Najlepszy materac 90x200 - ranking produktów sklepu Sweetsen

Przedstawiamy ranking materacy w rozmiarze 90x200 cm przygotowany na podstawie oferty sklepu Sweetsen.pl. Ranking ma na celu ułatwienie wyboru odpowiedniego modelu spośród bardzo rozbudowanej oferty. Pod lupę wzięto przekrój modeli materacy od piankowych, przez materace sprężynowe, po wersje materacy lateksowych.

Bazując na statystykach wskazujących, że niemal 1/3 życia spędzamy w łóżku nie ma nic dziwnego w tym, że wybór materaca staje się mocno istotną decyzją. Jeśli się nie wyśpimy bądź sen nie będzie dobrej jakości fakt ten może kłaść się cieniem na całym naszym dniu. Zatem produktywność organizmu w dużej mierze zależy od tego czy w nocy udało nam się nabrać sił i zrestartować oprogramowanie naszego mózgu.

W tym artykule skupimy się na siedmiu modelach przybliżając ich właściwości i wskazując dla kogo w głównej mierze wskazany jest ich wybór. Modele o jakich będzie mowa to:

Najlepszy materac 90x200 – jak go wybrać?

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć żeby wybrać odpowiedni dla siebie materac jest zmierzenie miejsca na materac. Czynność ta jest często zaniedbywana i potrafi wygenerować sporo problemów, w tym kosztów finansowych. Warto uniknąć tak prozaicznego błędu i zmierzyć miejsce na materac aby mieć pewność jego wymiarów. Rozmiar materaca ma też znaczenie w kwestii ceny, z reguły im większy rozmiar materaca tym wyższa jego cena. Zatem upewnijmy się, że materac jakiego potrzebujemy ma materac 90x200 cm. Jeżeli już jest pewność jaki rozmiar materaca potrzebujemy kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad naszymi upodobaniami i potrzebami organizmu. Oznacza to tyle co refleksja nad tym na jakiej powierzchni najlepiej wypoczywamy, wstajemy wypoczęci i nic nas nie boli. Jeżeli pojawiają się dolegliwości bólowe ciała, najczęściej dotyczy to kręgosłupa warto pomyśleć bądź zasięgnąć opinii medycznej czy można uniknąć takiego dyskomfortu dobierając odpowiednią twardość materaca dopasowaną indywidualnie do potrzeb ciała.

Najważniejsze cechy – twardość, grubość materaca 90x200

Grubość materaca powinna być dobrana odpowiednio do ramy łóżka. Materac powinien wystawać poza ramę minimum kilka centymetrów dla zapewnienia komfortu użytkowania. Każdy materac będzie pracować pod naciskiem czyli pod ciężarem ciała dlatego przy siadaniu i wstawaniu z materaca taki zapas wysokości materaca sprawi, że nie będziemy obijać się nogami o ramę łóżka. Twardość z kolei to już mocno indywidualna ocena choć w użyciu są cztery główne kategorie ułatwiające dokonanie wyboru. Klasyfikacja materacy pod względem twardości zawiera czterostopniową skalę, przypisany wadze użytkownika. I tak model miękki dedykowany będzie dzieciom oraz osobom niskiej wagi z założenia do około 60kg. Materac kategorii średnio twardej dedykowany jest zasadniczo najszerszej grupie odbiorców, to kategoria najbardziej popularna a co za tym idzie najbardziej rozbudowana. Kategoria materacy średnio twardych trafi w gusta osób o wadze do maksymalnie 100 kg. Powyżej wskazanej granicy wagi ciała poleca się zainteresować materacami o twardości wyższej czy twardymi bądź bardzo twardymi. Czterostopniowa skala twardości materacy przedstawia się następująco:

Materace lateksowe, sprężynowe czy piankowe 90x200 – który wybrać?

Tytułowe hasła odnoszą się do rodzaju konstrukcji materacy. Materac nie musi posiadać rdzenia kieszeniowego, może mieć środek piankowy albo lateksowy. To jaki rodzaj konstrukcji będzie odpowiedni zależy od kilku czynników w tym wagi użytkownika. Jeśli materac jest wybierany dla dziecka bądź osoby o niskiej wadze dobrze sprawdzi się każdy materac z powyższych opcji, będzie to już wybór zgodny z oczekiwaniami bądź upodobaniami jednostki - dzieciom bardzo dobrze śpi się na materacach termoelastycznych. Im wyższa waga użytkownika albo upodobania do twardszych materacy tym mocniejszą konstrukcją warto się zainteresować. Wersje materacy sprężynowych opierają się na dwóch głównych rodzajach sprężyn i są to materace bonellowe stanowiące starszą generację sprężyn, coś w rodzaju materacy kanapowych i materace kieszeniowe. Konstrukcja kieszeniowa występuje w kilku rodzajach rdzenia materaca w zależności od ilości sprężyn i ich wysokości. Kolejną kategorią materacy pod kątem zróżnicowania ich rdzenia są materace lateksowe. Materace lateksowe tak jak wersje piankowe nie posiadają sprężyn a odpowiedni wkład w tym przypadku jako jednolity odlew lateksu. Lateks jest surowcem uznawanym za typowo antyalergiczny i najtrwalszy pod kątem żywotności materaca dlatego staje się częstym wyborem przez osoby szukające takich właśnie cech jak trwałość, uniwersalność i wygoda.

Zarówno materace piankowe jak materace lateksowe są dwustronne co oznacza, że taki materac można co jakiś czas obrócić a w ten sposób zadbać o jego większą żywotność. Zmieniając co jakiś czas powierzchnię materaca będzie on poddawany wolniejszej eksploatacji. Materace sprężynowe z kolei mogą występować jako materace jednostronne co oznacza, że tylko jedna powierzchnia materac będzie użytkowa.

Materace stanowią najczęstszy wybór dla dzieci dlatego, że waga takiego użytkownika jest dosyć niska a dodatkowo taki materac jest najbardziej praktyczny w sytuacji np. zalania. Jeśli zatem wybierasz się materac dla małego dziecka, któremu zdarza się moczyć łóżko, warto wybrać go spośród materacy piankowych a dla starszego dziecka rozważyć materac sprężynowy (np. materac multipocket), który będzie stanowił dobre wsparcie dla rosnącego ciała.

Materace lateksowe sprawdzą się idealnie dla każdego użytkownika ponieważ to najbardziej uniwersalny i komfortowy surowiec będzie jednak generował wyższe koszty. Materac lateksowy jest też dosyć ciężkim produktem dlatego warto zwrócić uwagę na dobrą jakość stelaża aby móc zapewnić materacowi równomierne i trwałe podparcie. Stelaż również będzie miał wpływ na żywotność materaca ponieważ spełnia funkcje zarówno podpierające jak i wentylacyjne.

Materac PRATO
Materac piankowy Prato średnio twardy

„Materac na każdą okazję” – materac PRATO to najprostszy w budowie materac piankowy. Na każdą okazję bo po prostu zawsze się przyda:

 • jako materac dla dziecka
 • jako materac zastępczy
 • jako tani przejściowy materaca
 • jako lekki materac dodatkowy
 • jako gruba nakładka

Materac piankowy to taki, którego rdzeń stanowi pianka. Ten rodzaj materaca nie zawiera sprężyn. Model Prato jest najprostszym materacem i tworzy go w wersji bazowej jeden rodzaj pianki poliuretanowej. Dzięki temu materac Prato jest lekki, dwustronnie taki sam średnio twardy. Te cechy sprawiają, że to najbardziej uniwersalny materac, odpowiedni zarówno dla dzieci jak i dorosłych, oczywiście biorąc pod uwagę niewielką grubość tego modelu materaca. Materac Prato występuje w kilku wariantach i najprostszy ma 9 cm grubości. Dla tego materaca można znaleźć sporo zastosowań. Dobrze sprawdzi się przykładowo do szuflad czy łóżek piętrowych gdzie grubość materaca jest dosyć istotnym parametrem.

Polecamy szczególnie: gdy potrzeba taniego i prostego w budowie materaca; gdy szukamy materaca dla dziecka zwłaszcza gdy jeszcze się moczy; gdy szukamy materaca zastępczego przykładowo dla gości; gdy potrzeba lekkiego materaca do wyrównania powierzchni.

Materac FOGGIA
Materac piankowy Foggia średnio twardy

„Antyalergiczny dziecięcy materac” – materac Foggia to wyższej klasy materac piankowy dzięki dodatkowi lateksu. Ten materac zadowoli:

 • wymagających rodziców dziecka
 • osoby z dolegliwościami alergicznymi
 • użytkowników lubiących chłodniejsze powierzchnie
 • szukających dobrej jakości w przystępnej cenie
 • fanów pianek

Materac piankowy czyli bez sprężyn, z dodatkiem lateksu. Tak wygląda budowa materaca Foggia. Materac z racji rdzenia piankowego będzie dosyć lekki, jedna warstwa lateksu trochę zwiększy jego wagę ale nadal można uznać, ze będzie raczej lżejszym materacem. Waga materaca może okazać się istotna zwłaszcza, gdy wybieramy materac dla dziecka ponieważ łóżeczka dziecięce produkowane są do raczej mniejszych obciążeń. Materac Foggia występuje w kilku wariantach grubości zatem łatwo dopasować wersję do potrzeb użytkownika oraz pod kątem ramy łóżka.

Polecamy szczególnie: do łóżek dziecięcych bądź dla osób dorosłych o niższej wadze; do łóżek piętrowych czy szuflad gdzie grubość materaca jest ograniczona; dla osób z dolegliwościami alergicznymi z racji dodatku lateksu.

Materac PARMA
Materac bonellowy Parma średnio twardy

„Dobrze i tanio” – dewiza materacy bonellowych. Bonell to konstrukcja sprężynowa znana doskonale starszemu pokoleniu. Materac Parma spełni wymagania osób szukających:

 • taniego materaca sprężynowego
 • klasyki materacy
 • średnio twardej powierzchni
 • materaca pod wynajem
 • uniwersalności w przystępnej cenie

Materac bonellowy posiada rdzeń sprężynowy w wersji sprężyn właśnie bonellowych. Ten rodzaj konstrukcji zna każdy starszy użytkownik materacy. Sprężyny są szerokie o kształcie klepsydry czyli szersze górą i dołem a zwężone środkiem. Sprężyny są łączone ze sobą sztywno drutem czyli stanowią jedną całość. Ma to swoje plusy i minusy. Minusem może być fakt, że gdy sprężyny będą o siebie obcierać pod naciskiem materac może wydawać dźwięk. Może ale nie musi, nie jest to regułą. Ta bonellowa konstrukcja pracuje całościowo, nie punktowo jak nowszej generacji konstrukcje pocketowa jednak uniwersalność jest tutaj dużym plusem. Materac bonellowy jest trwały i tani. Materac Parma jako model dwustronny z pewnością zaspokoi oczekiwania klienteli pensjonatów, burs czy mieszkań studenckich. To dobra jakość w dobrej cenie. Twardość H2 czyli materac średnio twardy jest najbardziej uniwersalną kategorią.

Polecamy szczególnie: jako klasykę materacy; do pensjonatów i tym podobnych miejsc na wynajem; dla osób z ograniczonym budżetem; dla osób o wadze do 100 kg.

Materac CHICAGO
Materac kieszeniowy Chicago średnio twardy

„Dla każdego” - czyli mocno uniwersalny materac Chicago będzie stanowił świetny wybór jeśli szukasz:

 • uniwersalności ale w dobrym guście
 • materaca sprężynowego o cichej pracy rdzenia
 • punktowego podparcia
 • alternatywy w postaci różnych surowców
 • trwałych i bezpiecznych surowców

Materac Chicago jest materacem dwustronnie średnio twardym. Jedna strona materaca jest wzbogacona o dodatek lateksu co sprawia, że staje się bardziej sprężysta i przyjemniejsza w odbiorze. Materac Chicago oparty jest na konstrukcji kieszeniowej czyli tej, w której każda sprężyna jest odseparowana od pozostałych woreczkiem flizelinowym. Taka budowa zapewnia cichą pracę materaca i podparcie punktowe. Twardość H2 zapewnia dużą uniwersalność tego modelu ponieważ jest to najbardziej rozwinięta kategoria czyli taka, która zaopatrzy największe grono klientów. Waga użytkownika wybierającego materac z kategorii średnio twardych nie powinna przekraczać 100 kg. Materac Chicago można zmiękczyć bądź dodatkowo usztywnić dobierając odpowiedni wariant rdzenia. Każdy model materaca kieszeniowego występuje w kilku odsłonach w zależności od rodzaju sprężyn przykładowo wersja multipocket jest najtwardsza a wersja max plus najbardziej miękka.

Polecamy szczególnie: szerokiej gamie odbiorców od dzieci po osoby starsze; tym, którzy nie lubią zbyt plastycznych powierzchni; osobom borykającym się z alergiami; użytkownikom lubiących chłodniejsze powierzchnie; nie posiadającym skrajnych upodobań w kwestii twardości.

Materac PORTO
Materac kieszeniowy Porto średnio twardy / twardy

„Wszystkiego czego potrzebujesz” – czyli wszystkiego po trochę, oj tak, w tym modelu się dzieje. Materac Porto trafi z pewnością w gusta osób, które:

 • szukają wygodnego materaca z alternatywą
 • nie są zdecydowane w kwestii twardości
 • cenią komfort snu
 • lubią ciepłe i naturalne surowce
 • szukają punktowego podparcia ciała i cichej pracy sprężyn

Materac Porto posiada dwie strony użytkowe zróżnicowane pod kątem twardości. Jedna strona zawiera dodatek sztywnej maty kokosowej bądź z trawy morskiej, w zależności od wybranej wersji i dedykowana jest osobom lubiącym materace twardsze, mniej plastyczne. Strona twarda sprawdzi się u osób wyższej wagi ciała bądź z dolegliwościami bólowymi nasilającymi się przy zbyt miękkim materacu. Druga strona materaca Porto jest średnio twarda i wzbogacona zarówno o sprężysty lateks jak i ciepłą plastyczną piankę visco memory, która dopasowuje się do ciała. Pianka visco memory reaguje na ciężar ciała i na jego wagę mięknie pod wpływem tych czynników dlatego z łatwością dopasowuje się do ciała użytkownika. Lateks z kolei jest perforowany na całej swojej powierzchni więc zapewnia dobrą wentylację i wyższą sprężystość.

Polecamy szczególnie: miłośnikom wygody; niezdecydowanym w kwestii twardości, cierpiącym na dolegliwości bólowe ciała; zarówno dzieciom jak i dorosłym choć ze względu na stronę twardą bardziej starszym użytkownikom; wyczulonym na odgłosy wydawane przez materac.

Materac TANGO
Materac lateksowy Tango twardy / bardzo twardy

„Twarda sztuka z klasą” – materac lateksowy Tango o wysokiej twardości to propozycja dla osób szukających:

 • wysokiego komfortu
 • sztywnych powierzchni
 • naturalnych surowców
 • materaca na długo czyli stawiają na jakość
 • materaca bez sprężyn

Materac Tango jest materacem bez sprężyn ale z rdzeniem lateksowym co sprawia, że żywotność tego materaca jest wysoka a komfort użytkowania dużo wyższy niż klasycznych materacach piankowych. Lateksowy rdzeń jest bardzo trwałym surowcem i stanowi ciekawą alternatywę dla modeli materacy piankowych. Lateks jest bardzo odporny na odkształcenia dzięki czemu cały materac służy dłużej i w dobrej formie. Jedna strona materaca jest twarda a druga bardzo twarda dlatego model materaca Tango dedykowany jest głównie osobom o wyższej wadze, osobom o upodobaniach do sztywnych powierzchni materaca bądź osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa które to nie pojawiają się gdy materac jest zbyt miękki, zbyt plastyczny. Strona bardzo twarda zawiera najtwardszy zestaw surowców czyli podwójną matę kokosową oraz matę z końskiego włosia. Stronę twardą można wybrać w wersji z matą kokosową bądź w wersji z trawą morską co dodatkowo urozmaica materac.

Polecamy szczególnie: osobom o wyższej wadze; cierpiącym na bóle kręgosłupa; użytkownikom o upodobaniach do twardych materacy; inwestującym w dobry jakościowo sen; klientom nie lubiącym zmian; niezdecydowanym w kwestii ostatecznej twardości.

Najlepszy materac 90x200 – czy taki istnieje?

Oczywiście, że istnieje jednak dla każdego może to być inny model. Świadczy to jedynie o tym, że mamy różne potrzeby i różne upodobania w kwestii budowy materaca. Jedni lubią materac twardy inni plastyczny; jedni zakochają się w modelach sprężynowych inni nie wyobrażają sobie spania na metalu; dla jednych wyznacznikiem komfortu jest wysoki materac, inni potrzebują materaca niskiego bo jest dla nich stabilniejszy i twardszy. Znaczenie ma zatem przede wszystkim to, jak nasz organizm wypoczywa czyli jakie są jego potrzeby.

Najwygodniejsze materace do spania 90x200

Upodobania każdego z nas powodują, że nie ma jednego uniwersalnego modelu materaca 90x200 cm, który będzie odpowiedni dla wszystkich. Inny materac 90x200 wybierzemy dla dziecka, a inny dla osoby dorosłej. Bardzo ważną rzeczą jest waga osób śpiących na materacu i ich upodobania. Jedni wolą materace piankowe, inni preferują materace sprężynowe (bonellowe, kieszeniowe lub multipocket). Jest też duża liczba zwolenników materacy lateksowych.

Tani dobry materac 90x200 – czy taki istnieje?

Czy istnieje coś takiego jak tani i dobry materac 90x200? Wszystko zależy od budżetu jakim dysponujemy, dla jednego cena 1500 zł za materac 90x200 to okazja, a dla drugiego 800 zł to duży wydatek.

Ile kosztuje dobry materac 90x200?

Najtańszy materac 90x200 to wydatek 343 zł, jest to najniższy materac piankowy dedykowany dzieciom. Z kolei najdroższy materac lateksowy 90x200 to koszt 1799 zł.

Dobry twardy materac 90x200

Wysokiej jakości, bardzo dobry twardy materac 90x200 można kupić w wersji sprężynowej już za 587 zł i będzie to materac Mediolan 90x200 cm. Oczywiście istnieją materace tańsze, ale będzą to materace piankowe. Jest też dużo materacy droższych, bogatsze w inne surowce.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: