Gdy powierzchnia do spania jest zbyt miękka możemy ją utwardzić za pomocą materaca nawierzchniowego twardego. Dzięki takiej nakładce szybko i tanio zadbamy o wygodny sen, bez potrzeby wymiany całego materaca. W naszej ofercie posiadamy jeden materac z taką powierzchnią. Jest to model dwustronny średnio twardy/ twardy. Dzięki dwóm różnym twardościom toper jest bardziej uniwersalny i praktyczniejszy.

Cienki materac na łóżko

Materac nawierzchniowy 160x200 cm twardy ma niewielką wysokość i choć jest to jeden z wyższych toperów, to ma jedynie 6 cm. Materac nawierzchniowy 160x200 cm bardzo twardy ma tylko 4 cm wysokości, materac nawierzchniowy 160x200 cm miękki i większość materacy nawierzchniowych 160x200 cm średnio twardych mają po 5 cm wysokości. Mimo tego, że materac nawierzchniowy jest cienki, doskonale spełnia swoje zadanie. A ponieważ zmiana twardości to nie jedyna rola jaką może pełnić, warto poznać i pozostałe. Wśród nich jest między innymi:

  • zabezpieczenie materaca przed zabrudzeniem i zniszczeniem, ochrona przed wilgocią, przypadkowym zalaniem. Materac nawierzchniowy 160x200 cm twardy znacznie wydłuża żywotność materaca
  • rola dodatkowego materaca dla gości – można położyć go bezpośrednio na podłodze. Przyda się również gdy chcemy zapewnić jak najlepsze warunki wypoczynku a sofa lub narożnik nie należą do najwygodniejszych. Za pomocą topera nieco wyrównamy powierzchnię, powierzchnia będzie również znacznie bardziej higieniczna
  • materac nawierzchniowy 160x200 cm twardy to doskonała mata do zabawy dla dziecka, osłoni przed zimnem podłogi

Ze względu na rodzaj wykorzystanych surowców nakładka jest sztywna i mało elastyczna. Dlatego powinniśmy ją odpowiednio przechowywać, bez zginania i rolowania, gdyż utrzymując ją zgiętą przez dłuższy czas możemy ją uszkodzić (złamie się lub popęka). Pomieszczenie powinno być również suche, gdyż długotrwałe działanie wilgoci może spowodować powstanie pleśni, stęchliznę.

Materac nawierzchniowy twardy – budowa i właściwości

Materac nawierzchniowy 160x200 cm twardy jak już wspomnieliśmy posiada tak naprawdę dwie twardości. Z jednej strony jest twardy a z drugiej średnio twardy. Wykonany jest więc z pianki T25 oraz maty kokosowej. Każdy z tych surowców posiada konkretne właściwości.

Pianka poliuretanowa T25 to trwała, przewiewna, antyalergiczna i antybakteryjna pianka o gęstości wynoszącej 25 kg/m3. Jest elastyczna i dobrze dopasowuje się do kształtu sylwetki. Podpiera ją na całej długości zapewniając komfortowy wypoczynek. Po przeciwnej stronie znajduje się mata kokosowa czyli wykonana z włókien łupiny orzecha kokosowego warstwa, o twardej i sztywnej strukturze. Kokos to naturalny surowiec, którego sprasowane i lateksowane włókna są doskonałym surowcem utwardzającym materac. Łupina orzecha jest bogata w sole mineralne, których zadaniem jest chronić jego wnętrze przed wnikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów. Sole mineralne wraz z włóknami trafiają do materaca. Dzięki temu zyskuje on właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyalergiczne, nie uczula. Mata kokosowa jest przewiewna, wchłania nadmiar wilgoci i szybko odparowuje do otoczenia, niweluje również nieprzyjemny zapach potu.

Ze względu na niewielką sprężystość oraz plastyczność kokosu może się on z czasem wyrobić. Zjawisko to jest naturalne. By je ograniczyć warto regularnie obracać materac.

Każdy materac nawierzchniowy posiada pokrowiec. Standardowo jest to pokrowiec niepikowany Jersey. Po dopłacie możemy wybrać jedną z pozostałych opcji:

Zdejmowanie pokrowca ułatwia suwak w kształcie litery „L”. Możemy go wymienić na nowy lub wyprać i odświeżyć. Powinniśmy przestrzegać wytycznych odnośnie temperatury prania pokrowca (40°C) i rodzaju środków piorących. W ten sposób zachowa on swoje właściwości i ładny wygląd.

Materac nawierzchniowy 160x200 cm twardy przyda się w każdym domu. To niewielki wydatek a bardzo praktyczny i funkcjonalny.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: