Materace piankowe 180x200 cm stanowią szeroką gałąź prężnie rozwijającej się branży materacowej. Stanowią ciekawą alternatywę dla klientów, którzy z jakiegoś względu nie mają zaufania do materacy sprężynowych albo na przykład obawiają się zbyt dużej wagi materaca. Materace piankowe występują w wielu wariantach grubości i w wielu konfiguracjach twardości. Bazowym modelem piankowym opartym na piance T25 jest materac Prato 180x200 cm, od niego zaczyna się przygoda materacy piankowych. Inna modele uzyskuje się poprzez zwiększenie grubości bazowy i poprzez modyfikowanie samej twardości dodając surowce utwardzające, zmiękczające bądź cechujące się innymi właściwościami.

Materace piankowe oparte o bazę lateksową to kolejna kategoria materacy piankowych. Tutaj bazowym materacem jest materac Malmo 180x200 cm. W tej wersji rdzeń materaca stanowi lateks o gęstości 60kg/m3.

Materac lateksowy 180x200 cm

Lateks jest bardzo trwałym i wygodnym surowcem. Stanowi sprężyste podparcie dla ciała, nie daje uczucia zapadania się, nie jest podatny na wypracowanie. Surowiec ten posiada właściwie same walory. Odporność na odkształcenia sprawia, że może być użytkowany przez szeroką listę klientów, niezależnie od wagi. Przy nacisku mniejszym lateks daje mniejszy opór, przy większym nacisku daje większy opór dlatego uznaje się, że to niezwykle uniwersalny wybór.

Wersja materacy lateksowych również występuje w kilku wariantach twardości i grubości. Niezależnie od modelu lateksowego we wszystkim rdzeń jest taki sam czyli ma grubość 16 cm. Twardość nadaje się poprzez dodanie surowców jak w wyżej wymienionych modelach piankowych. W celu utwardzenia powierzchni materaca będzie to trawa morska, kokos i końskie włosie:

W celu zmiękczenia używa się pianki visco memory w wariancie bazowym i moletowanym czyli profilowanym. Jest to charakterystyczna pianka reagująca na ciężar ciała i jego ciepło. Pod wpływem tych czynników pianka mięknie dając lepsze dopasowanie do ciała, przyjemniejsze otulenie:

W kategorii średnio twardej materacy lateksowych jest jeszcze materac Kongo 180x200 cm

Parametr, który istotnie różni materace pianowe od lateksowych to waga produktu. Materace lateksowe 180x200 cm będą miały zdecydowanie wyższą wagę od ich piankowych odpowiedników. Parametr ten warto zatem wziąć pod uwagę zwłaszcza przy dużym wymiarze materaca jakim jest opisywany 180x200 cm. Stelaż łóżka powinien być na tyle solidny, by stanowić dobre podparcie dla materaca, by zapewnić mu odpowiednią wentylację oraz by bez kłopotu utrzymać i materac i użytkowników.

Chcąc przedstawić w pigułce różnicę pomiędzy modelami piankowymi a lateksowymi można to opisać następująco:

  • materace piankowe są lżejsze, dedykowane bardziej dzieciom i osobom o mniejszej wadze; tańsze; nadają się do szuflad, jako spanie dodatkowe, które trzeba przenieść, łatwe w przechowywaniu, dostępne w wielu wariantach twardości i grubości
  • materace lateksowe: są na pewno materacami trwalszymi o wysokim komforcie użytkowania, bardzo uniwersalnymi w kwestii wagi użytkownika. W kwestii ceny, są z pewnością droższe. Są cięższe dlatego warto zapewnić im jedno miejsce, bez przenoszenia.
Materace piankowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej występują również w czterostopniowej skali twardości.

Materace piankowe 180x200 cm średnio twarde obustronnie to:
Materac piankowy 180x200 cm średnio twardy/ twardy to:
Materac piankowy 180x200 cm średnio twardy/bardzo twardy to:
Materac piankowy 180x200 cm średnio twardy/miękki to:

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: