Materac nawierzchniowy 200x200 cm bardzo twardy to skuteczny sposób na utwardzenie zbyt miękkiej powierzchni. Po czym jednak poznać, że materac powinien być twardszy? Poza tak oczywistymi powodami jak niekomfortowy sen czy dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, możemy to sprawdzić robiąc prosty „test ręki”. Wystarczy położyć się na wznak i spróbować przecisnąć rękę pomiędzy materacem a odcinkiem lędźwiowym . Jeżeli wejdzie zbyt luźno – materac jest za twardy. Jeżeli ledwo ją przeciśniemy – materac jest za miękki. Zapewnienie odpowiednich warunków wypoczynku przysłuży się naszemu zdrowiu i samopoczuciu.

Materac nawierzchniowy – do czego służy?

Podstawowym zadaniem materaca nawierzchniowego 200x200 cm bardzo twardego jest utwardzenie powierzchni. Podobną rolę pełni materac nawierzchniowy twardy. Po drugiej stronie bieguna znajduje się materac nawierzchniowy miękki i materac nawierzchniowy średnio twardy, których rolą jest zmiękczenie powierzchni materaca. Wszystkie wymienione twardości sprawdzą się doskonale również wtedy, gdy chcemy zachować czystość i higienę snu. Nakładka zabezpieczy materac bazowy przed wilgocią, plamami, zabrudzeniem i zniszczeniem. Ograniczy jego zużycie. To nie jedyne formy zastosowania topera. Jak możemy go jeszcze wykorzystać:

  • jako zapasowy materac – czyli gdy liczba gości przekracza nasze możliwości noclegowe, spokojnie możemy ułożyć ich na materacy nawierzchniowym
  • jako sposób na podniesienie wysokości materaca – w zależności od rodzaju nakładki możemy zwiększyć odległość od podłogi od 4 do 6 cm, ułatwi to wstawanie osobom o ograniczeniach ruchowych
  • warto zakupić go dla dziecka lub studenta, gdy wysyłamy ich do internatu, akademika lub prywatnie wynajmowanego pokoju – zadbamy o czystość i higienę snu i możemy zabrać go ze sobą w każde miejsce
  • wielu rodziców wykorzystuje nakładkę jako matę do zabawy dla dziecka – na tej bardzo twardej może bawić się nieco starsze dziecko, które potrafi samodzielnie się poruszać, na tych miękkich możemy położyć dziecko mniejsze, jeszcze leżące

Cienki materac na łóżko – budowa bardzo twardej nakładki

By otrzymać bardzo twardą powierzchnię, do budowy materaca nawierzchniowego 200x200 cm bardzo twardego wykorzystano podwójną warstwę maty kokosowej oraz pojedynczą końskiego włosia. Choć nakładka ma jedynie 4 cm wysokości to doskonale spełnia swoją rolę. Jakimi cechami odznaczają się poszczególne warstwy?

Mata kokosowa – włókna łupiny kokosowej są sztywne i twarde. Po ich lateksowaniu i sprasowaniu otrzymujemy mocną, twardą powierzchnię. Włókna kokosowe są bogate w sole mineralne, które naturalnie chronią wnętrze owocu przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów. Te same sole sprawiają, że materac z warstwą kokosu jest antybakteryjny i antygrzybiczny. Nie rozwijają się w nim szkodliwe dla zdrowia patogeny. Mata kokosowa nie uczula, jest bezpieczna dla alergików. Mata kokosowa jest dobrze wentylowana i przewiewna, nie gromadzi się w niej wilgoć a ewentualna jest szybko odparowywana.

Końskie włosie – naturalny surowiec pozyskiwany z grzywy lub ogona. Przed trafieniem do wnętrza materaca jest oczyszczone z odzwierzęcych biokomponentów więc nie uczula. Warstwa z końskiego włosia jest bezpieczna dla alergików, nie uczula. Ma właściwości higroskopijne. Wchłania nadmiar wilgoci jak pot, jednocześnie szybko ją odparowuje nie dopuszczając do jej wniknięcia do wewnątrz maty.

Należy także wspomnieć o kolejnej, obecnej w każdym materacu nawierzchniowym 200x200 cm bardzo twardym i pozostałych twardościach warstwie – czyli tej zewnętrznej i mającej bezpośredni kontakt z naszą skórą – czyli o pokrowcu. Standardowo sprzedajemy nasze nakładki w pokrowcu niepikowanym Jersey, który jest wliczony w cenę. Po dopłacie możemy wybrac jeden z pozostałych pokrowców dostępnych w ofercie:

Należy podkreślić, że pokrowce mają wszyte suwaki w kształcie litery „L”, wzdłuż dłuższego i krótszego boku. Dzięki temu możemy go zdjąć i wyprać lub wymienić na nowy, gdy jego jakość nie będzie już spełniała oczekiwań.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: