Osoby ciężkie oraz cierpiące na różnego typu schorzenia kręgosłupa często preferują twardą lub bardzo twardą powierzchnię do snu. Nie zawsze są posiadaczami materaca o takich właściwościach. Wymiana na nowy wiąże się zawsze z dużymi kosztami. Możemy to również zrobić tanio i szybko kupując materac nawierzchniowy 90x200 cm bardzo twardy.

Cienki materac na łóżko

Materac nawierzchniowy 90x200 cm bardzo twardy to cienka nakładka, o grubości zaledwie 4 cm, wykonana z podwójnej warstwy maty kokosowej oraz końskiego włosia. Jest sztywna, twarda i skutecznie utwardza powierzchnię. Cechy zawdzięcza zastosowanym surowcom, a należą do nich:

  • mata kokosowa – wykonana jest ze sprasowanych i lateksowanych włókien łupiny orzecha kokosowego. Jest antyalergiczna. Dzięki dużej zawartości soli mineralnych (obecnych w łupinie orzecha i trafiających wraz z włóknami do maty) nie rozwijają się w niej grzyby i pleśń. Nie namnażają roztocza. Cechy hipoalergiczne podnosi również doskonała cyrkulacja powietrza, dzięki której wilgoć jest szybko odprowadzana.
  • końskie włosie – pozyskiwane z grzywy lub ogona, przed sprasowaniem i umieszczeniem w nakładce zostaje oczyszczone z wszystkich odzwierzęcych biokomponentów. Eliminuje to ryzyko uczuleń i reakcji alergicznych. Końskie włosie ma właściwości higroskopijne. Wchłania nadmiar wilgoci i oddaje ją do otoczenia, co jest istotne dla osób które się przegrzewają i pocą.

Choć materac nawierzchniowy 90x200 cm bardzo twardy stosowany jest głównie w celu zmiany twardości materaca, może służyć również jako materac awaryjny dla gości lub po prostu zwiększać wysokość całego łóżka. Ten rodzaj nakładki jest polecany i zazwyczaj wybierany przez osoby o sporej wadze, często przekraczającej 100-120 kg. Preferują ją również osoby cierpiące na bóle kręgosłupa. Zdecydowanie odradzamy ich zakup osobom szczupłym oraz dzieciom. Zbyt twarda powierzchnia będzie powodowała u nich uczucie „połamania” i inne przykre dolegliwości, przede wszystkim problemy ze snem.

Materac nawierzchniowy 90x200 cm bardzo twardy charakteryzuje się sztywnością i twardością. Z całą pewnością nie możemy o nim powiedzieć, że jest sprężysty i dopasowuje się do kształtu sylwetki. Doskonale jednak wspiera kręgosłup i sylwetkę osób ciężkich. Brak sprężystości sprawia, że po pewnym czasie może się wyrobić w najbardziej obciążonych miejscach. To zjawisko naturalne wynikające z właściwości surowców.

Materac nawierzchniowy – rodzaje

W zależności od oczekiwanego efektu mamy do wyboru cztery twardości nakładek. Wspomnianą już wyżej bardzo twardą, lecz także materac nawierzchniowy miękki, materac nawierzchniowy średnio twardy oraz materac nawierzchniowy twardy. Nakładka 90x200 cm miękka wymaga zastosowania podwójnej warstwy pianki termoelastycznej visco memory, w przypadku nakładki 90x200 cm twardej jest to pojedyncza warstwa maty kokosowej. Topery 90x200 cm średnio twarde mogą być wykonane z różnych surowców: pianki T25, lateksu, pianki moletowanej profilowanej, pianki profilowanej visco memory lub pojedynczej warstwy pianki termoelastycznej.

Nakładki wykonane są ze zróżnicowanych materiałów. Różnorodne są również pokrowce. Standardowo sprzedajemy materace nawierzchniowe w pokrowcu niepikowanym Jersey. Do wyboru jest jeszcze sześć innych:

  • pokrowiec pikowany Aloe Vera – nasączony ekstraktem aloesu, jest delikatny, polecany osobom o wrażliwej skórze, jest antyalergiczny i antygrzybiczny
  • pokrowiec pikowany Bamboo – jego skład to 80% poliester, 15% bawełna, 5% włókno bambusowe, jak pozostałe pokrowce jest antyalergiczny i antygrzybiczny. Dzięki włóknom bambusa ma właściwości termoregulacyjne, niweluje nieprzyjemny zapach potu.
  • pokrowiec pikowany Tencel – uszyty w 51% celulozy i w 49% z poliestru, dodatek celulozy zapobiega rozwojowi bakterii grzybów. Pokrowiec wchłania nadmiar potu i natychmiast oddaje go do otoczenia.
  • pokrowiec pikowany Żakard – ma ciemny, grafitowy kolor, jest trwały, wyjątkowo odporny na zaciągnięcia i mechacenie, posiada certyfikat trudnopalności. Pokrowiec jest polecany alergikom, redukuje nieprzyjemne zapachy i mikroorganizmy.
  • pokrowiec pikowany Silver – uszyty w 100% z poliestru, antyalergiczny i antybakteryjny.
  • pokrowiec pikowany Jersey – uszyty w 100% z poliestru, antyalergiczny i antybakteryjny.

Pokrowce możemy zdejmować dzięki wszytym suwakom wzdłuż krótszego i dłuższego boku. Umożliwia to pranie pokrowca lub jego wymianę. W celu wyprania należy stosować delikatne środki piorące a temperatura prania powinna wynosić 40°C.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: