Materace nawierzchniowe mimo niewielkiej grubości potrafią zmienić twardość posiadanej powierzchni – zmiękczyć ją lub utwardzić. Są lekkie i mają od 4 do 6 cm wysokości. Wykonane są z różnorodnych surowców i w zależności od nich mogą się nieco różnić właściwościami. Mają także inne zastosowanie jak wyrównanie powierzchni czy zwiększenie wysokości łóżka.

Cienki materac na łóżko

Wszechstronność i praktyczność nakładki sprawia, że warto posiadać ją w domu. Jeżeli nie zależy nam na zmianie twardości, to z pewnością takie zastosowanie jak ochrona przed zabrudzeniem i zniszczeniem materaca bazowego jest wystarczającym powodem by ją mieć. Uchronimy materac przed zalaniem, wilgocią, powstawaniem plam. Na dłużej zachowa czystość i higieniczność.

Kolejnym wspomnianym już wyżej zastosowaniem topera może być zwiększenie wysokości całego łóżka. Osoby, które mają problem ze wstawaniem, są chore lub miewają silne bóle kręgosłupa lub nóg z pewnością odczują wyraźną ulgę wstając z łóżka, gdy ich kolana będą tworzyć z podłożem kąt prosty. Wróćmy jednak do podstawowej roli nakładki czyli zmiany twardości materaca. W tym artykule omówimy materac nawierzchniowy 100x200 cm bardzo twardy. Opiszemy z jakich warstw jest wykonany i jaką pełni rolę.

Materac nawierzchniowy bardzo twardy – budowa

Budowa bardzo twardej nakładki to dwie warstwy maty kokosowej oraz jedna warstwa końskiego włosia, włókno klimatyzujące oraz pokrowiec. Jej wysokość wynosi 4 cm. Ma sztywną i twardą powierzchnię, przeznaczoną głównie dla osób ciężkich i wymagających stabilnego i trwałego wsparcia dla sylwetki. Wykonana jest w 100% z naturalnych surowców.

Mata kokosowa wykonana jest ze sprasowanych i lateksowanych włókien z łupiny orzecha kokosowego. Włókna mają sztywną strukturę. Dzięki dużej zawartości soli mineralnych (chroniących wnętrze kokosa przed wnikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów) mata kokosowa ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Jest bezpieczna dla alergików. Włókna kokosowe dobrze absorbują nadmiar wilgoci i odparowują do otoczenia. Jednak nie powinniśmy narażać maty na długotrwałe działanie wilgoci i przechowywać jej w zawilgoconym pomieszczeniu gdyż może zacząć pleśnieć. Dodatkowym surowcem w materacu nawierzchniowym 100x200 cm bardzo twardym jest końskie włosie. Pozyskiwane z grzywy lub ogona wzmacnia i stabilizuje nakładkę. Ma właściwości antybakteryjne i nie uczula, gdyż przed sprasowaniem jest poddane oczyszczaniu z odzwierzęcych biokomponentów. Końskie włosie wchłania nadmiar potu i oddaje wilgoć do otoczenia. Jest przewiewne i dobrze wentyluje nakładkę.

Poza tym stopniem twardości posiadamy jeszcze trzy pozostałe czyli:

Materac nawierzchniowy 100x200 cm bardzo twardy sprzedawany jest standardowo w pokrowcu niepikowanym Jersey. Do wyboru posiadamy jeszcze kilka innych:

Nakładka 100x200 cm bardzo twarda, ze względu na niewielką elastyczność warstw może po pewnym czasie użytkowania wyrobić się w newralgicznych punktach, takich jak biodra czy ramiona. Jest to zjawisko naturalne i nie podlega gwarancji. Warto korzystać naprzemiennie z obu stron nakładki, co jakiś czas ją obracać. Dzięki temu prostemu zabiegowi toper nie będzie nadmiernie eksploatowany w tym samym miejscu.

Nakładki tej nie można rolować w czasie przechowywania, gdyż spowoduje to uszkodzenie warstw.

Najczęstszymi odbiorcami materacy nawierzchniowych 100x200 cm bardzo twardych są osoby, których waga przekracza 100 kg a nawet 120 kg. Spanie na zbyt miękkiej powierzchni nie służy naszemu kręgosłupowi, zbyt twarda powierzchnia może być jednak równie szkodliwa. Dlatego powinniśmy dobrze rozważyć zakup odpowiedniej nakładki. Zbyt twarda może powodować bóle całego ciała, uczucie „połamania”, dolegliwości ze strony kręgosłupa. Powierzchnia może powodować ucisk na naczynia krwionośne powodując drętwienie nóg i rąk.

Jeżeli potrzebujesz pomocy podczas zakupów zgłoś się do naszych konsultantów. Możesz napisać e-mail, porozmawiać na czacie lub zadzwonić.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: