Nocny wypoczynek to istotny czynnik wpływający na zdrowie i samopoczucie. Niczym nie zmącony sen regeneruje siły witalne i działa pozytywnie na nastrój. Jadnak im starsi jesteśmy tym ciężej oddać nam się relaksującemu odpoczynkowi. Największe w tym temacie problemy miewają osoby w podeszłym wieku. Większość seniorów narzeka na różne dolegliwości. Im człowiek starszy, tym więcej rzeczy powoduje u nich dyskomfort a nawet uciążliwy ból. Najczęściej dokuczają im bóle kostno-stawowe, kłopoty ze strony układu krążeniowego, bezsenność lub nocne wybudzanie a także wczesne pobudki. W jaki sposób możemy sprawić, że ich sen ulegnie znacznej poprawie? Pomocne porady w dalszej części artykułu.

Materac dla seniora

W zależności od dokuczających problemów powinniśmy wybrać materac, którego cechy i właściwości w największym stopniu podniosą standard wypoczynku starszej osoby. Różnorodność surowców umożliwia optymalne dopasowanie powierzchni materaca do potrzeb seniora.

Dla osoby starszej, której największą bolączką są bóle kostno-stawowe należy dobrać taka powierzchnię materaca, która zminimalizuje napięcie mięśni, uwolni seniora od napięcia w okolicy karku i szyi oraz zminimalizuje nacisk na biodra oraz ramiona. Większości osób starszych odpowiadają materace średnio twarde, które optymalnie podpierają sylwetkę, nie są jednak sztywne i twarde. Warstwa średnio twarda może być wykonana z wielu różnych surowców, o odmiennych właściwościach. Lateks to najbardziej luksusowy materiał, sprężysty, odporny na wgniecenia i wypracowanie i przede wszystkim o doskonałej elastyczności punktowej. Te wszystkie cechy minimalizują ryzyko występowania powyższych dolegliwości. Materace lateksowe są przewiewne, dobrą wentylację zapewniają liczne mikrokanaliki, są antyalergiczne, nie uczulają, nie gromadzi się w nich wilgoć i nie namnażają chorobotwórcze drobnoustroje. Dzięki dużej sprężystości ciało się w nim nie zapada i nie występują problemy z wstawaniem. Kolejnym materiałem nadającym średnią twardość jest pianka T25. To surowiec bazowy, zapewniający dobre podparcie sylwetki, jednak nie posiadający dodatkowych cech jak inne materiały, na przykład pianka termoelastyczna visco memory. Materace termoelastyczne to kolejna grupa materacy, którą możemy polecić osobom w podeszłym wieku, szczególnie tym, które uskarżają się na problemy krążeniowe czyli dokuczają im bolesne skurcze nóg, które w nocy marzną oraz spędzające dużo czasu w łóżku i przez to narażone na bolesne odleżyny. Pianka termoelastyczna visco memory to nieuczulający materiał, reagujący na temperaturę i nacisk. Pod wpływem ciepła ciała nagrzewa się, mięknie, staje plastyczna i dopasowuje się do kształtu sylwetki. Równomiernie podpiera ją na całej długości, niweluje uciski, przez co usprawnia krążenie krwi. Materace termoelastyczne polecane są osobom narażonym na pojawienie się odleżyn, minimalizują ryzyko ich wystąpienia. To również ulubiony typ materaca osób marznących w nocy i cierpiących na reumatyzm (przemarznięcie potęguje dolegliwość). Ogrzana pianka visco memory otula ciało i delikatnie je ogrzewa. Osoby, które nie mają problemów z wstawaniem, są lekkie i drobne mogą również rozważyć zakup materaca miękkiego, który wykonywany jest z podwójnej warstwy pianki termoelastycznej visco memory. Będzie im miękko i wygodnie oraz ciepło.

Czynniki pogarszające jakość snu seniorów

Z czego mogą wynikać problemy osób starszych ze snem? Podstawowym problemem może być zmniejszone wydzielanie melatoniny, co jest zjawiskiem normalnym. Jej poziom obniża się wraz z wiekiem, a jak wiemy jest to hormon odpowiedzialny za prawidłowy sen. Kolejnym czynnikiem pogarszającym jakość snu jest obniżona kondycja fizyczna a czasem również psychiczna. Ciało starszych osób wiotczeje, napięcie mięśni spada, kości i stawy maja większą podatność na kontuzje i różnego pochodzenia bóle. Seniorów ciężko również namówić na ruch na świeżym powietrzu, wielu z nich unika wychodzenia z domu, nawet na spacer. Przez to pogarsza się ich zdrowie, organizm jest mało dotleniony. Nie obce są im również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, często dokucza zgaga.

Jakie łóżko dla seniora

Poza wygodnym materacem równie ważne jest łóżko. Powinno być stabilne i mieć komfortową wysokość. Wstawanie z łóżka nie powinno sprawiać problemów, podobnie jak siadanie na nim. Jeżeli konstrukcja materaca jest niska możemy nadrobić jego wysokość poprzez wybór odpowiedniego materaca. Najwyższe są materace kieszeniowe w wersji max. Mają wydłużoną sprężynę i są o 5 cm wyższe od podstawowej wysokości każdego modelu. Materace piankowe są dość niskie, wyjątkiem są materace z rdzeniem lateksowym. Ich wysokość waha się od 17 do 26 cm. Typ rdzenia materaca ma również wpływ na trwałość produktu oraz jego cechy. Zarówno materace piankowe jak i lateksowe oraz materace kieszeniowe charakteryzują się elastycznością punktową, która ma bardzo pozytywny wpływ na sylwetkę. Każda część ciała jest odpowiednio wsparta, materac dostosowuje się do wszystkich jego krzywizn. Nie zapominajmy również o odpowiedniej długości i szerokości materaca. Seniorzy powinni swobodnie zmieniać pozycje i jeżeli dzielą łóżko z drugą osobą, muszą mieć zagwarantowaną odpowiednią przestrzeń.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, o co zadbać by poprawić jakość wypoczynku bliskich nam osób? Pamiętajmy, że potrzeby i preferencje zmieniają się wraz z upływem czasu. Seniorzy muszą rozsądnie rozplanować godziny wypoczynku, by sen był wydajny i dobry jakościowo. Im starsi jesteśmy tym mniej czasu potrzebuje nasz organizm by się zregenerować. Ilość niezbędnych godzin snu obniża się u osób starszych do 5 lub 6. By uniknąć problemów z zasypianiem seniorzy powinni skrócić czas drzemek w ciągu dnia, powinni przesunąć godziny snu na późniejsze, by budzić się wraz ze wschodem słońca. Ostatni posiłek powinni zjeść na minimum 2 godziny przed snem, by nie obciążać nadmiernie żołądka, nie powinni też zbyt wiele pić, by uniknąć potrzeby nocnych wizyt w toalecie. Zbyt wczesne położenie się do łóżka może utrudnić zaśnięcie, a wynikające z tego poddenerwowanie nie ułatwi sprawy. Wyciszeniu i relaksowi sprzyja napar z melisy, działający korzystnie na sen.

Wybór odpowiedniego materaca może sprawić osobie starszej sporo kłopotu. Jeżeli może liczyć na pomoc ze strony bliskich osób, to może dla niej wiele znaczyć. Seniorzy mogą również skorzystać z porady konsultantów naszego sklepu, którzy wyjaśnią wszystkie fachowe pojęcia i pomogą dobrać komfortowy model. Poza wygodnym materacem przypomnijmy naszym bliskim o innych czynnikach mających wpływ na sen, jak na przykład wyciszony i wyciemniony pokój, wieczorne przewietrzenie sypialni. Motywujmy ich do ruchu a także pokażmy techniki w jaki sposób mogą się odprężyć i zrelaksować.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: