Najlepszy materac 80x200 - ranking produktów sklepu Sweetsen

Stworzony przez Sweetsen.pl ranking produktów ma na celu pomóc w wyborze materaca 80x200.

Materac jest na tyle istotnym elementem każdego mieszkania, domu czy miejsc wypoczynkowych że nie może być to przypadkowy wybór. Inny model materaca będzie odpowiedni dla dziecka z niska wagą, inny dla dorosłej osoby, a jeszcze inny dla osób starszych z szeregiem problemów zdrowotnych.

Pęd życia, codzienne obowiązki, stres na jaki narażone jest ciało i umysł wymaga regeneracji i odpoczynku. Jak wiadomo sen jest najlepszym lekarstwem na wszystko, zatem powierzchnia na której śpimy, odpoczywamy powinna zostać dobrana w sposób indywidualny i ze szczególną starannością zwracając uwagę na istotne parametry tj. waga i budowa ciała, pozycja ułożenia ciała podczas sny, wzrost.

 • Materac Dallas
 • Materac Kongo
 • Materac Leon
 • Materac Almada
 • Materac Rotterdam
 • Materac Salerno
 • Materac Padwa

Najlepszy materac 80x200 – jak go wybrać?

W materacach 80x200 z przeznaczeniem dla jednej osoby, mamy mniejszy problem jeśli chodzi o dobór. Warto skupić się na sobie, swoich potrzebach, przede wszystkim na tym jaka do tej pory powierzchnia była akceptowalna, a jaka nie. Taka początkowa weryfikacja pomoże zawęzić szeroką ofertę w której to producenci prześcigują się ze sobą.

Materac 80x200 jest takim przedmiotem na którym spędzamy 1/3 doby, dlatego wybór przy jego zakupie powinien być przemyślany. Ważne by klient miał świadomość jak zachowuje się dany surowiec, jakie posiada właściwości, jak zachowuje się dana powierzchnia materaca 80x200 cm. Przygotowanie się do zakupu poprzez zaznajomienie się z komponentami wykorzystywanymi w budowie materaca pozwolą świadomie i bez porażki zakupić materac.

Twardość, wysokość – najważniejsze cechy materaca 80x200

Przeglądając bogate oferty internetowe można mieć poczucie zagubienia. Pomocne i rozjaśniające mają być symbole określające stopień twardości stron materaca. Producenci materacy sugerują by to właśnie określenie twardości materaca względem wagi użytkownika było pierwszą wskazówką, ale nie jedyną. Wiadomo jednak że sama waga przypisana do danej twardości nie wystarczy, ponieważ odczuwalna twardość powierzchni jest mocno subiektywna.

Wyróżnia się czterostopniową skalę twardości, od miękkich po bardzo twarde.

H1 – materac miękki dla osób z wagą do 60kg

H2 – materac średnio twardy przypisany jest dla osób z wagą do 100kg

H3 – materac twardy odpowiedni dla osób z masą ciała wyższą niż 100kg

H4 – materac bardzo twardy dla osób z wagą wyższą niż 120 kg

Patrząc na podział twardości i przypisanych do niej wartości masy ciała nasuwa się pytanie i wątpliwość.

Czy na pewno mając wyższą wagę trzeba wybrać materac twardy i tak samo mając niską masę ciała, drobną posturę pasuje tylko materac miękki. A co z przyzwyczajeniem, oczekiwaniem?

Oczywiście jak przy każdym wyborze, tak i tu trzeba podejść racjonalnie z wyczuciem w każdą stronę. Powierzchnia materaca nie powinna być ani zbyt twarda, a tym bardzie za miękka. Ciało w pozycji leżącej powinno odczuwać podparcie na całej długości kręgosłupa.

Materace lateksowe, sprężynowe czy piankowe 80x200 – który wybrać?

Materace w przygotowanej ofercie różnią się wypełnieniem w zależności od wykorzystanych komponentów. Pierwszą grupą materacy jaką rozróżniamy to materace piankowe i materace sprężynowe. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj materacy zasługuje na dobrą ocenę. Tu trzeba wspomnieć że nie dla każdego cała ich gama. Warto przed podjęciem decyzji zastanowić się jakie cechy w materacu są dla nas najistotniejsze. To będzie punkt zaczepienia w podjęciu decyzji.

Wśród materacy przeznaczonych dla osób śpiących w pojedynkę nie ma wyznacznika, tak naprawdę mogą oni wybrać z wszystkich dostępnych konstrukcji jak i rodzai materacy piankowych., najważniejszy by były one dobrane względem indywidualnych potrzeb każdego z nas.

Najpopularniejszą grupą materacy dla osób dorosłych są te oparte na konstrukcji kieszeniowej i bonelowej. Mając za zadanie porównać te dwie konstrukcję, na pewno warto wyróżnić sprężynę kieszeniową jako wyznacznik wyższego komfortu. Pocket to sprężyny umieszczone w kieszonkach materiałowych, cechują się cichą, niezależną pracą powierzchni, procują punktowo pod naciskiem. Każdy materac sprężynowy występuje w kilku wariantach. Pocket, Multipocket, Mini, Max Plus. Te modele materacy sprawdzą się u osób dorosłych, młodzieży, osób starszych. Najbardziej zwartą konstrukcją jest materac Multipocket ze zwiększoną ilością sprężyn 510/m² kieszeniowych. Poleca się zastosować ją w materacach przeznaczonych dla osób z wyższa wagą ciała lub u osób oczekujących mocnej, mniej pracujące powierzchni. Taka budowa konstrukcji stworzy doskonałe podparcie pod ciałem użytkownika, zwiększy tym samym żywotność materaca. Kolejną równie dobrze podpierającą konstrukcją jest wersja Pocket i Mini. Czym się różnią? Sprężyny w obydwóch są tej samej średnicy, każda ma otoczkę materiałową, jedyną cechą różniąca, jest ich wysokość. Standardowy Pocket ma 12 cm, obniżona sprężyna Mini o pół mniej. Ostatnią ale wcale nie najgorszą jest sprężyna Max Plus. Jest najwyższa, nanosi zatem najwięcej ruchu, śpiący odczuwa delikatne kołysanie podczas zmiany ułożenia z efektem zapadania.

Nie wolno pominąć konstrukcji bonellowej stosowanej w materach bonellowych i ona ma wielu zwolenników. Bonell można przedstawić jako sprężynę wytrzymałą, wykonaną z grubego drutu, uformowaną na kształt klepsydry. Jedyną zauważalną wadą tej konstrukcji może być łączenie. Sprężyny połączone są ze sobą drutem, ma to wpływ na powierzchnię materaca, pracuje cała pod naciskiem, a nie dany fragment, dodatkowo ruch sprężyny może być słyszalny.

Pozostaje opisać po krótce drugi rodzaj materacy, materace piankowe które dzielimy na materace poliuretanowe i materace lateksowe.

Tak jak materace piankowe dzielą się na dwie grupy, tak samo możemy podzielić ich na dwie grupy użytkowników. Piankowe materace sprawdzą się najlepiej u dzieci, osób z niską wagą, a to ze względu na brak podparcia sprężynowego i na walory jakie posiada pianka poliuretanowa. Sama w sobie pianka T25 jest antybakteryjna, antygrzybicza, jest łatwa w dopasowaniu do miejsca snu. Często materace piankowe są wykorzystywane w łózkach piętrowych czy szufladach ze względu na niską wagę produktu.

Taki sam a jednak inny, tak można określić materac lateksowy, porównując do materaca piankowego. Lateksowy materac posiada rdzeń w formie jednolitego bloku, z szeregiem stref, kanalików pozwalającym na przepływ powietrza. Materace lateksowe uznawana są za te najbardziej komfortowe, żywotne, dopasowujące się w sposób indywidualny. W odczuciu materac lateksowy użytkowany przez osobę lżejszą staje się przyjemną, delikatną powierzchnią z odczuwalną sprężystością, a pod większym naciskiem bryła tworzy mocne podparcie.

Materac Dallas
Materac kieszeniowy Dallas średnio twardy

„ Delikatny leniwiec” - tak możemy określić materac Dallas, posiadający stronę z pianką Visco Memory

Wybierają go osoby szukające:

 • ciepła, plastyczności i otulenia
 • dobrej jakości w dobrej cenie
 • cicho pracującej konstrukcji
 • zmienności w odczucie pomiędzy stronami
 • materaca dla dzieci, nastolatków

Dallas to materac dwustronnie średnio twardy, oparty na konstrukcji kieszeniowej. Jest to materac bardzo komfortowy dla osób z wagą nie przekraczającą 100kg. Strony materaca zostały zróżnicowane, każda posiada inny surowiec, w ten sposób materac można dopasować do indywidualnych potrzeb. Jedną stronę rozbudowano o piankę Visco Memory, druga pozostała bazowa, wykończona poliuretanową pianką T25. Pianka Visco memory to pianka termoplastyczna zmiękczająca się pod wpływem ciepła i nacisku. Materac Dallas Multipocket to najtwardsza konstrukcja, mocno podpierająca, trzymająca formę materaca. Dallas Mini to materac o obniżonej sprężynie kieszeniowej równie stabilnej, najczęściej wykorzystywany w szufladach czy łóżkach piętrowych. Dallas Max Plus ma wydłużoną sprężynę zwiększającą elastyczność powierzchni materaca.

Polecamy szczególnie: osobom lubiącym powierzchnie dopasowującą się do ciała; delikatną w odczuciu, otulającą; osobom którym nie przeszkadza odczuwalne ciepło jakie generuje pianka Visco memory, jak również dla tych którzy podczas snu często nie zmieniają ułożenia.

Materac Kongo
Materac lateksowy Kongo średnio twardy

„Konkret w delikatnym wydaniu” - tak można w krótkich słowach opisać materac Kongo. Jest to materac lateksowy wykony z bryły jednolitej pianki, szczególnie polecany dla osób:

 • wymagających wysokiej jakości
 • oczekujących sprężystej powierzchni
 • lubiących ciepło i odczucie otulenia
 • szukających materaca bez konstrukcji sprężynowej
 • nieograniczonych budżetem, inwestujących w swój komfort

Materac Kongo wśród tabeli klasyfikuje się jako jeden z pierwszych. Jest materacem lateksowym, dwustronnie średnio twardym H2, mającym zróżnicowane wykończenie patrząc na użyte surowce. Fundamentem w materacu Kongo jest rdzeń lateksowa, która nie poddaje się zniekształceniu, mając wpływ na żywotność całego materaca. Mając na uwadze budowę materaca, można śmiało stwierdzić że będzie on odpowiedni zarówno dla dzieci, dorosłych, dla tych z niską wagą jak i tych z wagą do 100kg. Warstwy jakie zostały nałożone na podstawę mają mocno odmienne właściwości, dlatego też dla wielu osób będzie on dopasowany do potrzeb. Strona z profilowaną pianką visco w odczuciu będzie plastyczna, jej struktura nabierze miękkości po nagrzaniu powierzchni, w ten sposób śpiący odczuje otulenie z efektem zagłębiania się w powierzchnię. Druga strona materaca Kongo została uzupełniona o profilowaną piankę molet, ta z kolei jest surowcem dobrze podpierającym, nie zmieniającym struktury pod wpływem nacisku.

Polecamy szczególnie: osobom wymagającym; zwracającym uwagę na jakość surowca; dla tych z problemami alergicznymi; użytkownikom potrzebującym zmian; w łóżkach z ruchomym stelażem.

Materac Leon
Materac kieszeniowy Leon miękki / średnio twardy

„Miękki i sprężysty dla niezdecydowanych” – to główne cechy materaca Leon, polecany go osobom:

 • potrzebującym sprężystej powierzchni z wysokim komfortem snu
 • lubiącym ciepłą i otulającą powierzchnię
 • wymagającym zmienności, korzystania z różnych właściwości surowców
 • zależącym na cichej pracy konstrukcji
 • oczekującym dobrej jakości, trwałych surowców

W materacu Leon wykorzystano konstrukcję kieszeniową, bazową piankę poliuretanową, podwójną warstwę pianki Visco Memory i piankę lateks. Warstwy dodatkowe mają na celu zróżnicować strony materaca, zmienić stopień twardości zależny od nałożonego komponentu. Jedna strona w materacu Leon ma powierzchnię miękką H1, druga średnio twardą H2. Ze względu na różne twardości, materac ten najlepiej sprawdzi się u osób z wagą nie przekraczającą 100kg. W stałej ofercie występują cztery konstrukcję, warto zapoznać się z ich różnicami i wybrać tą najodpowiedniejszą pod swoje potrzeby. Materac Leon ma 262sprężyny/m2, zachowuje elastyczność konstrukcji, Materac Multipocket jest znacznie mocniejszy, ma 510 sprężyn/ m2, stałą formę, lepiej podpierającą. Materac Leon Mini to najniższa forma, przygotowana z myślą o miejscach z ograniczonych wysokością. Pozostaje jeszcze materac Leon Max Plus, który będzie znacznie wyższy, więcej procujący pod naciskiem, dedykowany dla osób lubiących zagłębianie się w powierzchnie materaca.

Polecamy szczególnie: użytkownikom lubiącym delikatność powierzchni z nutką otulenia; tym którym nie przeszkadza odczuwalne ciepło; tym którzy podczas snu lubią sprężystość; dla których liczy się komfort snu.

Materac Almada
Materac kieszeniowy Almada średnio twardy / bardzo twardy

„Moc i delikatność w jednej odsłonie” – materac Almada dwustronny z dwoma twardościami H2/H4 odpowiedni dla osób:

 • lubiących zmienność powierzchni
 • oczekujących sprężystości i zarazem utwardzenia
 • poszukujących komfortu i żywotności produktu
 • szukającego materaca w dobrej cenie i wysokiej jakości
 • z wyższą wagą ciała, potrzebujących mocnego podparcia

Materac Almada oparty na konstrukcji kieszeniowej posiada dwie strony, każdą wykończoną innym surowcem. Mocne zróżnicowanie surowców przedkłada się na twardość stron materac Almada. Bardzo twarda strona H4 wykończona matą kokosową i podwójną warstwą końskiego włosia dedykowana jest dla osób z wagą wyższą niż 120kg, a strona przeciwna, średnio-twarda H2 z pianką lateksową dla osób z wagą do 100kg.. Tak przygotowany materac Almada daje znacznie więcej możliwości jeśli chodzi o dopasowanie powierzchni do indywidualnych potrzeb. Duża rozpiętość pomiędzy twardością każdej ze stron umożliwia korzystanie z materaca naprzemiennie z odczuciem dużej różnicy, jest to ważne zwłaszcza przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Materac Almada występuje w kilku konstrukcjach, które mają znaczny wpływ na odczucie twardości i stabilności powierzchni. Najlepiej podtrzymujący i zarazem najbardziej żywotny będzie materac Amada Multipocket, równie stabilny Almada Mini z wykorzystaniem niskich sprężyn kieszeniowych, kolejny to Almada Pocket zachowujący delikatną elastyczność i ostatni z listy to Alamda Max Plus, który poprzez użytą wydłużona sprężynę zwiększa ruchomość powierzchni z efektem zapadania.

Polecamy szczególnie: osobom szukającym zdecydowanie mocno twardego materaca; cierpiącym na bóle kręgosłupa spowodowane odkształcającym się materacem; użytkownikom z wyższą masą ciała; lubiącym zmiany

Materac Rotterdam
Materac kieszeniowy Rotterdam twardy / bardzo twardy

„Twarda sztuka z nutką zmienności” – w taki sposób można opisać materac Rotterdam, z dwoma stopniami twardości H3/H4, polecany zazwyczaj osobom:

 • z wyższą wagą ciała
 • z dolegliwościami zdrowotnymi, bólami kręgosłupa
 • lubiącym twarde powierzchnie, z delikatną różnicą
 • oczekującym dobrej jakości w dobrej cenie
 • poszukującym komfortu i żywotności produktu

Materac Rotterdam jest materacem dwustronnym, z dwiema twardościami, H3 / H4 dedykowane osobom z wagą od 100- powyżej 120kg. Rdzeń materaca stanowi konstrukcja sprężynowa tzw kieszeniowa, sprężyny umieszczone są w osobnych kieszonkach materiałowych przez co praca takiej konstrukcji jest bardzo cicha, komfortowa, procująca punktowo pod naciskiem. Wykorzystane po każdej ze stron materaca maty utwardzające budują poszczególne powierzchnie i nadają im odpowiednią twardość. Po stronie twardej na bazową warstwę pianki poliuretanowej nałożono warstwę kokosu, a po przeciwnej stronie tylko maty utwardzające w podwójnej warstwie kokosu z połączeniem końskiego włosia. W stałej ofercie ten model materaca występuję z innymi konstrukcjami, dzięki temu materac o tym samym wykończeniu w odczuciu może być mocniejszy tak jak Rotterdam Multipocket lub niższy jak Rotterdam Mini. Te wyszczególnione wyżej dobrze podpierają naniesiony ciężar, potęgują odczucie twardości. Całkiem inny, choć ten sam będzie Rotterdam Max Plus, w którym wykorzystano długą sprężynę zmiękczając w ten sposób powierzchnię materaca.

Polecamy szczególnie: osobom szukającym zdecydowanie mocno twardego materaca; cierpiącym na bóle kręgosłupa spowodowane odkształcającym się materacem; użytkownikom z wyższą masą ciała; lubiącym zmiany

Materac Salerno
Materac piankowy Salerno Średnio twardy

„ Podparcie i otulenie” – tak w krótkich słowach można określić materac Salerno, z rdzeniem piankowym. Sprawdzi się jako:

 • materac dla dziecka
 • dodatkowe miejsce snu np. dla gości
 • wykończenie, przygotowanie miejsca snu w kempingach, domkach letniskowych
 • gruba nakładka w celu podwyższenia miejsca snu
 • materac zastępczy

Materac Salerno jest materacem piankowym, w swojej budowie nie posiada sprężyn, jego bazą jest poliuretanowa pianka T25. Jest lekki, dwustronnie średnio twardy H2, zróżnicowany patrząc pod kątem właściwości użytych surowców. Te cechy sprawiają, że jest to uniwersalny materac, odpowiedni zarówno dla dzieci jak i dorosłych, oczywiście biorąc pod uwagę niewielką grubość tego modelu materaca i wagę użytkownika. W celu podwyższenia komfortu snu i zmiany odczucia, jedna ze stron materaca została rozbudowana o warstwę pianki Visco memory. Jest to surowiec delikatny, zmieniający swoją strukturę pod wpływem ciepła i nagrzania. Materac Salerno oprócz podstawowej wersji występuje również jako Salerno Max Plus, jest wtedy wyższy, sztywniejszy, lepiej sprawdzi się u osób dorosłych.

Polecamy szczególnie: do łóżek dziecięcych bądź dla osób dorosłych o niższej wadze; do łóżek piętrowych czy szuflad gdzie grubość materaca jest ograniczona: do kamperów, domków letniskowych

Materac Padwa
Materac piankowy Padwa średnio twardy / twardy

„ Wystarczająco prosty” – materac Padwa najprostszy w budowie z dodatkiem utwardzenia sprawdzi się :

 • u dzieci, do łóżek piętrowych, szuflad
 • u noworodków potrzebujących stabilności powierzchnia
 • u osób starszych jako nakładka wyrównująca i podnosząca powierzchnię
 • w kamperach, domkach letniskowych
 • w łóżkach z regulowanym stelażem

Materac Padwa to materac oparty na bazowej piance poliuretanowej T25 z dodatkową warstwą maty kokosowej. Tak wykończony materac zyskuje na twardości, ujednoliceniu. Materace piankowe bez względu na ich wykończenie są lekkie, w przystępnej cenie, dedykowane dla osób z niższą wagą do 60 kg , dla dzieci lub dla tych którzy potrzebują podnieść użytkowana powierzchnię snu, wtedy taki materac służy jako nakładka. W wersji podstawowej materac Padwa ma 10 cm wysokości , a Padwa Max Plus ma 16 cm wysokości.

Polecamy szczególnie: dzieciom, osobom starszym z niską wagą ciała, do łózek piętrowych, szuflad z ograniczoną wysokością, do łózek z ruchomym stelażem, do miejsc użytkowanych sezonowo, sporadycznie jako dodatkowe miejsce snu.

Najlepszy materac 80x200 – czy taki istnieje?

To pytanie zadają sobie chyba wszyscy, którzy przymierzają się do zakupu materaca 80x200, tu nie chodzi o sam rozmiar materaca ale o jego model, użyte w nim surowce czy konstrukcje. Jak wiadomo każdy z nas ma inne potrzeby, upodobania, przyzwyczajenia czy schorzenia, które również trzeba brać pod uwagę wybierając materac 80x200. Piankowy, sprężynowy, lateksowy, miękki, twardy, oferta jest na tyle bogata i zróżnicowana, by każdy dosłownie każdy miał możliwość dopasować pod swoje indywidualne preferencje. Mamy nadzieję że przygotowany ranking pomoże w tym jak nie łatwym wyborze.

Najwygodniejsze materace do spania 80x200

Upodobania każdego z nas powodują, że nie ma jednego uniwersalnego modelu materaca 80x200 cm, który będzie odpowiedni dla wszystkich. Inny materac 80x200 wybierzemy dla dziecka, a inny dla osoby dorosłej. Bardzo ważną rzeczą jest waga osób śpiących na materacu i ich upodobania. Jedni wolą materace piankowe, inni preferują materace sprężynowe (bonellowe, kieszeniowe lub multipocket). Jest też duża liczba zwolenników materacy lateksowych.

Tani dobry materac 80x200 – czy taki istnieje?

Czy istnieje coś takiego jak tani i dobry materac 80x200? Wszystko zależy od budżetu jakim dysponujemy, dla jednego cena 1100 zł za materac 80x200 to okazja, a dla drugiego 600 zł to duży wydatek.

Ile kosztuje dobry materac 80x200?

Najtańszy materac 80x200 to wydatek 319 zł, jest to najniższy materac piankowy dedykowany dzieciom. Z kolei najdroższy materac lateksowy 80x200 to koszt 1624 zł.

Dobry twardy materac 80x200

Wysokiej jakości, bardzo dobry twardy materac 80x200 można kupić w wersji sprężynowej już za 559 zł i będzie to materac Mediolan 80x200 cm. Oczywiście istnieją materace tańsze, ale będzą to materace piankowe. Jest też dużo materacy droższych, bogatsze w inne surowce.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: