Czym różnią się materace nawierzchniowe od tych tradycyjnych? Przede wszystkim grubością. Nakładki maja od 4 cm do 6 cm wysokości, podczas gdy wysokość materacy waha się od 9 do nawet 28 cm. Zarówno wśród jednych jak i drugich wyróżniamy cztery twardości. Nakładki 120x200 cm dzielimy na: materace nawierzchniowe 120x200 cm miękkie, materace nawierzchniowe 120x200 cm średnio twarde, materace nawierzchniowe 120x200 cm twarde, materace nawierzchniowe 120x200 cm bardzo twarde. Twardość uzyskiwana jest poprzez zastosowanie odpowiednich surowców. W przypadku materacy nawierzchniowych 120x200 cm bardzo twardych jest to kokos oraz końskie włosie.

Cienki materac na łóżko

Najcieńszym materacem nawierzchniowym jest ten o bardzo twardej powierzchni. Ma zaledwie 4 cm grubości. Składają się na to dwie warstwy maty kokosowej, pojedyncza końskiego włosia, włókno klimatyzujące oraz pokrowiec. Wszystkie zastosowane w jego budowie surowce są naturalne. Toper można użytkować z obu stron. Warto to robić by uniknąć nadmiernego eksploatowania tylko jednej strony, co znacznie wydłuży żywotność nakładki. Ze względu na właściwości surowców mogą się one z czasem wypracować. Jest to naturalnym efektem użytkowania materaca. Nakładkę należy przechowywać w odpowiednich warunkach, w suchym pomieszczeniu, by uniknąć narażenia nakładki na zawilgocenie. Mogłaby zacząć pleśnieć. Nie powinniśmy jej również rolować, by się nie połamała i nie zdeformowała.

Materac nawierzchniowy – budowa

Kokos i końskie włosie to dwa składniki materaca nawierzchniowego 120x200 cm bardzo twardego. By poznać cechy nakładki warto znać właściwości tych poszczególnych surowców.

Mata kokosowa wykonana jest z włókien łupiny orzecha kokosowego. Są one lateksowane i sprasowane. Dzięki dużej zawartości soli mineralnych włókna chronią wnętrze kokosu przed wnikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów a materac zyskuje właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Mata kokosowa dobrze wchłania nadmiar wilgoci, niweluje nieprzyjemny zapach potu. Końskie włosie to surowiec stabilizujący nakładkę i podwyższający jej trwałość. Pozyskiwany jest z grzywy lub ogona, oczyszczony z odzwierzęcych biokomponentów by nie uczulać i sprasowany. Ma właściwości higroskopijne czyli wchłania wilgoć i szybko oddaje ją do otoczenia. Zarówno końskie włosie jak i matę kokosową cechuje niewielka elastyczność, właściwie brak sprężystości. Materac nawierzchniowy zyskuje je dzięki pozostałym surowcom, jak na przykład lateksowi w materacach nawierzchniowych średnio twardych czy piance visco memory w materacach nawierzchniowych miękkich.

Materac nawierzchniowy 120x200 cm bardzo twardy mocno usztywnia powierzchnię. Standardowo taka twardość polecana jest osobom o wadze przekraczającej 120 kg, ale śmiało mogą z niej korzystać osoby preferujące twardsze powierzchnie.

Na budowę nakładki składa się również pokrowiec. Wszystkie nasze pokrowce mają wszyty suwak w kształcie litery „L” , wzdłuż dłuższego i krótszego boku. Umożliwia to zdjęcie i wypranie pokrowca, a także jego wymianę. Standardowo sprzedajemy topery w pokrowcu niepikowanym Jersey. Za dopłatą nasi klienci mogą wybrać jeden z pozostałych czyli pokrowiec pikowany Aloe Vera, pokrowiec pikowany Bamboo, pokrowiec pikowany Tencel, pokrowiec pikowany Żakard, pokrowiec pikowany Silver oraz pokrowiec pikowany Jersey.

Zastosowanie nakładki na materac

Czy materac nawierzchniowy 120x200 cm bardzo twardy służy jedynie utwardzeniu powierzchni czy możemy go jeszcze w jakiś inny sposób wykorzystać? Zmiana powierzchni to nie jedyna rola topera. Przy jego pomocy możemy zwiększyć wysokość materaca, co ułatwi wstawanie osobom starszym lub z ograniczonymi możliwościami ruchu. Może służyć również jako mata do zabawy, zabezpieczając dziecko przed zimnem podłogi. Miększe wersje, które można zrolować możemy zabrać ze sobą w podróż, pod namiot, do hotelu – wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy przekonani o gwarancji komfortu. Nakładka dostosuje powierzchnię do naszych oczekiwań i zadba o wygodny sen.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: