Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy warto kupić materac nawierzchniowy, to od razu odpowiadamy, że tak! Ta cienka nakładka pełni wiele funkcji. Od zmiany twardości powierzchni, przez wygładzenie powierzchni, rolę awaryjnego materaca dla gości, aż po zwiększenie wysokości łóżka. Niezależnie od konkretnego powodu zakupu podnosi ona jakość wypoczynku i warto mieć ją w swoim domu. Istnieją cztery rodzaje nakładek podzielone według twardości. Są to materace nawierzchniowe 120x200 cm miękkie, materace nawierzchniowe 120x200 cm średnio twarde, materace nawierzchniowe 120x200 cm twarde oraz materace nawierzchniowe 120x200 cm bardzo twarde.

Co to jest materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy to lekki i cienki materac o różnych właściwościach. W zależności od budowy może utwardzić, zmiękczyć materac lub poprawić jakość powierzchni poprzez wyrównanie niewielkich dołeczków. Pomoże nam również zadbać o higienę łóżka i zabezpieczy go przed zalaniem lub zabrudzeniem.

Najbardziej uniwersalne są materace nawierzchniowe 120x200 cm średnio twarde. Do wyboru jest kilka różnych modeli:


Wśród surowców wykorzystywanych do budowy topera 120x200 cm średnio twardego najpopularniejsza jest pianka poliuretanowa T25 występująca w prawie wszystkich materacach nawierzchniowych średnio twardych (z wyłączeniem tej z podwójnym lateksem). To bazowa pianka o gęstości 25 kg/m3. Zapewnia dobre podparcie dla sylwetki, jest przewiewna, cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza. Jest sprężysta i elastyczna. Nadaje powierzchni średnią twardość. Oprócz niej w materacach nawierzchniowych 120x200 cm średnio twardych spotkamy jeszcze pojedynczą warstwę pianki termoelastycznej visco memory. Ma bardzo charakterystyczne cechy. Reaguje na temperaturę i nacisk. Pod wpływem ciepła ciała mięknie i dopasowuje się do jego kształtu. Pianka visco memory jest bardzo plastyczna i elastyczna, dzięki elastyczności punktowej wspiera każdy odcinek sylwetki, odpręża i relaksuje, minimalizuje wszelkie uciski. Swobodnie krążąca krew dobrze dotlenia organizm. Znacznie rzadziej pojawiają się również bolesne odleżyny. To dlatego pianka visco memory jest często stosowana w materacach ortopedycznych.

Do najbardziej trwałych i komfortowych surowców zaliczamy piankę lateksową. Lateks w swojej budowie posiada wiele mikro otworów, które sprawiają, że jest doskonale wentylowany. Dobra cyrkulacja powietrza redukuje potliwość, w materacu nie rozmnażają się chorobotwórcze mikroorganizmy. Przewiewność materaca zapewnia czystość i higieniczność. Lateks jest bardzo sprężysty i odporny na duże obciążenia. Szybko wraca do pierwotnej formy. Dzięki elastyczności punktowej cała sylwetka jest równomiernie wsparta.

Pianka moletowana to laserowo nacinana pianka o wysokiej gęstości, pełna wypustek i wgłębień, które zwiększają jej przewiewność i elastyczność, umiejętność dopasowania do sylwetki. Posiada 7 stref twardości, ma właściwości mikromasujące. Dobrze podpiera kręgosłup. Podobne właściwości otrzymuje pianka visco memory profilowana. Poza typowymi cechami zyskuje jeszcze lepszą elastyczność dzięki laserowemu nacinaniu.

Cienki materac na łóżko

Materace nawierzchniowe 120x200 cm średnio twarde zwiększają żywotność materaca. Po nałożeniu na powierzchnię zabezpieczają ją przed zniszczeniem. Warto mieć je w domu, ponieważ są niedrogie, lekkie, łatwo je przechowywać (można ją zwinąć i schować w szafie). Doskonale sprawdzi się również jako rezerwowy materac dla gości. Spokojnie można na nim przespać noc. W standardowej wersji sprzedawane są w pokrowcu niepikowanym Jersey. Do wyboru są jeszcze takie pokrowce jak: pokrowiec pikowany Tencel, pokrowiec pikowany Aloe Vera, pokrowiec pikowany Bamboo, pokrowiec pikowany Silver, pokrowiec pikowany Żakard oraz pokrowiec pikowany Jersey.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: