Powodów, dla których zdecydujesz się na zakup materaca nawierzchniowego 100x200 cm może być kilka. Jednym z nich może być źle dobrana twardość materaca głównego (wówczas nakładka może go zmiękczyć lub utwardzić), nierówna, zużyta i niewygodna powierzchnia starej wersalki (toper ją wygładzi i wyrówna), a także chęć ochrony nowego materaca przed zabrudzeniem lub przypadkowym zniszczeniem. Materac nawierzchniowy 100x200 cm możemy zabrać ze sobą na wyjazd pod namiot czy do domku wczasowego, by zapewnić sobie komfortowy sen. Nakładka pozwoli również zachować higienę, gdy naszym tymczasowym miejscem noclegowym jest łóżko w internacie lub akademiku. Topery bez dodatku maty kokosowej i końskiego włosia bez problemu zrolujemy. Nie są więc problemowe w przechowywaniu.

Jaki materac nawierzchniowy 100x200 cm

Podobnie jak materace również nakładki występują w czterech stopniach twardości w ofercie naszego sklepu. Dostępny jest zarówno materac nawierzchniowy 100x200 cm miękki, z podwójnej pianki termoelastycznej Visco Memory o wysokości 5 cm jak i materac nawierzchniowy 100x200 cm twardy z matą kokosową po stronie twardej i pianką T25 po stronie średniotwardej, który ma wysokość 6 cm oraz materac nawierzchniowy 100x200 cm bardzo twardy z podwójnej warstwy maty kokosowej i końskiego włosia o wysokości 4 cm. Najliczniejszą grupę stanowią materace nawierzchniowe 100x200 cm średnio twarde:


Różnorodność wyboru jest przywilejem, może jednak powodować kłopoty z podjęciem decyzji. Zwłaszcza w przypadku osób, które nie znają się na podstawowych pojęciach z danej dziedziny. Pianka profilowana, końskie włosie czy pianka termoelastyczna Visco memory niektórym nic nie mówią. Dlatego poniżej wyjaśnimy pokrótce czym charakteryzują się poszczególne warstwy.

Cienki materac na łóżko

Podstawowym budulcem większości materacy nawierzchniowych jest pianka T25. To sprężysty materiał o średniej gęstości wynoszącej 25 kg/m3. Pianka ma dobrą przepuszczalność powietrza, jest praktyczna i wygodna. Poza tym rodzajem pianki występują jeszcze inne:

  • pianka termoelastyczna Visco Memory – reagująca na temperaturę i nacisk, pod wpływem ciepła mięknie i dopasowuje się do kształtu sylwetki. Dobrze podpiera kręgosłup, odciąża mięśnie, relaksuje je. Pianka jest miękka, nie uciska na naczynia krwionośne, więc krew swobodnie krąży a kończyny nie drętwieją i nie cierpną.
  • pianka profilowana Visco Memory – poza wymienionymi wyżej właściwościami, jest laserowo nacinana, co zwiększa jej przewiewność a także zdolność dopasowania do sylwetki.
  • pianka moletowana – ma liczne wypustki i wgłębienia, jest nacinana laserowo, daje uczucie mikromasażu, stymulującego i poprawiającego krążenie krwi. Pianka jest trwała i odporna na odkształcenia.
  • lateks – najwygodniejszy z wszystkich pianek, to bardzo komfortowy i luksusowy materiał. Jest sprężysty, odporny na wypracowanie i trwały. Dzięki licznym mikrootworom jest przewiewny i dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Gwarantuje komfort termiczny. Ciało się na nim nie poci, lateks jest uważany za materiał chłodny. Brak sprzyjającego rozwojowi środowiska sprawia, że w warstwie nie namnażają się bakterie, grzyby i inne szkodliwe patogeny.
  • mata kokosowa – wykonana z włókien łupiny orzecha kokosowego, sztywnych i twardych. Włókna są bogate w sole mineralne, chroniące kokos przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Mata kokosowa jest odporna na wilgoć, antybakteryjna i antygrzybiczna. Nie uczula jest więc bezpieczna dla alergików. Utwardza i usztywnia materac.
  • końskie włosie – wykonane z grzywy lub końskiego ogona. Ma właściwości higroskopijne. Wchłania nadmiar wilgoci i szybko odparowuje do otoczenia. Jest oczyszczone z odzwierzęcych biokomponentów więc nie uczula. Nie namnażają się w nim bakterie, grzyby i pleśń.


Materac nawierzchniowy 100x200 cm
warto mieć w swoim domu, przyda się nawet jako zapasowy materac dla „nadprogramowych” gości czy mata do zabawy dla dziecka. Nakładki są lekkie, tanie i łatwe w utrzymaniu w czystości. Mają zdejmowane pokrowce, które możemy łatwo wyprać.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: