Materace nawierzchniowe zostały stworzone z myślą o podniesieniu komfortu wypoczynku. Dzięki nim w łatwy sposób poprawisz jakość powierzchni na której śpisz. Nakładki na materac mają niewielką wysokość, jej zakres to zaledwie 4 do 6 cm. Czasem jednak tyle wystarczy, by ułatwić wstawanie osobom chorym, niepełnosprawnym lub mającym problemy z poruszaniem. W ich przypadku wstawanie, gdy kolana tworzą z podłogą kąt prosty jest znacznie łatwiejsze. Zwiększenie wysokości łóżka to jeden z rzadszych powodów zakupu topera. Znacznie częściej decydujemy się na to chcąc zadbać o czystość i higienę materaca. Toper doskonale zabezpieczy go przed zabrudzeniem, plamami, wilgocią i nadmierną eksploatacją.

Zdecydowanym „liderem” wśród powodów jest jednak chęć zmiany twardości powierzchni materaca. Jeżeli źle ją dobraliśmy lub nasze preferencje uległy zmianie nie musimy od razu kupować nowego materaca. Z pomocą nakładki możemy w tani i szybki sposób dopasować powierzchnię do naszych oczekiwań.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że nakładka może pełnić rolę zapasowego materaca. Model miękki lub materac nawierzchniowy średnio twardy możemy zrolować i zabrać ze sobą w podróż – pod namiot lub do hotelu.

Cienki materac na łóżko

W sytuacji, gdy powierzchnia łóżka jest zbyt twarda najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca nawierzchniowego 120x200 cm miękkiego. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, stopień twardości materaca istotnie wpływa na komfort snu. Zbyt miękka lub zbyt twarda powierzchnia może powodować duży dyskomfort. Przede wszystkim odczuwa go nasz kręgosłup, który nienaturalnie się wygina gdy ciało zapada się w materac (zbyt miękka powierzchnia), lub przez twardą powierzchnię nacisk na niego jest zbyt duży. Twarda powierzchnia materaca może powodować bóle całego ciała, uczucie „połamania”, napięcie mięśni, ucisk na nerwy. Przełoży się to również na problemy z zaśnięciem i ciągłością snu, a więc również na nasze samopoczucie i nastrój.

Dzięki miękkiej nakładce zmniejszymy twardość materaca. Materac nawierzchniowy 120x200 cm miękki wykonany jest z podwójnej warstwy pianki termoelastycznej visco memory oraz włókna klimatyzującego i pokrowca. Wysokość takiej nakładki wynosi 5cm. Nakładka jest obustronnie miękka, możemy więc naprzemiennie korzystać z każdej ze stron. Dzięki temu nie zużyje się ona zbyt szybko.

Materac nawierzchniowy na łóżko – budowa

Jak już wspomnieliśmy głównym i jedynym budulcem miękkiej nakładki jest pianka termoelastyczna visco memory. Charakteryzuje się miękkością, lekkością, przewiewnością. Ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, nie uczula i nie gromadzą się w niej chorobotwórcze drobnoustroje. Pianka reaguje na temperaturę i nacisk. Po ogrzaniu przez ciało staje się plastyczna i dopasowuje się do niego pod wpływem nacisku. Idealnie podpiera całą sylwetkę sprawiając, że jest odprężona i zrelaksowana. Otula ciało, które delikatnie się w niej zapada. Wiele osób skarżących się na bóle kręgosłupa ceni jej właściwości. Pianka visco memory cechuje się elastycznością punktową. Dzięki niezwykłej miękkości pianki zmniejszają się wszelkie uciski na ciało, krew swobodniej krąży i dociera do wszystkich kończyn. Między innymi dlatego ten typ surowca jest często stosowany w materacach ortopedycznych. Osoby stale leżące, schorowane, mające problemy z obracaniem minimalizują dzięki niej ryzyko powstawania bolesnych odleżyn.

Właściwości antyalergiczne pianki zwiększa doskonała wentylacja i cyrkulacja powietrza. Dzięki nim w materaca nie gromadzi się wilgoć i nie rozwijają szkodliwe mikroorganizmy.

Pianka termoelastyczna visco memory to jedyny surowiec, który ogrzewa sylwetkę. Docenią ją osoby, którym w nocy zimno i szybko marzną.

Wszystkie topery (nazywane również: materace nawierzchniowe 120x200 cm średnio twarde, materace nawierzchniowe 120x200 cm twarde i materace nawierzchniowe 120x200 cm bardzo twarde) sprzedawane są w pokrowcu niepikowanym Jersey. Za dopłatą można jednak wybrać inny rodzaj pokrowca:


Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: