Twardość materaca to jeden z głównych parametrów, jakim powinniśmy się kierować podczas wyboru modelu materaca. Dlaczego jest aż tak istotna? Ponieważ właściwie dobrana zapewnia komfortowy wypoczynek i właściwe wsparcie dla kręgosłupa. Materac ma także dłuższą żywotność (osoba ciężka dużo szybciej wypracuje materac miękki niż osoba lekka). Pomimo wielu wskazówek a nawet porad konsultantów zdarza się jednak, że materac nie odpowiada oczekiwaniom i jest na przykład za miękki. Łatwo to rozpoznać robiąc test ręki. Wystarczy położyć się na wznak i spróbować wcisnąć dłoń pomiędzy materac a odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli mamy z tym trudność – materac jest zbyt miękki, jeżeli luz jest spory – materac jest za twardy. Organizm również wysyła nam sygnały poprzez dolegliwości ze strony kręgosłupa, bóle i napięcie mięśni i problemy ze snem.

Jeżeli i obie trafiła się wpadka z twardością materaca nie musisz od razu kupować nowego. Zamiast tego lepiej dokupić dodatkową nakładkę. W przypadku zbyt miękkiej powierzchni będzie to materac nawierzchniowy 160x200 cm bardzo twardy.

Cienki materac na łóżko – surowce i właściwości

Podwójna warstwa kokosu oraz końskie włosie to podstawowe surowce, z których wykonany jest materac nawierzchniowy 160x200 cm bardzo twardy. Jego wysokość to zaledwie 4 cm. Charakterystyczne cechy nakładki to przede wszystkim twardość i sztywność, które wynikają oczywiście z właściwości wymienionych materiałów.

Kokos to naturalny surowiec. Mata wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego, sztywnych i mocnych, które są lateksowane i sprasowane. W łupinie orzecha znajduje się dużo soli mineralnych, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza owocu przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów, bakterii i grzybów. Sole wraz z włóknami trafiają do maty nadając materacowi nawierzchniowemu 160x200 cm bardzo twardemu właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyalergiczne. Dodatkowo mata jest przewiewna, nie gromadzi się w niej wilgoć a ewentualna (materac wchłania pot i jego nieprzyjemny zapach) jest szybko odparowywana. Kokos jest mało sprężysty. Nie „odbija”, więc po pewnym czasie może się delikatnie wyrobić w stale uciskanych miejscach. Zjawisko to jest naturalną konsekwencją użytkowania materaca.

Końskie włosie to również naturalny surowiec. Ze względu na możliwość uczulenia przed przygotowaniem maty jest ono oczyszczane z odzwierzęcych biokomponentów. Nie ma więc obaw przed użytkowaniem go przez osoby wrażliwe na alergeny. Końskie włosie pozyskiwane jest z grzywy lub ogona. Ma właściwości higroskopijne. Wchłania nadmiar wilgoci i szybko odparowuje. Pełni rolę stabilizującą i usztywniającą w materacu nawierzchniowym 160x200 cm bardzo twardym. Jest też surowcem nadającym twardość. Końskie włosie dobrze wentyluje wnętrze materaca, jest przewiewne. Występuje zawsze w połączeniu z podwójną warstwą kokosową.

Każda nakładka posiada pokrowiec. Wliczony w cenę nakładki jest pokrowiec niepikowany Jersey. Po odpowiedniej dopłacie nasi klienci mogą wybrać jedną z pozostałych opcji:

Wszystkie pokrowce mają wszyty suwak. Można je zdjąć i wyprać lub wymienić na nowy.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: