Odpowiednio dobrana twardość odgrywa dużą rolę w jakości wypoczynku. Powierzchnia materaca powinna dobrze wspierać kręgosłup i gwarantować optymalne podparcie dla całej sylwetki. Zbyt miękki materac powoduje wyginanie kręgosłupa w pałąk powodując jego ból, szczególnie w odcinku lędźwiowym, ogranicza swobodne oddychanie a nawet utrudnia tak prozaiczną czynność jak zmiana pozycji, obracanie. By poprawić komfort snu proponujemy zastosowanie materaca nawierzchniowego twardego lub bardzo twardego. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób utwardzisz powierzchnię, usztywnisz ją. Toper wystarczy nałożyć na powierzchnię materaca i już możesz cieszyć się zupełnie innym typem powierzchni.

Materac nawierzchniowy – zastosowanie

Zmiana twardości powierzchni to jedna z głównych ról nakładek na materac. Jednak nie jedyna. Toper zabezpieczy materac bazowy przed zniszczeniem, zabrudzeniem, wilgocią. Pozwoli zachować go w czystości. Przy jego pomocy wygładzimy i odświeżymy stary materac, jeżeli nie stać nas na kupno nowego. Materac nawierzchniowy 120x200 cm twardy może służyć również jako mata do zabawy.

Wyróżniamy cztery rodzaje nakładek: materace nawierzchniowe 120x200 cm miękkie, materace nawierzchniowe 120x200 cm średnio twarde, materace nawierzchniowe 120x200 cm twarde i materace nawierzchniowe 120x200 cm bardzo twarde. Materace nawierzchniowe mają różną budowę, w zależności od twardości. Ten z powierzchnią twardą jest dwustronny, ale jego druga strona ma średnio twardą powierzchnię. Po stronie średnio twardej znajduje się pianka T25 a po stronie twardej warstwa maty kokosowej.

Materac nawierzchniowy twardy – surowce

Materac nawierzchniowy 120x200 cm twardy ma dwa podstawowe budulce, jednym z nich jest pianka T25 a drugim mata kokosowa. A oto ich właściwości:

  • pianka T25 – trwała pianka o gęstości 25 kg/m3, przewiewna i dobrze podtrzymująca ciało. Zapewnia wygodny sen. Ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.
  • mata kokosowa – powstaje ze sprasowanych i lateksowanych włókien łupiny orzecha kokosowego. Włókna są twarde i sztywne, a dzięki zawartości soli mineralnych doskonale chronią wnętrze kokosa przed wnikaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Właściwości antybakteryjne i antyalergiczne posiada przez to również mata kokosowa. Mata kokosowa jest mało elastyczna, brak sprężystości sprawia, że w warstwie mogą powstawać niewielkie zagłębienia. Jest to zjawisko normalne. Pod wpływem ciężaru kokos może się wypracować w tych najmocniej i najintensywniej eksploatowanych miejscach jak biodra czy ramiona. Warstwa kokosowa dobrze wchłania wilgoć i nieprzyjemny zapach potu.


Materac nawierzchniowy 120x200 cm twardy ma 6 cm wysokości. Jest przeznaczony dla osób o wadze przekraczającej 100 kg, ale nie tylko. Mogą z niego korzystać wszyscy, którzy preferują sen na twardej powierzchni.

Poza wymienionymi surowcami na budowę materaca nawierzchniowego składa się jeszcze włókno klimatyzujące i pokrowiec. Podstawowym pokrowcem, w którym sprzedawane są topery jest pokrowiec niepikowany Jersey. Za odpowiednią dopłatą można wybrać jeden z pozostałych rodzajów:


Materac nawierzchniowy 120x200 cm twardy warto posiadać w każdym domu. Jego wszechstronne zastosowanie sprawia, że jest praktyczny i możliwy do wykorzystania w różnych sytuacjach a jego cena jest niewielka. Powinniśmy jednak zadbać o jego właściwe użytkowanie, czyli przechowywać w odpowiednich warunkach, bez narażania na długie działanie wilgoci. Nie należy nakładki rolować i długo przechowywać w zgiętej formie, gdyż może się połamać lub ulec deformacjom.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: