Od powodów, dla których chcesz kupić nakładkę na materac zależy twardość jaką powinieneś wybrać. Jeżeli jej rolą ma być głównie ochrona materaca przed zabrudzeniem i plamami oraz przypadkowym zalaniem dobierz ją do swojej wagi, czyli twardość powinna być taka sama jak materaca bazowego. Jeżeli natomiast chcesz zmienić twardość powierzchni wybierz materac nawierzchniowy 180x200 cm miękki lub materac nawierzchniowy 180x200 cm średnio twardy – by ją zmiękczyć a materac nawierzchniowy 180x200 cm twardy lub materac nawierzchniowy 180x200 cm bardzo twardy – by ją utwardzić. Nakładki wykonane są z różnorodnych surowców, można korzystać z obu ich stron. I w prawie wszystkich są to strony o jednakowych twardościach. Wyjątek stanowi jedynie toper twardy, którego jedna ze stron ma średnią twardość.

Materac nawierzchniowy - budowa

Materac nawierzchniowy 180x200 cm twardy posiada dwie warstwy – jedną średnio twardą wykonaną z pianki T25 i drugą twardą wykonaną z warstwy kokosowej. Nakładka twarda ma 6 cm wysokości. Poza wspomnianymi już warstwami w jej skład wchodzi jeszcze pokrowiec.

Surowce wykorzystane w budowie nakładki charakteryzują się różnymi właściwościami. Pianka T25 jest wygodna, trwała i przewiewna. Dobrze podpiera sylwetkę na całej długości, gwarantując komfort wypoczynku. Jest antybakteryjna, antygrzybiczna i antyalergiczna. W jej wnętrzu nie gromadzi się wilgoć, bakterie, kurz i roztocza.

Mata kokosowa wykonana jest ze sztywnych, brązowych włókien łupiny orzecha kokosowego. Łupina kokosu jest bogata w sole mineralne, które zapobiegają wnikaniu w jego wnętrze bakterii i grzybów mogących mu zaszkodzić. Te same sole wraz z włóknami trafiają do maty kokosowej czyniąc ją warstwą antybakteryjną i antygrzybiczną. Kokos jest składnikiem naturalnym, nie uczula. Warstwa kokosowa cechuje się sztywnością i twardością. Jest odporna na działanie wilgoci, którą szybko odparowuje. Niweluje także nieprzyjemny zapach potu. Nie należy jej jednak narażać na długotrwałe działanie wody i przechowywać w zawilgoconym pomieszczeniu, gdyż może zacząć pleśnieć.

Materac nawierzchniowy 180x200 cm twardy przyda się, gdy chcesz zapewnić komfortowy wypoczynek osobie o sporej wadze lub skarżącej się na bóle kręgosłupa. To także doskonały materac dla gości. Gdy zaskoczy nas ich liczba nakładka twarda bez problemu zastąpi tapczan lub łóżko. Przyda się gdy wysyłamy nastolatka do internatu lub akademika, a materac w pokoju nie spełnia naszych oczekiwań. Dzięki nakładce zwiększamy higieniczność materaca, zabezpieczamy go przed zabrudzeniem a w razie potrzeby bez problemu wymienimy pokrowiec na nowy. Standardowo, w cenę materaca nawierzchniowego 180x200 cm twardego wliczony jest pokrowiec niepikowany Jersey. Za dopłatą możemy wybrać jeden z pozostałych, dostępnych modeli:

Powyższe pokrowce są pikowane czyli laserowo połączone z włóknem klimatyzującym.

Nakładka na materac jest niedroga i nie obciąża budżetu. Możemy ją wymienić, gdy zajdzie taka potrzeba lub gdy zmienią się nasze preferencje.

Cienki materac na łóżko

Materac nawierzchniowy 180x200 cm twardy jest wykonany z maty kokosowej, którą należy odpowiednio przechowywać. Nie nadaje się do łóżek z podnoszonym stelażem, gdyż ze względu na małą elastyczność mogłaby się połamać. Należy również wziąć pod uwagę, że wraz z użytkowaniem może się trochę wypracować. Szczególnie w miejscach narażonych na duży nacisk jak na przykład biodra, ramiona, pośladki. Nie jest materiałem sprężystym.

Warto korzystać z nakładki naprzemiennie, z obu jej stron. Ograniczy to nadmierną eksploatację tylko jednej strony produktu. Pozwoli „odpocząć” drugiej stronie, zminimalizuje ryzyko powstania deformacji.

Topery są coraz popularniejszym produktem. I słusznie, gdyż mają wiele praktycznych zastosowań.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: