcznie. Technologia polegająca na zamknięciu każdej sprężyny osobno w materiałowej kieszeni sprawia, że przy ustawianiu różnych poziomów twardości dla poszczególnych elementów stelaża lub podnosząc albo opuszczając niektóre z jego stref – materac również zaadaptuje się do tych zmian. W przypadku bardziej przestarzałych technologii i leciwych rozwiązań jak materace bonellowe, efekt końcowy może być niesatysfakcjonujący i przełożenie pomiędzy ustawieniem samego stelaża a pozycją materaca, może być wtedy znikoma.

Pozostałe aspekty dopasowania materaca do stelaża

Oczywiście zadając pytanie o to jaki stelaż pod materac piankowy lub kieszeniowy – warto doprecyzować również, gdzie będzie położone dane łóżko oraz kto będzie z niego korzystał. Stelaże w zależności od swojej budowy mogą gwarantować znacznie wyższą przepuszczalność powietrza, czyli wentylację i takie modele powinny być w szczególności wybierane tam, gdzie model materaca nie gwarantuje dostatecznej wentylacji lub z uwagi na otoczenie lub użytkowanie nie można dostatecznej wentylacji zapewnić.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jak dobrać twardość materaca do wagi?
- Jaki materac do spania na kręgosłup oraz bóle pleców?
- Jak wyczyścić materac? Czy materac można prać?